Stres, Strese Verilen Tepkiler ve Stres Yönetimi

Stres, vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepkidir. Dışsal uyaranlar; iş değişikliği, bir yakının kaybı vb. gibi durumlar

Devam

Duygusal Yoksunluk ve İçimizdeki İhmal Edilmiş Çocuk

“Kimse beni gerçekten anlamıyor. Kimse beni duymuyor, ihtiyaçlarımı önemsemiyor. İçimde hiç dolmayacak bir boşluk var sanki. Bu boşluğu dolduracak, açlığımı

Devam

Psikoseksüel Gelişim Kuramı

Freud’un psikoseksüel gelişim kuramına göre erken çocukluk yaşantıları kişiliğin gelişmesinde önemli rol oynar ve bu dönemdeki yaşantılar yetişkinlik yıllarındaki kişilik

Devam

Sınav Kaygısı, Belirtileri ve Başa Çıkma Yolları

Sınav kaygısı, öğrenilen bilginin sınav sırasında verimli bir şekilde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açabilen yoğun bir kaygı olarak tanımlanır. Genellikle sınavlardan hemen önce ya da sınav sırasında yaşanan yoğun duygu durumudur.

Devam

Sosyal Medya ve Gençlik Üzerindeki Etkileri

İletişimi güçlendirdiği düşünülse de aslında sosyal medya çevremizdeki insanlarla ve ailemizle olan iletişimin önüne engel koymaktadır. Sanal ortamda kurulan ilişkiler gerçek hayatta kurulamamaktadır.

Devam

Özgüvenin Tavan mı Yoksa Taban mı?

Özgüven; kendisiyle barışık olma hali, kendini sevebilme yetisidir. Yapabildikleri ve yapamadıkları ile kendi kendini kabul edebilmesidir. Daha önce deneyip başaramadığı herhangi bir şeye ikinci fırsatı verip belki bu defa başarabilirim demektir.

Devam

Unuttukça Hatırlıyorum!

Kendime verdiğim “Unutma!”sözünü, unutmayayım diye duvarıma astım, zihnime kazımaya çalıştım. Sonra günler geçti, hala unutmak istediğim her şeyi her haliyle hatırlıyordum. Hem de hiç unutmadan…

Devam

Övgü, Özgüveni Nasıl Yıkar?

Hepimiz çocuklarımızı överiz. “Aferin yavrum, oldukça iyisin, evet bunu başardın, sen güçlüsün…” gibi cümlelerle aslında onları mutlu ederiz. Ederiz ederiz de sürekli övgü sonucunda ne olur hiç düşündük mü?

Devam

Küçük Kara Balıklar ve Ayrılmayanlar!

Sahip olduğum ilk hikaye kitabıydı “Küçük Kara Balık”. Ne çok sevmiştim bilseniz! Küçük kara balığın merakıyla meraklanıp ayrılığıyla hüzünlenmiştim. Gidişi korkutsa da desteklemiştim. Benim için özgürlüğün sembolü olmuştu.

Devam

Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? – 2

Bir önceki yazımızda beyaz, siyah, kırmızı ve mavi renklerin anlamları ve insan psikolojisi üzerindeki etkisinden bahsetmiştik. Bugün ise sarı, turuncu, mor ve yeşil renklerin anlam ve etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Devam

İletişimde Dinleme Becerileri

Sağlıklı bir kişiliğin geliştirilmesinin yanı sıra iletişim becerilerinin de kazanılması gerekir. Peki, iletişim için teknik bilgi ve becerilerin kazanılması yeterli midir? Muhakkak bu gereklidir ama tek başına bu yeterli değildir.

Devam

Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? – 1

Kültürden kültüre değişmekle birlikte eski çağlardan beri birçok renge farklı anlamlar vermişizdir. Bazı renkleri daha kolay fark ederiz. Bazı renklerin psikolojimizi olumlu veya olumsuz yönde daha çok etkilediği gözlemlenmiştir.

Devam