Yoğurt Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yoğurt, sütün bakteriyel fermantasyonundan elde edilen popüler bir süt ürünüdür. Sütün doğal şekeri olan laktozu fermente eden bakterilere “yoğurt kültürleri” denir. Bu işlem, süt proteinlerinin kıvrılmasına neden olan ve yoğurda tat ve doku veren laktik asit üretir.

Renklendirici içermeyen işlenmemiş sade yoğurt, keskin bir tada sahip beyaz, kalın bir sıvıdır. Ticari marka olan yoğurtlar şeker ve yapay tatlar gibi ilave bileşenler içerir. Bu yoğurtların sağlığa herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Doğal yoğurtların ise sayısız faydası bulunmaktadır.

Yoğurdun Faydaları

Önemli ve Zengin Besinler İçerir

Yoğurt, vücudun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besini içerir. Öncelikle sağlıklı dişler ve kemikler için gerekli bir mineral olan kalsiyum kaynağıdır. Bir fincan yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının %49’unu sağlar.

B vitaminleri, özellikle B12 vitamini ve riboflavin içerir. Bu vitaminler kalp hastalığına ve bazı nöral tüp doğum kusurlarına karşı etkilidir. Bir fincan yoğurt günlük fosfor ihtiyacının % 38’ini, magnezyum ihtiyacının % 12’sini ve potasyum ihtiyacının % 18’ini karşılar. Bu mineraller kan basıncını, metabolizmayı ve kemik sağlığını düzenlemek gibi çeşitli biyolojik süreçler için de gereklidir.

Yüksek Protein Kaynağıdır

200 gram yoğurtta yaklaşık 12 gram protein bulunur. Protein, enerji tüketimini veya gün boyunca yakılan kalori sayısını artırarak metabolizmaya yardımcı olur. Tokluk hormonlarının üretimini arttırır. Dolayısıyla iştah regülasyonu için de yeterli protein almak önemlidir.

Yapılan bir çalışmada, yoğurt tüketenler ile aynı kalori değerlerine sahip düşük proteinli yiyecek tüketenler karşılaştırıldı. Yoğurt tüketenlerin akşam yemeğinde kendilerini daha tok hissettikleri ve 100 kalori daha fazla yaktıkları görülmüştür.

Yoğurdun süzülerek katı kıvamının kullanıldığı süzme yoğurtta tokluk hissi daha belirgindir.  Protein bakımından normal yoğurttan daha kalitelidir. Protein oranı da diğer yoğurda göre daha fazladır. 200 gram süzme yoğurtta 22 gram protein bulunur.

Bağırsak Sağlığını Korur ve Sindirime Yardımcı Olur 

Yoğurt probiyotik olarak bilinir ancak yoğurdun probiyotik sınıfına girmesi için aktif kültürlü (canlı bakteri) olması gerekiyor. Marketlerde satılan yoğurtların hepsi pastörize edilmiş ve raf ömrünün uzaması için işlenmiştir. Pastörize işlemi yoğurdun içerdiği faydalı bakterileri öldüren ısıl bir işlemdir. Dolayısıyla bu yoğurtların hiçbir faydası bulunmuyor.

Ev yapımı yoğurtlar da tam olarak probiyotik sınıfına girmese de bağırsak duvarında bulunan ve besinlerin emilimini gerçekleştiren villusların yapısını koruyarak Bağırsağın mikroflorasında değişikliklere sebep olur, yiyeceklerin bağırsaktan geçme süresini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Dolayısıyla probiyotik veya ev yapımı yoğurt aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı gastrointestinal rahatsızlıklarda da faydalıdır:

  • Kabızlık
  • İshal
  • Kolon kanseri
  • Enflamatuar barsak hastalığı
  • H. pylori enfeksiyonu

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yoğurt tüketimi – özellikle probiyotik açıdan zenginse – bağışıklık sistemini güçlendirir ve bir hastalığa yakalanma olasılığını azaltır. Probiyotikler, viral enfeksiyonlardan bağırsak bozukluklarına kadar çeşitli alanlarda inflamasyonu azaltır.

Çalışmalar, probiyotiklerin, bazı durumlarda soğuk algınlığının insidansını, süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca yoğurt bağışıklık sisteminde önemli mineraller olan magnezyum, selenyum ve çinko zenginidir. D vitamini takviyeli yoğurtlar bağışıklık sağlığını daha fazla artırır.

Kemik Erimesine (Osteoporoz) Karşı Koruma Sağlar

Yoğurt; kalsiyum, protein, potasyum, fosfor bazen D vitamini olmak üzere kemik sağlığı için önemli besinler içerir. Tüm bu vitaminler ve mineraller, yaşlılarda çok yaygın olan kemik erimesini önlemek için gereklidir.

Kalp Sağlığını Korur

Yoğurdun çoğunlukla doymuş yağ, az miktarda da tekli doymamış yağ asitleri içerir. Yoğurdun içerdiği bu yağlar kalp sağlığını korur.

Ayrıca, yoğurt gibi süt ürünleri kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Kilo Kontrolü ve Zayıflamaya Yardımcı Oluyor

Yoğurt, peptit YY ve GLP-1 gibi iştah azaltıcı hormon seviyelerini arttırmak için kalsiyum ile birlikte görev yapan protein içerir. Yoğurt dahil olmak üzere tam yağlı süt ürünleri obezite insidansını azaltır.

Yoğurdun Riskleri

Özellikle laktoz intoleransı veya süt alerjisi olanlar için yoğurt risk oluşturabilir.

Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı, vücudun sütte bulunan laktozu parçalamak için ihtiyaç duyulan bir enzim olan laktazdan yoksun olduğunda ortaya çıkar. Süt ürünlerini tükettikten sonra karın ağrısı ve ishal gibi çeşitli sindirim semptomları meydana gelir. Bu nedenle, laktoz intoleransı olanların yoğurttan kaçınması gerekebilir.

Bununla birlikte, laktoz intoleransı olan bazı insanlar buna tolere edebilir. Bunun nedeni, üretim sırasında bazı laktozların parçalanması ve probiyotiklerin sindirimine yardımcı olmasıdır.

Süt Alerjisi

Süt ürünleri, alerjik reaksiyonlara sebep olan proteinlerden kazein ve peynir altı suyu içerir. Bu durumlarda süt, kurdeşen ve şişlikten başlayarak hayatı tehdit eden anafilaksiye kadar ilerleyen reaksiyonlara neden olabilir.

Şeker

Birçok yoğurt türü, özellikle yağ oranı düşük olarak etiketlenenler yüksek miktarda şeker içerir. Aşırı şeker alımı, diyabet ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarını tetikler.

Bu nedenle, gıda etiketlerini okuyarak şeker içeren yoğurtlardan uzak durmak sağlık için çok önemlidir.