Yaz Ayları için Beslenme Önerileri

İştah ve metabolizma aslında mevsim ve hava sıcaklığı ile yakından ilgili iki kavramdır. Sıcaklıkların artması dolayısı ile artan sıvı tüketimi ve uzun süren gün sayesinde metabolizmamız hızlanır ve daha canlı olur. Doğanın kışa göre daha renkli ve aydınlık olması, güneşin gün içinde uzun süre etkisini göstermesi vücudumuzu diyete hazırlayan olumlu unsurlardır. Yaz ayları yaklaşırken kısa sürede kilo verme isteği, bilinçsiz yapılan çok düşük kalorili şok diyetler ve detoks programları, laksatif kullanımı, aşırı ve karışık bitki çayı tüketimi, yapılan yanlışlardan birkaçıdır. Bilimsel temellere dayanmayan şok diyetler metabolizmanızı yavaşlatan,beslenme bozukluklarına yol açan diyetlerdir. Uzun yaz günlerinde asla atlamamanız gereken en önemli öğün kahvaltıdır. Hafif, kaliteli protein, kompleks karbonhidrat ve sağlıklı yağlardan oluşan bir kahvaltı ile güne başlamalısınız. Hızlı kilo vermenizi sağlayan, sizi istediğiniz kiloya zahmetsizce ulaştıracak mucize bir diyet veya besin yoktur. Mutlaka bir diyetisyen yardımı almalısınız veya bu konudaki tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

Yaz Mevsiminin Avantajları

—Yaz ayları gelince ve havaların ısınması ile birlikte dışarıda daha fazla vakit geçirme isteği ile buna bağlı artan fiziksel aktiviteye, daha hafif besinlere ve yemeklere yönelim artar. Gecelerin kısa olması ile gece televizyon başında geçirilen vakit kışa oranla azalmış olur ve böylece televizyon başında geç saatlerde besin tüketimi de engellenmiş olur.

—Hele ki kadınların bitmek bilmeyen tatlı istekleri aslında birçok yaz meyvesi ile kolayca giderilebilir. Porsiyon ve tüketim zamanını kontrol altında tutmak tabi ki önemli.

—Spor, egzersiz ve yürüyüş için kış aylarındaki kar, yağmur ve soğuk gibi olumsuz şartlar yaz aylarında olmayacaktır. Günlük 30 dakika hafif yürüyüş ile yazın hızlanmış metabolizmamızı daha da hızlandırmak bizim elimizde.

—Ülkemiz taze sebze meyvecilikte yaz kış çok şanslıdır. Özellikle yaz mevsiminde, ülkemizin her yerinde renk renk, en taze ve en lezzetli sebze meyvelere kolaylıkla erişebilmek mümkün. Böylece doğru tüketim ile sebze meyveler sayesinde günlük beslenme ve zayıflama sürecinde oldukça avantajlıyız.

—Yaz sıcakları bizi daha hafif yiyecekler tüketmeye teşvik edecektir. Yani yağlı ve ağır yemekler yerine daha hafif yemekler, zeytinyağlı taze sebze yemekleri, taze sebzelerden yapılan hafif ve az yağlı salatalar, tam tahıl ürünleri, tam tahıl ekmekleri, az yağlı süt ürünleri, taze meyvelerden yapılan meyve salataları,  şekersiz kompostolar yaz mevsiminde tüketim için oldukça idealdir.

—Aslında yazın bize getirdiği belki de en büyük avantaj sıcaklarla ve aşırı terleme ile birlikte fazla su tüketimi. Vücudumuzdaki terleme ile oluşan su kaybı  susama hissi oluşturur bu da özellikle su tüketimi yeterli olmayan bireyler için büyük avantajdır.

Yaz ayları süresince yeterli ve uygun güneşlenme ile vücudumuzda yeterli D vitamininin oluşmasını sağlamış oluruz. Bunun yanında yeterli miktar süt, yoğurt, ayran, kefir tüketimi ile birlikte alınan kalsiyum ve D vitamini metabolizmayı hızlandıran unsurlardır. Güneşlenme ise açık tenlilerde daha az olmak suretiyle 30 dakikayı aşmamalı. Güneşlenme sırasında ise kendinize uygun fiziksel aktivitelerle metabolizmanızı daha da hızlandırmış olursunuz.

—Yazdan bahsedip de dondurma’dan bahsetmemek olmaz değil mi?

Dondurma, içeriğindeki süt ve meyve sayesinde masum tatlılardan bir tanesidir. Eğer dondurma tükettiyseniz o günkü beslenmenizde süt, yağ ve meyve tüketiminizi kontrol altında tutmalısınız.

Yaz Mevsiminde Diyete Yardımcı Olan Besinler

SALATALIK: Yaz aylarında tüm pazar ve marketlerde en kolay bulunabilecek besinlerin başında gelir. Su oranı yüksektir, içerdiği lif ve çok az kalorili olması sayesinde bolca tüketimi ödem atmanıza, sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasında ve diyetinize oldukça yardımcıdır.

KİRAZ: İdrar atımını atırması, böbrek sağlığında etkili olması, ödem atımına yardımcı olması, kalp damar sağlığını desteklemesi gibi yararlı yönleri ile yaz aylarında tüketilebilecek ideal bir besindir. Doğru tüketimi önemlidir ve yaklaşık 10-12 adet kiraz bir porsiyon meyvedir.

KABAK: Pazar ve marketlerde yaz aylarında kolaylıkla bulunabilen ve ucuz olan bir besindir. Lif ve mineral açısından oldukça zengin, yani zayıflamak isteyen bireylere tavsiye edilebilecek besinlerin başında gelir. Ancak kızartılarak tüketmemeye özen gösterilmeli; salata, çorba, zeytinyağlı yemeği tercih edilmeli.

SEMİZOTU: İçerdiği yüksek omega 3, çeşitli vitamin, mineral, yüksek lif içermesi ve az kalorili olması ile diyet programlarında rahatlıkla tüketilebilir.

KARPUZ: Çoğu kişinin yaz aylarında en favori meyvesidir. İdrar atımını artırması, böbrek sağlığında etkili, ödem atımına yardımcı ve içerdiği antioksidanlar sayesinde diyetinizde tüketebileceğiniz ideal besinler arasında yer alır. Büyük doğranmış 3-4 dilim karpuz, bir porsiyon meyvedir.

Doğru Beslenme Tavsiyeleri

  • Yaz aylarında uzayan günlerle ve tatil döneminde, öğün düzenimiz değişmektedir. Kahvaltı ve akşam yemeklerinin geç saatlere kalmasından sakınmalısınız.
  • Yaz ve kış aylarında ortak olan şey, gece geç saatlerde ve uyku ile metabolizma hızımız düşer, bu nedenle gece yemelerinde olabildiğince kontrollü olmalıyız. Fazla yağlı, saf şeker içeriği yüksek yiyeceklerden sakınmalıyız.
  • Az ve sık beslenme dediğimiz düzen yani 3 ana 3 ara öğün diyetisyenlerin ortak görüşü. Bu düzende beslenerek metabolizmayı hızlandırmış oluruz ve daha kolay kilo verebiliriz.
  • 4 saatten fazla aç kalmamaya özen gösterin. Sıcakların da etkisi ile vücut 4 saatin sonunda enerji ihtiyacı nedeniyle açlık sinyalleri verir ve enerji harcamasını minimum düzeye indirir. Bu durumun oluşmaması için öğün düzeninize dikkat etmelisiniz.
  • Vücudumuz idrar ter ve dışkı ile zararlı toksinleri kendiliğinden atabilmektedir. Vücudumuzun bu arınma özelliğini desteklemek adına, mevsiminde yeterli sebze meyve ve yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır.

Sağlıklı günler dilerim.