No menu items!

Tuvalet Eğitimi İçin Hazırım!

Tavsiye Yazılar
Psikolog Beyza GÜLMEZ
Lisans eğitimini University of Eastern Finland  Üniversitesi ve Fatih Üniversitesinde Psikoloji alanında yapmıştır. Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Yurt içi ve yurt dışında bir çok eğitime ve seminere katılan Beyza Gülmez çalışma hayatına Türkiye'de ve Psikodemi Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Akademisinde sürdürmektedir.

Çocuğun Tuvalet Eğitimi İçin Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tuvalet eğitimi, çocuğun hayatında gelişimsel bir dönüm noktasıdır. Bu süreç, çocuğun belli kriterlerde hazır olduğunda ve bu belirtileri gösterdiğinde başlar. Hazır olmuşluk hali gelişimsel, zihinsel ve psikolojik olarak açıklanabilir. Öncelikle her konuda olduğu gibi olgunlaşma süresinin de çocuktan çocuğa değiştiğini unutmamamız gerekir. Fizyolojik açıdan kas sisteminin belli bir olgunluğa ulaşması gerekir. Oturma, yürüme ve kıyafetlerini çıkarabilme gibi eylemleri kolayca yapabilmesi gerekir. Zihinsel olarak basit emirleri anlayıp uygulayabilmesi, kendini ifade edebilmesi, kaka ya da çişinin geldiğini fark edebilmesi, ıslak ve kuru farkını bilmesi tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösterir. Psikolojik açıdan ise kendi motivasyonu, bağımsızlığı, aile bireylerini taklit etmeye hevesli olması ve bezinden rahatsız olmaya başlaması güçlü işaretlerdir. Aynı zamanda eğer çocuğunuz bezinden rahatsız olmaya başladıysa, çişini/kakasını yürüyerek değil durarak yapıyorsa, bezi en az 4 saat kuru kalabiliyorsa tuvalet eğitimine hazırdır.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Eğitime başlama yaşını bilmek ve bu alışkanlığı kazanmak için, saymış olduğumuz belirtiler olmak üzere birçok faktör etkilidir. Genel anlamda bu süreç çocuğun gelişimsel olarak hazır olduğunda ve bu belirtileri gösterdiğinde başlar. Çocuğun 18 ay ile 3 yaş arasında tuvalet eğitimi için hazır olduğu söylenebilir. Fakat bir çocuğun belli bir alanda gösterdiği belirtiler ya da bu yaş grubunda olması, tuvalet eğitimi için hazır olduğunu ifade etmez.

Çocuk için zaten yeterince zor olan bu dönem, zamanından önce verilmeye çalışılan eğitimle daha da zor hale getirilebilir. Bu durum ise çocukta yoğun bir kaygıya yol açar. Aynı zamanda eğitim döneminin psikolojik olarak sağlıklı bir döneme denk getirilmesi önem arz eder. Yeni bir kardeşin gelişi, boşanma ya da bir ebeveynin kısa sürede olsa evden ayrılması gibi durumlarda eğitim ertelenmelidir.

Tuvalet eğitimi için sadece çocuğun değil, ebeveynin de hazır olması gerekir!

Tuvalet eğitiminde çocuk kadar anne babanın da hazır olması çok önemlidir.

Çevredeki çocukların tuvalet alışkanlığını edinmiş olması veya sosyal çevreden gelen baskılar eğitimin zamanını etkilememelidir. Bu dönemdeki ebeveynin tutumu çocuğun ruhsal dünyasını ve kişilik yapısını etkiler.

Anne kuralcı ve baskıcı ise çocuk dışkısını tutmaktan kabız olabilir. Ayrıca çocuk tutucu bir kişilik geliştirip inatçı, cimri, sinirli ve dağınık bir kimlik geliştirebilir. Anne teşvik edici ise çocuk ileride üretken, özerk ve girişimci olur.

Sonuç olarak çocuklarda tuvalet alışkanlığı kazandırılmasının aşamalı bir süreç olduğunu ve bu sürecin çocuğun motivasyonu ve hazır olmuşluğuyla tamamlanacağı unutulmamalıdır.

Önceki İçerikBedelli ve Bedelsiz Memurluk!
Sonraki İçerikAbbasiler
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler