İyi Huylu Prostat ile Prostat Kanserinin Belirtileri ve Tedavi

Erkeklerde üreme sisteminin bir parçası olan prostat, ortalama 18-20 gr ağırlığında olan ve idrar torbasının çıkışını çevreleyen bir salgı bezidir. İdrar torbasının

Devam

Şizofreni ve Toplumun Gözündeki Yeri

Şizofreni, değişik sıklık ve şiddette varsanı (görsel ve işitsel halüsinasyon), sanrı, düşünce, duygu ve davranışlardaki bozulmalarla kendini gösteren psikotik bir bozukluktur. Şizofrenide kişinin gerçek ile bağı kaybolur. Uyanıkken rüya görme hali seklinde tasvir edilebilir.

Devam

Gerçekten Aç mısınız?

Vücudumuzda açlık – tokluk dengesini sağlayan duyuların merkezi, beynin arkasında bulunan, hipotalamus dediğimiz küçük bir yapıdır. Bu merkez; kan glukozu düştüğünde su, enerji ve diğer besinlere duyulan gereksinimi açlık, tokluk ve susama hissi olarak beyne gönderir.

Devam

Histrionik Kişilik Bozukluğu, Belirtileri ve Tedavisi

Histrionik kişilik bozukluğu, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından, genellikle yetişkinliğin ilk dönemlerinde başlayan aşırı duygusallaşma, dikkat çekme ve çevre tarafından onay arama ihtiyacının yüksekliği ile kendini belli eden kişilik bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

Devam

Zerdeçal ve İyileştirici Özellikleri

msel adı Curcuma longa olan zerdeçal, Asya ülkelerinde binlerce yıldan beri gıda ve tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Zerdeçalın insanlar üzerindeki geniş terapötik etkinliği, içeriğindeki mucizevi molekül kurkuminden kaynaklanmaktadır.

Devam

Obezite ve Depresyon İlişkisi

Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar, depresyonun fazla kilolu ve obez bireylerde daha sık görüldüğünü gösteriyor. Fakat doğal olarak, depresyonun oluşmasında daha birçok faktör yer alıyor.

Devam

Teff Tohumu Hakkında Bilinmeyenler

Teff tohumunun seveceğiniz özelliklerinden biri metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakımında destek olmasıdır. Ulaşılabilirliği ölçüsünde, diyet dostu ürünler listenizin ilk sıralarına gönül rahatlığıyla oturabilir.

Devam

Işınlanmış Baharatlar Sağlıksız mı?

Baharatlar, genellikle yüksek düzeyde kontaminasyona açık olan dere yatağı ve tarla gibi yerlere serilerek kurutulmaktadır. Bunların dışında baharatların genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yetiştirilmesi de küf ve bakteri kontaminasyon riskini yükseltmektedir.

Devam

Faydalı 8 Bitki Çayı ve Tüketim Prensipleri

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez bir parçası olan çeşitli bitki çaylarını gerek zayıflatıcı bildiğimiz etkileri gerekse soğuk algınlığına karşı koruyucu etkileri olduğu için içiyoruz. Peki, hangi bitki çayı ne zaman, ne kadar, hangi durumlarda tüketilmeli ve tüketimi ne zaman sınırlanmalı?

Devam

İnsülin Direnci Hastalık Habercisi!

İnsülin direnci, birçok klinik tabloya neden olan obezite ve abdominal yağ dokusu kitlesi ile yakından ilişkili bir metabolik bozukluktur ve dolaşımda normal konsantrasyondaki insüline karşı azalmış cevap olarak tanımlanır.

Devam

Bitki Çayları Ne Kadar Tüketilmeli?

İnternette karşımıza çıkan 7 otlu, 8 otlu, 9 otlu bitki çayları gündemin en popüler çayları. Genel olarak içerisinde bulunan bitkiler; sinameki, biberiye, anason, kiraz sapı, kekik, rezene, melisa şeklinde sıralanabilir.

Devam

Mitokondri Nedir, Hücrelerdeki Sayısı ve İşlevi Nasıl Artırılır?

Kronik mitokondri hastalıklarını önlemek; beslenmenin optimize, çevresel kirlenmenin minimize veya yok edilmesi ile mümkün olabilmektedir. Mitokondriyi güçlendirmek için, hücrede mitokondri sayısını ve işlevini artırmak gereklidir.

Devam

Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutan 8 Vitamin ve Mineral

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yeterli ve dengeli beslenmek şarttır. Bunun için yalnızca vitamin ve minerallerin takviyesine ve takibine değil, yediğimiz tüm makro besin ögelerinin dengeli ve yeterli olup olmadığına dikkat etmemiz gerekir.

Devam

Anne Sütü Hakkında Merak Edilenler

1 – 7 Ekim, her yıl “Dünya Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır. Dolayısıyla bu hafta, anne sütü ve emzirme bakımından ayrı bir öneme sahiptir.

Devam

Sonbaharın Ruh Sağlığımıza Etkileri: Mevsimsel Duygudurum

Bir mevsimin bitmesi ve bir diğerinin başlaması tüm canlıları farklı şekilde de olsa “etkileyen” bir döngüdür. Bizler için şunu söyleyebiliriz:

Devam