No menu items!

Yazın Hangi Meyveler Tüketilmeli?

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ayşe ÜNAL
Lisans eğitimini Çoruh Üniversitesi (Artvin) Beslenme ve Diyetetik Bölümünde tamamlamıştır.  Öğrenci değişim programı çerçevesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde de 1 yıl eğitim gören Ayşe ÜNAL süreç içerisinde birçok eğitime katılmıştır. Mesleğine ve kariyerine Türkiye'de devam etmektedir.

Meyveler; vitamin ve mineraller açısından zengin, temel besin ögelerini vücudumuza sağlayan antioksidan içeriği bileşikler sayesinde hastalıklara karşı koruyucu, günlük beslenmede 3-4 porsiyon kadar yer vermemiz gereken besinlerdir. Lif içeriği sayesinde kabızlığa karşı koruyucu, antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucu ve vücudu toksinlerden arındırıcıdır. Bazı böbrek hastalıklarına karşı koruyucu olsa da bir kısım böbrek rahatsızlıklarında dikkatle tüketilmelidir. Meyveler; taze veya kurutulmuş şekillerde tüketilebileceği gibi komposto ya da hoşaf yapılarak da tüketilebilir. Her besinde olduğu gibi meyvelerden sağlık açısından en iyi faydalanmanın yolu meyveleri mevsiminde tüketmektir. Kuru meyveler mi yoksa mevsiminde taze meyve mi daha sağlıklıdır? Birçoğumuzun en sevdiği, vazgeçemediği meyveler yaz meyveleridir. Peki ne kadar tüketilmeli? Bazı kronik rahatsızlıklarda hangi meyvenin ölçüsü ne kadar olmalı ya da yasaklı meyveler var mı?

Taze ya da kuru meyve: Her ikisi de sağlık açısından aynı özelliklere sahiptir. Tüketirken dikkat edilecek hususlar: Porsiyon miktarı, şeker içeriği, işlem görmemiş olması gibi konulardır. Farklı meyvelerin farklı besin öğeleri ve enerji içerikleri olsa dahi yüksek lif ve antioksidan içeriği tüm meyveler için geçerlidir. Ancak kuru meyve elde edilirken, taze meyvedeki %80-90 olan su içeriğinin buharlaştırılması ile %10’lara kadar inmesi sonucu kuru meyvelerin suyu çok azaldığından şeker oranları daha yüksektir. Bu nedenle özellikle diyabetli bireylerin kuru meyveleri daha dikkatli tüketmesi gerekir. Bununla birlikte kuru meyvelerin su içeriğinin düşmesi ile lif içerikleri de artar ve böylece daha uzun süre tok tutarlar, kolaylıkla taşınabilirler. Her türlü yiyecek alışverişinde olduğu gibi kuru meyve satın alırken de ambalajı okumak oldukça önemlidir.

Meyveler, sahip oldukları renkleri ve daha birçok özelliği ile mucizevi olsalar da içerdiği karbonhidrat yani meyve şekeri nedeniyle çok da masum değildir. Sağlıklı bir bireyin de diyabetli bir bireyin de ölçülü tüketmesinde yarar vardır. Diyabetli bireye doğal şeker içeriği yüksek meyveleri yasaklamak yerine doğru miktarı, ne zaman tüketmesi gerektiği, hangi besinlerle birlikte tüketmesi gerektiği ve kan şekeri üzerinde nasıl bir etkisi olduğu detaylı olarak anlatılmalıdır. Bu ölçülerde genel bir miktar belirtilse de özellikle diyabetli bireyler için miktar kadar ne zaman tüketileceği de oldukça önemlidir. Bu nedenle sizin için en doğru beslenme programını diyetisyeninizden edineceğinizi unutmayınız.

Kiraz: Orta boy 10-12 adet kiraz, bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. Doğal ağrı kesicidir. Antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucudur. İdrar söktürücüdür, bu sayede böbrek taşlarını düşürmeye yardımcıdır. Kireçlenmeye karşı korucudur.

Dut: Yaklaşık 1 çay bardağı dut, bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. İştahı artırır, kan yapımına yardımcıdır. Bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Çilek: 6 adet orta boy çilek, bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. Antioksidan içerir. C vitamini açısından zengindir. Cilt sağlığına yararlıdır.

İncir: 1 adet incir, bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. Kansere karşı koruyucudur. Kalsiyum içeriği sayesinde kemik ve diş sağlığını destekler.

Kayısı: Yaklaşık 3 adet orta boy kayısı, bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. İçerdiği lif sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlığı önler, zengin antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucudur.

Kavun: 1 ince dilim kavun, bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. İnce dilim derken yani orta boy bir kavunun yaklaşık 1/8’i bir porsiyon meyvedir. Böbrek sağlığı için oldukça faydalıdır. Diüretik etkisi sayesinde idrar söktürücüdür ve böbrek taşı düşürmeye yardımcıdır.

Karpuz: 1 ince dilim karpuz, bir porsiyon meyvedir. Rengine has, içerdiği likopen sayesinde kansere karşı koruyucudur. C vitamini ve Beta karoten içeriği ile kansere karşı koruyucudur. Potasyum içeriği ile kan basıncını dengeler ve düzenler. Diüretik etkisi sayesinde vücudu arındırmaya yardımcıdır ve böbrek taşı düşürmeye yardımcıdır.

Üzüm: 1 salkım üzüm (yaklaşık 20 iri tane), bir porsiyon meyveye eşdeğerdir. Çok zengin antioksidan içeriği sayesinde sağlık açısından saymakla bitmez yararı vardır. Üzümün çekirdeğindeki resveratrol maddesi sayesinde kan damarı ve hücre hasarlarına neden olan serbest radikalleri yok eder, yani kansere karşı koruyucudur. Kan yapımına yardımcıdır. Gebe ve emzikli kadınlar için oldukça faydalıdır.

Sağlıklı günler dilerim…

Önceki İçerikPandora’nın Kutusu
Sonraki İçerikEl-Harezmi
Yeni İçerikler

İyi Huylu Prostat ile Prostat Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Nedir?Erkeklerde üreme sisteminin bir parçası olan prostat, ortalama 18-20 gr ağırlığında olan ve idrar torbasının çıkışını çevreleyen bir salgı...

Benzer İçerikler