Zevkle Ders Çalışmak İçin Gerekli 8 Kural

1.Ödev, Çocuğunuzun Sorumluluğu; Siz Yapmayın!

Çocuğunuza, ödev yapmanın onun sorumluluğunda olan bir davranış olduğunu ayrıntılı şekilde anlatın. Bunu yalnız başına öğrenemez. Kısa periyotlarda oturma alışkanlığını birlikte kazanabilir, zamanla birlikte olduğunuz bu süreyi azaltarak ihtiyaç duyduğunda ona yardım edebileceğinizi hatırlatabilirsiniz.

2.Mükemmel Olması Gerekmiyor, Hata Yapabileceğini Kabullenin

Ödevlerin mükemmele ulaşmasının beklenmediğini, sadece üzerinde yeterli süre ve gayretle çalışılması gerektiğini hatırlatın. Hata yapabileceğini ve bunun çok normal olduğunu bilmesini sağlayın.

3.Programlı ve Tutarlı Olun

Okul başladığı günlerden itibaren çocuğunuzun yaşına ve dikkat süresine uygun bir plan oluşturun. Bu konuda tutarlı olun ve bahanelere izin vermeyin. Genelde çocuklar ”Bir kalemimi açıp geliyorum, silgimi bulamıyorum, tuvaletim geldi…” gibi bahanelerle derse oturmayı ertelemeye çalışabilirler.

4.TV, Bilgisayar, Tablet ve Oyunu Ödevlerden Sonraya Bırakın

Eve geldikten sonra bir şeyler yemesini ve bir süre dinlenmesini sağlayın. Televizyonu, bilgisayarı, tableti açmasına ya da oyunla ilgilenmesine, ödevleri bittikten sonra izin verin. Çocuklar bu konuda tutarlı olmadığınız taktirde boşlukları değerlendirmekten kaçınmazlar. Uzun süre tutarlı davranış göstermeniz, süreç sonunda alışkanlık kazanmasına yardımcı olacaktır.

5.Oyun Zamanı Belirleyin

Çocuğunuzun yaşı küçükse ödevlerini bitirdikten sonra beraberce vakit geçirebileceğiniz bir ”oyun zamanı” koymaya gayret edin.

6.Motivasyonunu Artıracak Pekiştireçler Kullanın

Sürekli ”ders çalış” demek onu bu konuda hem bunaltacak hem de sözlerinizin etkisini yitirmesine neden olacaktır. Bunun dışında ödev sonrasında ilgisini çekecek farklı aktiviteler planlayabilirsiniz.

7.En Zor ve En Uzun Ödevden Başlamasını Sağlayın

Ödev yapmaya en uzun ve zor gelen ödevinden başlamasını ve giderek daha kolaylarına geçmesini sağlayın. Giderek yorulacağı için en zevklileri ve kolayları sonlara doğru daha rahat yapacaktır.

8.Çalışma Ortamında Sakinlik ve Sessizliği Sağlayın

Ders çalıştığı ortamın etrafında onun dikkatini dağıtacak televizyon sesi, küçük kardeşinin odada dolaşması ve telefonların durmadan çalması gibi uyaranların olmamasına dikkat edin.

UZMAN PSİKOLOG GÜLİZAR ŞEHİTOĞLU Ders Çalışmak İçin 8 Kural