Gizemli Tarihi Kalıntı: Tutankhamun ‘un Mezarı

0
34
Howard Carter / Lord Carnarvon

Tutankhamun (Tutankhamon)‘un mezarı, 1922 yılında Mısırbilimci Howard Carter ve Lord Carnarvon tarafından Krallar Vadisi’nde bulunmuştur. Tutankamun’un asıl adı Tutankhaten’dir (Aten’in yaşayan imajı). ‘Aten’ ise Güneş tanrısının adıdır. Kral, ilerleyen zamanlarda din değiştirerek tanrıların kralı olduğu varsayılan ‘Amun’a ibadet etmeye başladı. Bunun sonucunda da ismini Tutankhamun (Amun’un yaşayan görüntüsü) olarak değiştirdi.

Tutankhamun, M.Ö. 1341 yılında doğdu. Babası Akhenaten (IV. Amenhotep olarak da bilinir.), annesi ise net olmamakla birlikte Akhenaten’in kız kardeşlerinden biridir. Tutankhamun’un doğumu Mısır’ın kargaşa içinde olduğu yıllara denk gelmektedir. ‘Kâfir Kral’ olarak da bilinen babası Amenhotep, tek tanrılı dini benimseyerek mevcut dini yasakladı. Artan kargaşa nedeniyle otoriterleşen Amenhotep, 17 yıllık iktidarını sonlandırarak krallığı 9 yaşındaki oğlu Tutankhamun’a devretti. Tutankhamun’un iktidarının ilk yıllarında ülkeyi perde arkasından Vezir “Ay” ile Komutan Horemheb yönetti. Tutankhamun, iktidara geldiği yıl olan M.Ö. 1332’de Akhenaten ile Ünlü Kraliçe Nefertiti’nin kızı olan anneden ayrı kız kardeşi Ankhesenamun’la evlendi. İkisi ölü doğmuş, iki kız çocukları olduğu biliniyor.

Tutankhamun’un muhtemel görünüşü

19 yaşında ölen Tutankhamun’un birçok hastalığının bulunduğu yönünde güçlü araştırmalar bulunmaktadır. Ensest bir evlilik sonucu dünyaya gelen kral, uzun boylu olmasına karşın fiziksel olarak zayıf bir yapıya sahipti. Sol ayağında doğuştan gelen bir kemik hastalığı vardı. Yaşamı boyunca ciddi hastalıklar ve acılar çekti. Ölümüne dair birçok teori ortaya atıldı. Kafatasında bulunan delik, öldürüldüğü yönünde iddiaları güçlendirse de bu deliğin mumyalama işlemi sırasında oluştuğuna dair tezler de ortaya atılmıştır. İkinci iddia, sol ayağında enfekte olmuş kırık bir kemiğinin olduğu ve  Kral’ın kangren sonucu öldüğü yönünde. Üçüncü iddia ise Kral’ın sıtmadan öldüğü yönünde.

İlk firavunlar için Mısır’ın kuzeyindeki çöllerde ihtişamı ile bilinen piramitler inşa edilmiştir. Bu mezarların tahrip edilmesi ve yağmalanması nedeniyle M.Ö. 1550-1069 yılları arasında krallar, Nil’in batı kıyısında bulunan Thebes kentindeki (Luksor) Krallar Vadisi olarak bilinen kayalarda gizlilik içinde gömülmüşlerdir. Bu mezarlar, göze çarpmayan kapılara sahiptir ancak içi ferah ve iyi dekore edilmiştir.  Tutankhamon’un mezarı iki odadan ve bu odaya inen merdivenden oluşmaktadır. Diğer krallara göre mezarının küçük ve farklı olmasının nedeni Kral’ın beklenmedik ölümü olarak düşünülmektedir. Kral’ın tabutu iç içe geçmiş üç tabuttan oluşuyordu. Dıştaki iki tabut ahşap olarak hazırlanmış lapis lazuli ve turkuaz gibi yarı değerli taşlarla birlikte altın ile kaplanmıştır. Ancak iç tabut saf altından yapılmıştır. Carter, kazı notlarında “Mumyanın elleri aşağıya doğruydu; ayak bileklerine kadar uzanan kalın, siyah, zift benzeri tabaka ile kaplıydı.” şeklinde anlatmıştır.