No menu items!

Yaz Aylarında Serinletici ve Tok Tutucu 5 Besin

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ecem G. ERSEN
Ecem Ersen Kocaeli’nde doğmuştur. Lisans eğitimini Beslenme ve Diyetetik alanında İstanbul Bilim Üniversitesi’nde  tamamlamıştır. İlkokul 3’ten beri profesyonel olarak oynadığı voleybol hayatına üniversite yıllarında tenis branşını da eklemiş olup, bu sporlara halen daha amatör olarak devam etmektedir. Mesleği ile ilgili çeşitli seminer ve eğitimlere katılarak mesleğine katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Sağlıklı yemek tarifleri geliştirmeye ilgi duyan Diyetisyen Ecem Ersen, mezun olduğu sene Yeditepe Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansa başlamış ve eğitimine hala devam etmektedir. Mevcut durumda online diyet ve beslenme danışmanlığı vermeye devam etmektedir.

Yaz ayları, sıvı ve elektrolit kaybının çok olduğu, bu nedenle kaybedilen sıvının mutlaka yerine konması gereken bir dönemdir. Yoksa gelsin baş ağrıları, açlık sinyalleri, yorgunluk ve halsizlik… Kaybettiğiniz sıvıları yerine koyarken boş enerji kaynaklarından değil, içerisinde bol vitamin ve mineral bulunan serinletici ve tok tutucu yiyeceklerden yararlanarak bu açığı kapatmanız gerekir. Hadi gelin onlar nelermiş bir bakalım! (Yaz Aylarında Serinlemek İçin Ne Yapmalı?)

1.Dondurma

Yaz aylarında serinlemek deyince akla ilk gelen yiyecektir kuşkusuz. Ara öğününüzde yiyeceğiniz 1 porsiyon meyve ve süt ya da yoğurt yerine rahatlıkla 1-2 top dondurma tüketilebilir. Tercihen vanilyalı olması daha az kalori almanız açısından bir seçenektir. Ancak her gün değil, haftada 1 veya 2 kez tüketmek gerekir, unutmayın her şeyin azı karar çoğu zarar.

Bağımlılık Yapan 10 Yiyecek

2.Ayran Aşı Çorbası

O kadar güzel bir seçenek ki yemeye doyamayacaksınız. İçerisinde nohut, buğday, yoğurt bulunan bir yemekten doymadan kalkmak neredeyse imkansız. B1, B2, B6, C ve E vitamini deposu olup potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, kalsiyum mineralleri içerir ve protein içeriğinden dolayı çoook uzun süre tok tutar. Yapılışı da bir o kadar kolay. Yaz aylarında her öğün bu çorbayı tüketmek mümkün. Mutlaka deneyin derim.

Yaz Aylarında Serinletici ve Tok Tutucu 5 Besin

3.Karpuz

%92’si su olan bu meyvenin porsiyon miktarı en çok merak edilenlerden biri. Karpuzun 1 porsiyonu, kendi elinizin 2 parmak kalınlığında bir dilimdir. Karpuz küçük boy olmak koşuluyla tabi. İçerisinde C, A ve B6 vitaminleri vardır. Fazla abartmadığınız sürece çok sağlıklı bir ana öğün seçeneği olabilmek için adaydır. İçeriğindeki şeker miktarı nedeniyle diyabet hastaları, karpuzun yanında mutlaka ceviz, süt, yoğurt gibi protein kaynaklarını tüketmelidir.

Yaz Aylarında Serinletici ve Tok Tutucu 5 Besin

4.Maden Suyu-Ayran

Belki hiç duymadınız, belki bundan sonra favori serinleme içeceğiniz olacak. Özellikle deniz kenarında rahatlıkla tüketebileceğiniz bu karışım sıvı-elektrolit dengesini sağlamak için güzel bir ikili. Maden suyunu sade içemeyenler için de değişik bir seçenek. 1 maden suyu ve 1 ayranı direk karıştırıyorsunuz, tercihen içine buz ve nane yaprakları da katabilirsiniz. Hem güneş karşısında kaybettiğiniz suyu geri kazanacak hem de mineralleri çokça geri alacaksınız. Ayrıca kalsiyum ve protein içeriğinden dolayı cildiniz yenilenecek, kemikleriniz güçlenecek. Güneşe karşı koruyuculuğu da cabası.

Yaz Aylarında Serinletici ve Tok Tutucu 5 Besin

5.Limonata

Aslında bunu yazarken tereddüt etmedim değil. Çünkü evde yapılmayan limonatalar, içeriğinde çok fazla şeker ve katkı maddesi içeriyor. Ev yapımı yazılıyor fakat hazır limonata getiriyorlar vs. Sizden ricam evde kendi limonatanızı yapmanız ve sağlıklı kalmanız. Serinletici ve ferahlatıcı etkisiyle limon, özellikle C vitamini deposudur. Kan basıncını dengeler ve antioksidan etki sağlar. Özellikle çocukların içmeye bayıldığı limonata, yaz aylarında servis edilebilecek en sağlıklı seçeneklerden.

Yaz Aylarında Serinletici ve Tok Tutucu 5 Besin
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler