No menu items!

Vitamin Eksikliğinin 8 Belirtisi

Tavsiye Yazılar

Kırılgan Saç ve Tırnaklar

Çeşitli faktörler kırılgan saçlara ve tırnaklara neden olabilir. Bunlardan biri biyotin eksikliğidir.

B7 vitamini olarak da bilinen biyotin, vücudun gıdaları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Biyotin eksikliği nadir görülür ancak ortaya çıktığında, kırılgan saçlara ve ince, bölmeli tırnaklara neden olabilir.

Biyotin eksikliğinin diğer semptomları arasında kronik yorgunluk, kas ağrısı, kramplar, ellerde ve ayaklarda karıncalanmalar bulunur.

Hamile kadınlar, sigara içenler ve crohn hastalığı gibi sindirim bozukluğu olan kişiler, biyotin eksikliği riski ile karşı karşıyadır. Uzun süre antibiyotik kullananlar ve bazı nöbet önleyici ilaçlar da risk faktörleridir. Ayrıca çiğ yumurta akı yemek, biyotin eksikliğine neden olabilir. Çünkü çiğ yumurta beyazları, biyotine bağlanan ve emilimini azaltabilen bir protein olan avidin içerir

Biyotin bakımından zengin yiyecekler arasında; yumurta sarısı, organ etleri, balık, et, süt ürünleri, fındık, tohumlar, ıspanak, brokoli, karnabahar, tatlı patates, maya, kepekli tahıllar ve muzlar bulunur.

Kırılgan saçlı veya tırnaklı yetişkinler, günde yaklaşık 30 mikrogram biotin sağlayan bir takviye kullanmayı düşünebilirler.

Ağız Köşelerindeki Ülser veya Çatlaklar

Ağız içindeki ve çevresindeki lezyonlar, vitamin veya mineral eksikliğinden kaynaklanabilir. Örneğin, yara olarak adlandırılan ağız ülserleri, genellikle demir veya B vitamini eksikliklerinden kaynaklanmaktadır.

Yapılan çalışmalarda ağız ülseri olan hastaların, demir eksikliği ihtimalinin iki kat olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ağız ülseri olan hastaların yaklaşık % 28’inde tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini) ve piridoksin (B6 vitamini) eksikliği bulunmaktadır.

Ağız köşelerinin çatlamasına, parçalanmasına veya akmasına neden olan açısal cheilitis, aşırı tükürük veya dehidrasyona neden olabilir. Bununla birlikte, yetersiz demir, B vitamini ve riboflavin’den kaynaklanabilir.

Demir bakımından zengin besinler arasında kümes hayvanları, et, balık, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık, tohumlar ve tam tahıllar bulunur. Tiamin, riboflavin ve piridoksin kaynakları arasında kepekli tahıllar, kümes hayvanları, et, balık, yumurta, süt ürünleri, organ etleri, baklagiller, yeşil sebzeler, nişastalı sebzeler, kuruyemiş ve tohumlar bulunur.

Diş Eti Kanamaları

C vitamini eksikliği diş eti kanamalarına neden olabilir. C vitamini, yaraların iyileşmesi ve bağışık sisteminde önemli bir rol oynar. Hatta hücre hasarını önlemeye yardımcı olarak bir antioksidan görevi görür.

C vitamini eksikliği, yeteri kadar taze meyve ve sebze tüketen kişilerde nadiren görülür. 

C vitamini eksikliği; diş eti kanaması ve hatta diş kaybı da dahil olmak üzere problemlere neden olabilir.

Ciddi C vitamini eksikliğinde, bağışıklık sistemi baskılanır, kaslar ve kemikler zayıflar, yorgunluk ve uyuşukluk hissi meydana gelir.

Diğer C vitamini eksikliğinin belirtileri arasında; kolay morarma, yavaş yara iyileşmesi, kuru pul pul cilt ve sık burun kanaması sayılabilir.

Geceleri Görmede Bozukluk ve Gözlerdeki Beyazlığın Büyümesi

Sağlıksız ve dengesiz beslenme görme sorunlarına neden olabilir. Örneğin, düşük miktarda A vitamini alımı, düşük ışıkta veya karanlıkta görme yeteneklerini azaltır.

Bunun nedeni, geceleri görmeye yardımcı olan, gözlerin retinasında bulunan bir pigment olan Rodopsin’i üretmek için A vitaminine ihtiyaç duyulmasıdır. Tedavi edilmediğinde, gece körlüğü; korneaya zarar verebilecek ve sonuçta körlüğe yol açabilecek bir durum olan kseroftalmiye ilerleyebilir.

Kseroftalmi’nin bir başka erken semptomu, Bitot’un, gözlerin konjonktiva veya beyaz kısmında oluşan hafif köpüklü, beyaz renkli olan lekelerdir. Büyüme bir dereceye kadar ortadan kaldırılabilir ancak A vitamini eksikliği tedavi edildiğinde  tamamen yok olabilir.

A vitamini bakımından zengin gıdalar; organ etleri, süt ürünleri, yumurta, balık, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve sarı-turuncu renkli sebzeler.

Eksiklik tanısı yoksa, A vitamini takviyesi almaktan kaçınılmalıdır. Bunun nedeni, A vitamini, fazla tüketildiğinde vücudun yağ depolarında birikebilen ve toksik hale gelebilen, yağda çözünen bir vitamin olmasıdır.

A vitamini toksisitesinin belirtileri ciddi olabilir. Mide bulantısı, baş ağrısı, cilt tahrişi, eklem ve kemik ağrısı hatta ciddi vakalarda koma veya ölüme kadar gidebilir.

Seboreik Dermatit ve Kepek

Seboreik dermatit (SB) ve kepek, vücudun yağ üreten bölgelerini etkileyen aynı cilt rahatsızlıkları grubunun bir parçasıdır.

Her ikisi de kaşıntılı ve pullu cildi içerir. Kepek çoğunlukla saç derisinde görülür ancak seboreik dermatit yüz, üst göğüs, koltuk altı ve kasıklarda da görülebilir.

Hastalık, bebeklik döneminde özellikle ilk 3 ayda, ergenlik döneminde ve yetişkinlikte ortaya çıkar.

Kepek ve seboreik dermatite birçok faktör neden olabilir; sağlıklı ve düzgün beslenmeme bu faktörlerden biridir. Örneğin; çinko, niasin (B3 vitamini), riboflavin (B2 vitamini) ve piridoksin (B6 vitamini) düşüklüğü.

Niasin, riboflavin ve piridoksin bakımından zengin yiyecekler arasında; kepekli tahıllar, kümes hayvanları, et, balık, yumurta, süt ürünleri, organ etleri, baklagiller, yeşil sebzeler, nişastalı sebzeler, fındıklar ve tohumlar vardır.

Deniz ürünleri, et, baklagiller, süt ürünleri, fındık ve kepekli tahılların hepsi iyi çinko kaynağıdır.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi çok yaygın bir semptomdur. Aslında, yetişkinlerin % 50’ye kadarı 50 yaşına geldiğinde saç dökülmesi yaşamaktadır.

Saç dökülmesinin önlenmesine veya yavaşlaması için aşağdıki vitaminleri ve nineralleri içeren besinler tüketilmeli.

  • Demir. Bu mineral, saç foliküllerinde bulunan DNA’nınki de dahil olmak üzere DNA sentezinde rol oynar. 
  • Çinko. Bu mineral saç büyümesi için gerekli iki işlem olan protein sentezi ve hücre bölünmesi için gereklidir. Bu nedenle, çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir.
  • Linoleik asit (LA) ve alfa-linolenik asit (ALA). Bu esansiyel yağ asitleri saç büyümesi ve bakımı için gereklidir.
  • Niasin (B3 vitamini). Bu vitamin saçı sağlıklı tutmak için gereklidir. Alopesi, saçın küçük yamalar halinde düştüğü bir durumdur, niasin eksikliğinin olası bir belirtisidir.
  • Biotin (B7 vitamini). Biotin yetersiz kaldığında saç dökülmesine neden olabilecek başka bir B vitaminidir.

Et, balık, yumurta, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık, tohumlar ve tam tahıllar iyi bir demir, niasin, biotin ve çinko kaynaklarıdır.

Yapraklı sebzeler, sert kabuklu yemişler, tam tahıllar ve bitkisel yağlar LA açısından zenginken; ceviz, keten tohumu, chia tohumu ve soya fıstığı ALA bakımından zengindir.

Cilt Üzerindeki Kırmızı veya Beyaz Noktalar (Keratoz pilaris)

Keratoz pilaris; Keratosis pilaris, genellikle üst kollarda, uyluklarda, yanaklarda veya kalçada; kuru, pürüzlü yamalar ve küçük şişkinliklere neden olan, yaygın görülen ve zararsız bir cilt rahatsızlığıdır. Bu durum genellikle çocuklukta ortaya çıkar ve yetişkinlikte doğal olarak kaybolur.

Bu küçük yumruların nedeni hala tam olarak anlaşılmamıştır, ancak saç köklerinde çok fazla keratin üretildiğinde ortaya çıkabilir. Bu ciltte kırmızı veya beyaz kabarıklık oluşturur.

Keratoz pilaris, genetik bir problem olabilir. Bununla birlikte, A ve C vitaminleri düşük olanlarda daha çok görülmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Willis-Ekbom hastalığı olarak da bilinen huzursuz bacak sendromu (RLS), bacaklarda nahoş ve rahatsız edici hislerin yanı sıra onları hareket ettirmek için dayanılmaz bir dürtü yaratan sinir rahatsızlığıdır.

Çoğu insan için hareket etme dürtüsü, rahat ortamlarda veya uyumaya çalışırken yoğunlaştığı görünmektedir.

RLS’nin kesin nedenleri tam olarak anlaşılmadığı halde, RLS belirtileri ile bir kişinin kandaki demir seviyesi arasında bağlantı olduğu görülüyor.

Kandaki demir seviyesinin düşüklüğü RLS semptomlarının şiddeti ile ilişkilendirilmektedir. Bazı araştırmalar, belirtilerin genellikle hamilelik sırasında, kadınların demir seviyelerinin düşme eğiliminde olduğu bir zamanda ortaya çıktığını da belirtir.

Son olarak, bazı kanıtlar magnezyum yetersizliğinin de huzursuz bacak sendromunda rol oynayabileceğini öne sürmektedir.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler