Trikotilomani: Çocukluktan Yetişkinliğe Saç ve Kıl Koparma Hastalığı

 Trikotilomani Nedir? Trikotilomani hastalığı, saçların ya da bedendeki diğer kıl ya da tüylerin deriden çekilmesi ya da yolunması ile karakterize

Devam

Psikoseksüel Gelişim Kuramı

Freud’un psikoseksüel gelişim kuramına göre erken çocukluk yaşantıları kişiliğin gelişmesinde önemli rol oynar ve bu dönemdeki yaşantılar yetişkinlik yıllarındaki kişilik

Devam

İyi Huylu Prostat ile Prostat Kanserinin Belirtileri ve Tedavi

Erkeklerde üreme sisteminin bir parçası olan prostat, ortalama 18-20 gr ağırlığında olan ve idrar torbasının çıkışını çevreleyen bir salgı bezidir. İdrar torbasının

Devam

Söylemeden Önce Kendiniz Yapın: Gülsüm Hanımın Kızı

“Kitap okumuyor. Saatlerce çizgi film izliyor, başından kaldıramıyorum. Hele telefonu eline aldı mı, mümkün değil bırakmıyor. O kadar merakla ve heyecanla sormama rağmen gününün nasıl geçtiğini hayatta anlatmaz mesela…” diye konuşmasına devam ediyor Gülsüm hanım.

Devam

Hafta Sonu Çocukla Nasıl Kaliteli Zaman Geçirilir?

Çocuklarımız anne ve babalarıyla kaliteli zaman geçirdikleri zaman; sevilmeyi, kendilerine gösterilen şefkati ve anne baba ile olan sağlıklı iletişimi öğrenirler. Sevgi ve şefkatle büyümüş çocuk da hayatı boyunca mutlu ve başarılı olur, insan ilişkilerinde de sağlıklı iletişim kurar.

Devam

Talepkar Çocuklar İçin Ne Yapılmalı?

Çocuğunuza ihtiyacı olan her ortamı sağlıyorsunuz; özel okullar, kurslar, oyuncaklar, geziler, sinemalar, o çok sevdiği çizgi film kahramanının üzerinde resminin olduğu envaiçeşit eşya…. Ancak yine de yetemediğinizi düşünüyorsunuz. Ve belki çaresiz hissediyorsunuz…

Devam

Şizofreni ve Toplumun Gözündeki Yeri

Şizofreni, değişik sıklık ve şiddette varsanı (görsel ve işitsel halüsinasyon), sanrı, düşünce, duygu ve davranışlardaki bozulmalarla kendini gösteren psikotik bir bozukluktur. Şizofrenide kişinin gerçek ile bağı kaybolur. Uyanıkken rüya görme hali seklinde tasvir edilebilir.

Devam

Korkularla Baş Etmede Terapötik Hikayelerin Gücü

Çocukluk döneminde her yeni gelişim evresi farklı korkuları beraberinde getirmektedir. Gelişimsel olan bu korkular belli bir süre sonra ortadan kaybolurken, bazıları ise hatalı yaklaşımlar nedeniyle kalıcı hale gelmektedir.

Devam

Çocuğunuzu İyi Davranırken Yakalayın: Davranış Değiştirme

Çocuklarınızın oyuncaklarını toplamaları konusunda size bir iyi, bir de kötü haberim var. İyi haber; çocukların davranışları, yaptıklarının olumlu veya olumsuz sonuçlarından güçlü bir şekilde etkilenir.

Devam

Sınav Kaygısı, Belirtileri ve Başa Çıkma Yolları

Sınav kaygısı, öğrenilen bilginin sınav sırasında verimli bir şekilde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açabilen yoğun bir kaygı olarak tanımlanır. Genellikle sınavlardan hemen önce ya da sınav sırasında yaşanan yoğun duygu durumudur.

Devam