Popüler Diyetlerden: Fodmap Diyeti

FODMAP diyeti irritabl bağırsak hastalığının semptomlarını azaltmayı hedefleyen bir beslenme modelidir. İrritabl Bağırsak Sendromu Kolonun aşırı veya düzensiz çalışması sonucu

Devam

Popüler Diyetlerden: Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet; 1920’li yıllarda çocuklarda epilepsi nöbetlerinin sıklığını ve yoğunluğunu azaltmak için kullanılmıştır. Ancak, ilaçların keşfiyle uzun yıllar unutulmuştur. 1990’lı yıllarda kanser tedavisinde kullanılmasıyla tekrar gündeme gelmiştir.

Devam

Paleo Diyeti: Günümüz Trendi Beslenme

Paleo diyetine başlamayı düşünüyorsanız kararlı olmanız gerektiğini baştan belirtmeliyiz. Çünkü bu süreç klasik bir diyet programından biraz daha farklıdır. Paleo diyeti, düşük karbonhidrat, orta düzey protein, yüksek yağ alımını önerir.

Devam

Bitki Çayları Ne Kadar Tüketilmeli?

İnternette karşımıza çıkan 7 otlu, 8 otlu, 9 otlu bitki çayları gündemin en popüler çayları. Genel olarak içerisinde bulunan bitkiler; sinameki, biberiye, anason, kiraz sapı, kekik, rezene, melisa şeklinde sıralanabilir.

Devam

Popüler Akımlardan: Raw Food (Çiğ Beslenme)

Raw food, yani “çiğ beslenme” modeli yemekleri pişirmeden tüketmeyi savunan bir beslenme modelidir. Besinler, herhangi bir ısıl işlem olmadan (kızartma, kavurma, haşlama) tüketilir. Bu görüşe göre; çiğ besinlerin içinde yararlı birçok enzim vardır.

Devam

Popüler Diyetlerden: İsveç Diyeti

İsveç diyeti; karbonhidrat oranı düşük, yağ ve protein oranı yüksek olan bir beslenme modelidir. Aynı zamanda İskandinav ya da Danimarka Diyeti olarak da bilinmektedir. Günlük kalori miktarı 1000 kaloriden az düşük kalorili bir diyet olup ve 2 haftada 7-20 kilo vermeyi hedefler.

Devam

Popüler Diyetlerden: Makrobiyotik Diyet

Makrobiyotik diyet; kısa sürede zayıflamak yerine uzun vadede bireyin beslenme davranışını değiştirmeyi ve makrobiyotik düşünceyi benimsetmeyi hedefler. Asya felsefesine göre, evrendeki her şey “yin ve yang” enerjilerine göre ayrılır.

Devam

ŞOK Diyetler X

Şok diyetler, adı üstünde vücutta ŞOK etkisi yapar. Vücudunuz bu şoku atlatamayabilir, şokun etkisi uzun sürebilir, kalıcı hasarlar bırakabilir veya sonu ölümle bitebilir.

Devam

Popüler Diyetlerden: Akdeniz Diyeti

1960’lı yıllarda Keys ve arkadaşlarının yaptığı araştırmalarda, koroner kalp hastalıklarının beslenme alışkanlıklarıyla ilişkisi gösterilmiştir. Bu şekilde, Akdeniz Diyeti’nin beslenme temelleri atılmıştır.

Devam