Yeterli Su Tüketimi Neden Önemli?

Vücudun yaklaşık % 50-60’ı sudur. Bu oran, bireyden bireye değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 40 litreye tekabül eder. Yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite durumu ve çeşitli hastalıklar vücudun su miktarını etkiler. Vücutta; göz, burun ve mide sıvısı olarak dokuların nemlenmesini sağlar. İdrar, tükürük ve gebelikte “amniyotik sıvı” olarak bulunur.

Yeterli Su Tüketimi Neden Önemli?

Su vücutta; ısı dengesi, besinlerin sindirimi, emilimi ve vücutta kullanılması; kan dolaşımının sağlanması, eklemlerin hareketi ve toksinlerin vücuttan atılması gibi birçok görev üstlenir. Dışkının yumuşamasını sağlayarak da kabızlığı önler. Cilt sağlığında, bağışıklık sistemi ve ödem atımında önemli rolü vardır. Mesane kanseri ve idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yardımcıdır. Böbrek taşı oluşumunu önler ve böbrek taşı varlığında da düşürmeye yardımcıdır. Vücudun ihtiyacı olan bazı mineralleri su ile alırız.

Tüm bu görevleri nedeniyle yeterli su tüketimi çok önemlidir ve vücut için aslında en ideal içecek sudur.

Yeterli Su Tüketilmediğinde!

Çoğu bireyin yakındığı baş ağrısı, halsizlik, sürekli yorgunluk hali ve dikkat eksikliği gibi problemlerin temelinde sıklıkla yetersiz su tüketimi vardır. Beyin de yüksek oranda su içerdiği için, su tüketiminin yetersiz olması beyin fonksiyonlarında aksamaya yol açabilir. Vücut sıvısının %2-3 oranında eksikliği bile yüksek oranda yorgunluk, baş ağrısı ve dikkat eksikliğine neden olabilir. Vücut sıvısının %3-4’ü eksildiğinde ise komaya hatta ölüme kadar giden vakalarla karşılaşılmaktadır. Yaklaştığımız yaz aylarında sıcaklarla birlikte fazla terleme, sık idrara çıkma ve dışkılama ile birlikte akciğerler vb. yollarla su atımı artmaktadır. Bu atılan sıvının yerine mutlaka günlük ortalama 8-10 bardak kadar su tüketilmesi (Kişiden kişiye, mevsime, fiziksel aktiviteye göre değişkenlik gösterebilir.) gerekir.

Yeterli su tüketilmediğinde vücut, besinlerin sindirimi ve emiliminde bağırsaklardaki fazla suyu çekip kullanır ve bu durumda kabızlık meydana gelir. Dolayısıyla yeterli su tüketimi, kabızlığı da önlemeye yardımcıdır.

Susamayı beklemeyin!

Günlük ortalama 8-10 bardak suyun gün boyu tüketilmesi gerekmektedir. Su içmeyi sevmeyen bireyler, suyu çeşitli meyve sebzelerle veya baharatlarla (tarçın vb.) aromalı hale getirip yeterli miktarda tüketebilirler.

Çay-kahveyi fazla tüketiyorum, onlar da su yerine geçer mi?

Çay, kahve, meyve suları, nescafe, bazı bitki çayları ve zayıflama(!) çaylarının, vücutta yeterli sıvıyı sağlamaları bir yana, diüretik etkileri yani vücuttan sıvı atımını hızlandırıcı etkileri nedeniyle tüketimleri kontrol altına alınmalıdır. Eğer bu içecekleri sık tüketiyorsanız, su tüketiminizi artırıp vücuttan atılan sıvıyı tekrar sağlamalısınız.

Su mideyi doldurup hacim oluşturduğu için tokluk hissi sağlaması ile iştah kontrolüne yardımcıdır. Bu özelliği sayesinde, zayıflama diyetlerinde yemeklerden önce ve sonra yeterli su tüketilerek tokluk hissi oluşturulabilir.

Su tüketimi tüm güne yayılmalıdır ve susama hissi beklenmeden sık sık su içilmelidir.

Yeterli su tüketen bireylerin idrarı açık renkli ve berraktır. Su tüketiminizin yeterli olup olmadığını bu şekilde kolayca anlayabilirsiniz.