Vitamini Kabuğunda Olan Mevye ve Sebzeler

Neredeyse birçok meyve ve sebzeyi soyarak tüketiyoruz ancak öyle meyve ve sebzeler var ki taşıdıkları vitamin ve minerallerin neredeyse tamamı kabuklarındadır.

Gelin hangi meyve ve sebzeleri soymadan tüketmeliyiz bir göz atalım:

Patates: Patatesi soyduğunuz zaman kabukta bulunan lif, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, riboflavin, folatta, A ve K vitaminleri patatesin içerisinden daha yüksektir.


Salatalık: Salatalığın özellikler kabuğunda bulunan potasyum ve lif özelikle diyet yapanlar için önemli bir yere sahiptir. Bu sebzeyi kabuğunu soymadan tüketiniz.


Kivi: Soğuk su ile yıkadığımız ve elinizle ovaladığınız zaman üzerindeki tüylü kısımdan kurtulmuş olursunuz. Böylece besin değeri çok yüksek olan kahverengi kabuğu ile kiviyi yiyebilirsiniz.


Karpuz: Karpuzun sulu ve beyaz kısmı C ve B6 vitaminleri ile zengin antioksidan içerir. Yapılan araştırmalarda da karpuz kabuğunun erektil disfonksiyon ve hipertansiyon için bir tedavi olarak faydalı olabileceğini bununla birlikte kilo alımını azaltmaya ve LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.


Muz: Muz kabuğunu uzmanlar tüketmeniz gerektiğini söylüyorlar. Muzun kabuğunda bol miktarda antioksidan, lutein ve ruh sağlığını düzeltici kimyasal triptofan da içerir.


Portakal: Kalp koruyucu ve kolestrol düşürücü bir etkiye sahip. Rendeleyerek kullanabilirsiniz yemeklere ve çaya farklı lezzetler katabilir.


Ceviz: E vitamini içeriğiyle, tırnak, saç ve diş bakımında etkilidir. D vitamini eksikliğine iyi gelmektedir.


Mandalina: Yüksek oranda C vitamini bulunan mandalina kabuğu bağışıklık sistemini güçlendirebiliyor. Bunun yanısıra doğru ve düzenli tüketilirse bağırsakları çalıştırır ve beyin tümörlerini yok edebilir.