Morfin Bağımlılığı

0
İlk kullanımda dahi bağımlılık geliştirdiği için çok sakıncalıdır. Başlangıçta ağrı kesen ve sahte bir neşe veren özelliği vardır ancak bunlar gerek fizyolojik gerek psikolojik olarak geçici etkilerdir.

Afyon Bağımlılığı

0
Haşhaş bitkisinin meyvelerinden elde edilen Afyon'un buruna hoş gelmeyen bir kokusu vardır. Kısa boylu, yeşil renkli bir bitki olan haşhaş, renkli çiçekleri yüzünden bazı Avrupa ülkelerinde süs bitkisi olarak ekilir.

Esaret ve Ölümün Diğer Adı: Eroin

0
Eroin, bazmorfinin çeşitli kimyasal işlem ve süreçlerden geçmesi sonucu elde edilir. Kapsül ya da tablet haline getirilen eroin genellikle saf değildir. Beyazdan koyu kahverengiye kadar çeşitli tonlarda bulunabilir.

Platonik Bağımlılık

0
Sevginize karşılık bekliyorsanız şayet, duygularınızı beklentileriniz şekillendirecek; huzurunuz, mutluluğunuz ve hayat enerjiniz karşınızdakinin verebildikleriyle sınırlı kalacaktır.

Hayat Zorlukları ve Bağımlılığa Etkisi

0
Kişiliğimizi, kim olduğumuzu ve gelecekte nerede olacağımızı belirleyen şey karşımıza çıkan zorluklar değildir. Asıl belirleyici olan, bu zorluklara verdiğimiz tepkilerdir.

Biriktirme Bağımlılığı

0
Normal bir hobi ya da alışkanlık gibi değerlendirilen biriktirme davranışı, kişinin kendisine ve çevresine zarar vermeye başladığı anda bir rahatsızlık olarak görülse de bağımlılık süreci çok daha önce başlamıştır.

Alkol Bağımlılığı

0
Bağımlılık ve alkolik kavramının eşit algılanması nedeniyle kullanıcılar, çoğunlukla bağımlı olduklarını reddederler.

Sigara ve Tütün Bağımlılığı

0
"Ben bağımlı değilim." , "İstersem içmem." , "Destek almadan da bırakabilirim." , "Sigarasız yaşayamam." gibi çok güçlü ya da çok zayıf cümleleri kullanmaktan kaçının. Bu cümleler, motivasyonunuzu olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramaz.

Ölümcül Hap: Ekstazi

0
Ekstazi bir amfetamin türevidir. Halüsinojik uyuşturucu maddelere benzer. Uyarıcı özellikleri olan, tamamen sentetik bir maddedir. Bu madde sinir hücresine girdikten sonra serotoninin bol miktarda salınımına neden olur ve serotonin üreten enzimleri engeller.