Sosyal Medya ve Gençlik Üzerindeki Etkileri

İletişimi güçlendirdiği düşünülse de aslında sosyal medya çevremizdeki insanlarla ve ailemizle olan iletişimin önüne engel koymaktadır. Sanal ortamda kurulan ilişkiler gerçek hayatta kurulamamaktadır.

Özgüvenin Tavan mı Yoksa Taban mı?

Özgüven; kendisiyle barışık olma hali, kendini sevebilme yetisidir. Yapabildikleri ve yapamadıkları ile kendi kendini kabul edebilmesidir. Daha önce deneyip başaramadığı herhangi bir şeye ikinci fırsatı verip belki bu defa başarabilirim demektir.

Unuttukça Hatırlıyorum!

Kendime verdiğim "Unutma!"sözünü, unutmayayım diye duvarıma astım, zihnime kazımaya çalıştım. Sonra günler geçti, hala unutmak istediğim her şeyi her haliyle hatırlıyordum. Hem de hiç unutmadan...

Öfke ve Öfke Kontrolü

Öfke kontrolü demek, hiç tepki vermemek, alttan almak, öfkeyi konuşmamak ve unutmak demek değildir. Öfkeyi anlayıp, doğru yönlendirebilmek demektir.

Öfke, Kontrol Edilmeli mi?

Öfke, insanı harekete geçiren bir güçtür. Bu gücü kötüye kullandığımız zaman istemediğimiz sonuçlarla karşılaşırız. Öfkelendiğimizde duygusal olarak verdiğimiz tepkiyi farklı şekillerde ortaya koyarız.

Övgü, Özgüveni Nasıl Yıkar?

Hepimiz çocuklarımızı överiz. "Aferin yavrum, oldukça iyisin, evet bunu başardın, sen güçlüsün..." gibi cümlelerle aslında onları mutlu ederiz. Ederiz ederiz de sürekli övgü sonucunda ne olur hiç düşündük mü?

Küçük Kara Balıklar ve Ayrılmayanlar!

Sahip olduğum ilk hikaye kitabıydı "Küçük Kara Balık". Ne çok sevmiştim bilseniz! Küçük kara balığın merakıyla meraklanıp ayrılığıyla hüzünlenmiştim. Gidişi korkutsa da desteklemiştim. Benim için özgürlüğün sembolü olmuştu.

Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? – 2

Bir önceki yazımızda beyaz, siyah, kırmızı ve mavi renklerin anlamları ve insan psikolojisi üzerindeki etkisinden bahsetmiştik. Bugün ise sarı, turuncu, mor ve yeşil renklerin anlam ve etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İletişimde Dinleme Becerileri

Sağlıklı bir kişiliğin geliştirilmesinin yanı sıra iletişim becerilerinin de kazanılması gerekir. Peki, iletişim için teknik bilgi ve becerilerin kazanılması yeterli midir? Muhakkak bu gereklidir ama tek başına bu yeterli değildir.

Sıra Dışı Sıradanlar

İthaf olunmuş bir yazıdır... Kafam allak bullak aslında. İnsanoğlu olarak nasıl olur da yeryüzünde hem “bir” hem "binlerce"yiz? Her birimiz kendi kendini dağlar kadar büyük görürken nasıl da dağılıp toz oluyoruz bir rüzgarla?

Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? – 1

Kültürden kültüre değişmekle birlikte eski çağlardan beri birçok renge farklı anlamlar vermişizdir. Bazı renkleri daha kolay fark ederiz. Bazı renklerin psikolojimizi olumlu veya olumsuz yönde daha çok etkilediği gözlemlenmiştir.

Gençleşmek İstiyorsan Sarıl!

Evet! Başlığı yanlış okumuyorsunuz; sarılmanın gençleştirdiğine, kas dokularını iyileştirdiğine yönelik araştırmalar var ve bu araştırmalar, dikkat çeken çeşitli  bulgularla destekleniyor.

Sıkça Kullandığımız Savunma Mekanizması: Dışsallaştırma

Farkında olmadan kullanın savunma mekanizmalarını gerek kendimiz gerekse karşımızdaki kişi için minimize etmek ancak açık ve doğru bir iletişimle mümkündür.

Facebook ’taki Gülen Maskem

Artık arkadaşlarımızın halini hatrını sorabilmek adına onları ziyaret etmek ve onlarla buluşmak yerine facebook, instagram, whatsapp vb. programları aracı olarak kullanıyoruz.

Depresyona Turşu!

Ben ilk defa duyduğumda şaşkınlıkla karşılamış; herhangi bir bağlantı kuramamıştım. Ancak zaman içerisinde araştırmalarımla ve çalıştığım danışanlarımla birlikte depresyonun ve çeşitli rahatsızlıkların da beslenme biçimimizle ilişkili olduğunu gördüm.

“Olumlu Düşünme” – Pygmalion (Beklenti) Etkisi

Hayat standardımız hiç kuşkusuz düşüncelerimizin gücü ile ilgilidir. İşe alınmayacağını düşünen bir kişi iş görüşmesine ne derece hazırlanabilir ki?

Popüler Yazılar