No menu items!

Vejetaryen Beslenmede Önemli 7 Mikro Besin

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Gülsüm KINALIhttp://www.diyetisyengulsumkinali.com/
23 Eylül 1992 tarihinde Muğla’da doğdum. Eğitimimi İstanbul Bilim Üniversitesinde tamamlayarak 2017 yılında diyetisyen unvanını aldım. Bu süreçte birçok eğitim ve kongrelere katıldım. Şuanda Özel Ortaca Yücelen Hastanesinde beslenmeyle ilgili her alanda aktif olarak çalışıyorum. Uzaktaki danışanlarım içinde online diyet hizmetide vermekteyim.

Daha önce de bahsettiğim gibi; bazı vejetaryen beslenme modelleri süt ve süt ürünlerini, yumurtayı diyete eklerken, bazıları ise tamamen hayvansal kaynaklı gıdaları diyetinden çıkarmaktadır. Bu bireylerin beslenme düzenlerini; sebze, meyve ve yağlı tohumlar oluşturmaktadır. Bu hafta da vejetaryenlerin dikkate alması gereken mikro besin ögelerinden bahsedeceğim:


1.B12 Vitamini

Lakto-ovo vejetaryenler yumurta ve süt ürünleri tükettiği için yeterli B12 vitamini alabilirler. Fakat hayvansal kaynaklı hiçbir besini tüketmeyen vejetaryenlerde B12 eksikliği görülebilmektedir. B12 eksikliği, anemi ve depresyon gibi çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle vejetaryen beslenen bireylerin düzenli aralıklarla B12 seviyelerini kontrol etmeleri önerilir. B12 vitamini ile zenginleştirilmiş ürünleri diyetinize ekleyebilirsiniz. Gerekli olan durumlarda da B12 takviyesi önerilir.

2.D Vitamini

Vejetaryen Beslenmede Önemli 7 Mikro Besin

Günlük D vitamini ihtiyacımızın % 10’ununu besinlerle, geri kalan büyük kısmını ise güneş ışığından sağlarız. D vitamini içeren besinler; somon, tuna, sardalya gibi yağlı balıklar, yumurta ve karaciğerdir. Hayvansal kaynaklı besinleri tüketmeyen vejetaryenlerin D vitamini seviyelerini kontrol ettirip gerekli durumlarda D vitamini takviyesi yapması önerilir.

3.Kalsiyum

Vejetaryen Beslenmede Önemli 7 Mikro Besin

Süt ürünleri tüketen lakto-ovo vejetaryenler kalsiyumu yeterli miktarda alabilir. Fakat hiç süt tüketmeyen gruplarda kalsiyum eksiklikleri görülebilir. Bunun sonucunda da kemik kırıkları görülme riski artar. Diyetinize kalsiyumla zenginleştirilmiş ürünler; kalsiyumdan zengin marul, taze yeşillik, tahıl, kuru baklagil ve pekmez ekleyebilirsiniz.

4.Demir

Vejetaryen Beslenmede Önemli 7 Mikro Besin

Vejetaryen beslenmede demir eksikliği görülebilmektedir. Bunun en önemli nedeni, vücudun hayvansal kaynaklı besinlerdeki demiri daha aktif formda kullanabilmesidir. Diyetinize bitkisel demir kaynakları (ıspanak, kuru üzüm, pekmez, kuru baklagil vb.) ekleyebilirsiniz.

5.Çinko

Vejetaryen Beslenmede Önemli 7 Mikro Besin

İyi bir beslenme planı oluşturmayan bir vejetaryenseniz çinko eksiklikleri görülebilir. Diyetinize soya ürünleri, tahıllar, yağlı tohumlar ve kuru baklagiller gibi besinleri ekleyebilirsiniz.

6.İyot

Karın Bölgesi Yağlarını Eritmenin 7 Yolu

Eğer balık, su ürünleri ve iyotla zenginleştirilmiş tuz tüketmeyen bir vejetaryenseniz iyot eksiklikleri görülebilir. Diyetinize iyotlu tuz ekleyebilirsiniz.

7.Omega 3

Vitamini Kabuğunda Olan Mevye ve Sebzeler

Diyetinde balık, yumurta veya alglerin bulunmayan vejetaryenler, diyetine alfa linoleik açısından zengin olan besinleri eklemelidir. Örneğin; keten tohumu, ceviz, kanola yağı, ceviz, chia tohumu ve soya ürünleri gibi besinleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler