Trikotilomani: Çocukluktan Yetişkinliğe Saç ve Kıl Koparma Hastalığı

 Trikotilomani Nedir? Trikotilomani hastalığı, saçların ya da bedendeki diğer kıl ya da tüylerin deriden çekilmesi ya da yolunması ile karakterize

Devam

Psikoseksüel Gelişim Kuramı

Freud’un psikoseksüel gelişim kuramına göre erken çocukluk yaşantıları kişiliğin gelişmesinde önemli rol oynar ve bu dönemdeki yaşantılar yetişkinlik yıllarındaki kişilik

Devam

Söylemeden Önce Kendiniz Yapın: Gülsüm Hanımın Kızı

“Kitap okumuyor. Saatlerce çizgi film izliyor, başından kaldıramıyorum. Hele telefonu eline aldı mı, mümkün değil bırakmıyor. O kadar merakla ve heyecanla sormama rağmen gününün nasıl geçtiğini hayatta anlatmaz mesela…” diye konuşmasına devam ediyor Gülsüm hanım.

Devam

Hafta Sonu Çocukla Nasıl Kaliteli Zaman Geçirilir?

Çocuklarımız anne ve babalarıyla kaliteli zaman geçirdikleri zaman; sevilmeyi, kendilerine gösterilen şefkati ve anne baba ile olan sağlıklı iletişimi öğrenirler. Sevgi ve şefkatle büyümüş çocuk da hayatı boyunca mutlu ve başarılı olur, insan ilişkilerinde de sağlıklı iletişim kurar.

Devam

Talepkar Çocuklar İçin Ne Yapılmalı?

Çocuğunuza ihtiyacı olan her ortamı sağlıyorsunuz; özel okullar, kurslar, oyuncaklar, geziler, sinemalar, o çok sevdiği çizgi film kahramanının üzerinde resminin olduğu envaiçeşit eşya…. Ancak yine de yetemediğinizi düşünüyorsunuz. Ve belki çaresiz hissediyorsunuz…

Devam

Korkularla Baş Etmede Terapötik Hikayelerin Gücü

Çocukluk döneminde her yeni gelişim evresi farklı korkuları beraberinde getirmektedir. Gelişimsel olan bu korkular belli bir süre sonra ortadan kaybolurken, bazıları ise hatalı yaklaşımlar nedeniyle kalıcı hale gelmektedir.

Devam

Çocuğunuzu İyi Davranırken Yakalayın: Davranış Değiştirme

Çocuklarınızın oyuncaklarını toplamaları konusunda size bir iyi, bir de kötü haberim var. İyi haber; çocukların davranışları, yaptıklarının olumlu veya olumsuz sonuçlarından güçlü bir şekilde etkilenir.

Devam

Sınav Kaygısı, Belirtileri ve Başa Çıkma Yolları

Sınav kaygısı, öğrenilen bilginin sınav sırasında verimli bir şekilde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açabilen yoğun bir kaygı olarak tanımlanır. Genellikle sınavlardan hemen önce ya da sınav sırasında yaşanan yoğun duygu durumudur.

Devam

Öğrenme Stilleri ve Çocukların Başarısına Katkısı

Öğrenme stilleri, insanların öğrendikleri yolları gruplandırır. Herkesin bir öğrenme stili vardır. Hangi öğrenme stili baskın ise o yolun izinde giderek öğrenmeyi daha kolay bir hale getirebiliriz. Çocukların okul hayatındaki değişimler için de bu öğrenme stilleri çok kıymetlidir.

Devam

Cinsel İstismar, Belirtileri ve Karşılaşılan Sorunlar

İstismar ve ihmal çocuğun dünyaya karşı duyduğu merakı azaltabilir, bağımsızlık ve otonomiyle ilgili motivasyonunu bastırarak sonunda öğrenme sürecini engelleyebilir. Çocukluk döneminde istismar ve ihmale uğramak daha sonraki yaşamda risk etmenleriyle ve riskli davranışlara yönelmeyle yakın ilişkilidir.

Devam

Çocuklara Ev Ödevini Sevdirmeye Yardımcı Olacak 10 Altın Öneri

Ödev, yapılması gereken bir iş ve sorumluluktur aslında. Bu görev günün tekrarı olmasının yanı sıra çocuğa sorumluluk duygusu katmak için de verilebilir. Ancak önemli olan elbette dozudur. Ve çocukta memnuniyet uyandırması da gerekir. Ev ödevi ya da ders tekrarları öğrencinin öğrenmesini desteklemek için okul saatleri dışında evde yapması gereken görevleri ifade eder.

Devam

Akran Zorbalığı ile Baş Etme Yolları

Akran zorbalığı, okul çağındaki hemen hemen bütün yaş gruplarında görülmektedir. Anaokuldan liseye kadar hatta bazen üniversite döneminde bile bireyler akran

Devam