No menu items!

Voltaire (François Marie Arouet)

Tavsiye Yazılar

Fransız düşünür ve yazar.

21 Kasım 1694’te Paris’te zengin bir ailede dünyaya geldi. Cizvit kolejinde okudu. Gençlik yıllarıyla birlikte Fransa’daki aydın çevrelerin değişmez simaları arasına katıldı. Dönemin şartlarına göre sıra dışı bir karakter olan Voltaire, deist ve vejetaryendi. Ayrıca özgürlükçü düşünceleri ve alaycı zekâsıyla ün yaptı.

Devlet adamlarını hicveden şiirler yazdığı için on bir ay hapiste kaldı. Bir soylu ile kavga etti, İngiltere’ye sürgün edilmek koşuluyla hapisten kurtuldu. Voltaire İngiltere’de üç yıl kaldı. Buradaki özgür yönetime hayran oldu. Dönüşünde Chatelet Markizi’nin koruyuculuğuna girdi. Onun yanında 1734’ten 1749’a kadar ekonomik ve düşünsel bir özgürlük içinde rahatça çalıştı. Bu dönemde Fransız Akademisi’ne de üye olarak kabul edildi (1746). Kral kendisini saray tarihçiliğine atadı. Madam Chatelet’in ölümünden sonra II. Friedrich’in çağrısı üzerine Berlin’e gidip bir süre orada kaldı. Ancak kral kendisiyle ilgilenmeyince Berlin’den ayrıldı. Paris’te de istenmediği için Cenevre yakınlarında satın aldığı bir malikâneye yerleşti (1755) ve eserlerini yazmaya orada devam etti. Yirmi yıldan uzun bir süre bu kentte yaşadı 1778’de yeniden Paris’e çağrıldı.

Academie Francaise’de ve Comedie Française’de onuruna büyük törenler düzenlendi. Heyecan ve yorgunluktan bitkin düşmüş olan Voltaire bir kaç gün sonra hastalanarak öldü. Voltaire bütün hayatı boyunca özgür düşünce, eşitlik, bağımsızlık ve din serbestliğini savunan yazılar yazdı. Fransa’daki baskı yönetimine karşı eninde sonunda bir ihtilal çıkacağına inanıyordu. 1764’te, “Tanık olduğum gelişmelerin hepsi yakında büyük bir devrimin olacağına işaret ediyor. Ne yazık ki ben bu devrimi görmek mutluluğuna erişemeyeceğim” demişti. Gerçekten de Fransız İhtilali’ni göremeden öldü.

Voltaire şiir ve oyunların yanı sıra tarihi ve felsefi eserler de yazdı. Voltaire’in başlıca eserleri “İngiltere Mektupları”, “14. Louis’in Yüzyılı”, “Filozofça Konuşma”, “Kendini Beğenmişlik”, “Candide ve İyimserlik Üstüne”, “Hoşgörü Üzerine İnceleme” ve “Babilli Prenses” tir.

Önceki İçerikOscar Wilde
Sonraki İçerikAlessandro Volta
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler