Sınav Kaygısı, Belirtileri ve Başa Çıkma Yolları

Sınav kaygısı, öğrenilen bilginin sınav sırasında verimli bir şekilde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açabilen yoğun bir kaygı olarak tanımlanır. Genellikle sınavlardan hemen önce ya da sınav sırasında yaşanan yoğun duygu durumudur.

Sosyal Medya ve Gençlik Üzerindeki Etkileri

İletişimi güçlendirdiği düşünülse de aslında sosyal medya çevremizdeki insanlarla ve ailemizle olan iletişimin önüne engel koymaktadır. Sanal ortamda kurulan ilişkiler gerçek hayatta kurulamamaktadır.

Sendeki Özgüven Tavan Mı Yoksa Taban Mı?

0
Özgüven; kendisiyle barışık olma hali, kendini sevebilme yetisidir. Yapabildikleri ve yapamadıkları ile kendi kendini kabul edebilmesidir. Daha önce deneyip başaramadığı herhangi bir şeye ikinci fırsatı verip belki bu defa başarabilirim demektir.

Unuttukça Hatırlıyorum!

Kendime verdiğim "Unutma!"sözünü, unutmayayım diye duvarıma astım, zihnime kazımaya çalıştım. Sonra günler geçti, hala unutmak istediğim her şeyi her haliyle hatırlıyordum. Hem de hiç unutmadan...

Karşınızdaki İnsan Sizden Neler Bekler?

Karşınızdaki insanın yansıttığı kişiliği kabul edin.İnsanlar arası ilişkileri bozma açısından geçerliliği kanıtlanmış kesin bir formül vardır. Bu da...

Online Terapi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Online Terapi Nedir?Online terapi, internet üzerinden zihinsel sağlık danışmanlığı verilmesidir. İnsanlar bunu e-terapi, mesafe terapisi, internet terapisi ve...

Öfke ve Öfke Kontrolü

Öfke kontrolü demek, hiç tepki vermemek, alttan almak, öfkeyi konuşmamak ve unutmak demek değildir. Öfkeyi anlayıp, doğru yönlendirebilmek demektir.

İhtiyacımız Olan Gerçekten Özgüven mi Yoksa Öz-şefkat mi?

Özgüven Nedir? Günümüzün popüler söylemlerindendir özgüven eksikliği. Peki, nedir bu özgüven?Özgüven; kendimize yönelik iyi duygular geliştirmek, kendimiz olmaktan memnun...

Öfke, Kontrol Edilmeli mi?

0
Öfke, insanı harekete geçiren bir güçtür. Bu gücü kötüye kullandığımız zaman istemediğimiz sonuçlarla karşılaşırız. Öfkelendiğimizde duygusal olarak verdiğimiz tepkiyi farklı şekillerde ortaya koyarız.

Övgü, Özgüveni Nasıl Yıkar?

0
Hepimiz çocuklarımızı överiz. "Aferin yavrum, oldukça iyisin, evet bunu başardın, sen güçlüsün..." gibi cümlelerle aslında onları mutlu ederiz. Ederiz ederiz de sürekli övgü sonucunda ne olur hiç düşündük mü?

Küçük Kara Balıklar ve Ayrılmayanlar!

0
Sahip olduğum ilk hikaye kitabıydı "Küçük Kara Balık". Ne çok sevmiştim bilseniz! Küçük kara balığın merakıyla meraklanıp ayrılığıyla hüzünlenmiştim. Gidişi korkutsa da desteklemiştim. Benim için özgürlüğün sembolü olmuştu.

Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? – 2

1
Bir önceki yazımızda beyaz, siyah, kırmızı ve mavi renklerin anlamları ve insan psikolojisi üzerindeki etkisinden bahsetmiştik. Bugün ise sarı, turuncu, mor ve yeşil renklerin anlam ve etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İletişimde Dinleme Becerileri

Sağlıklı bir kişiliğin geliştirilmesinin yanı sıra iletişim becerilerinin de kazanılması gerekir. Peki, iletişim için teknik bilgi ve becerilerin kazanılması yeterli midir? Muhakkak bu gereklidir ama tek başına bu yeterli değildir.

Sıra Dışı Sıradanlar

İthaf olunmuş bir yazıdır... Kafam allak bullak aslında. İnsanoğlu olarak nasıl olur da yeryüzünde hem “bir” hem "binlerce"yiz? Her birimiz kendi kendini dağlar kadar büyük görürken nasıl da dağılıp toz oluyoruz bir rüzgarla?

Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? – 1

Kültürden kültüre değişmekle birlikte eski çağlardan beri birçok renge farklı anlamlar vermişizdir. Bazı renkleri daha kolay fark ederiz. Bazı renklerin psikolojimizi olumlu veya olumsuz yönde daha çok etkilediği gözlemlenmiştir.

Gençleşmek İstiyorsan Sarıl!

Evet! Başlığı yanlış okumuyorsunuz; sarılmanın gençleştirdiğine, kas dokularını iyileştirdiğine yönelik araştırmalar var ve bu araştırmalar, dikkat çeken çeşitli  bulgularla destekleniyor.

Sıkça Kullandığımız Savunma Mekanizması: Dışsallaştırma

Farkında olmadan kullanın savunma mekanizmalarını gerek kendimiz gerekse karşımızdaki kişi için minimize etmek ancak açık ve doğru bir iletişimle mümkündür.

Facebook ’taki Gülen Maskem

Artık arkadaşlarımızın halini hatrını sorabilmek adına onları ziyaret etmek ve onlarla buluşmak yerine facebook, instagram, whatsapp vb. programları aracı olarak kullanıyoruz.