No menu items!

Theodor Herzl

Tavsiye Yazılar

Siyonizmin kurucusu, gazeteci.

Theodor Herzl, 2 Mayıs 1860 tarihinde Budapeşte’de doğdu. Ailesi, kız kardeşinin  ölümünden sonra 1878’de Viyana’ya taşındı. 1884 yılında hukuk doktora derecesini aldı ve kısa bir süre Viyana ve Salzburg’daki mahkemelerde çalıştı. Bir yıl içinde hukuk alanında çalışmayı bıraktı ve hayali olan yazarlığa başladı. 1891’de, zamanın etkili liberal gazetesi olan Yeni Özgür Basın’a (Viyana) Paris muhabiri oldu. 

Semitizm ile ilişkisi ilk etapta Viyana Üniversitesinde okuduğu sırada başladı. 1894 yılında, Getto isimli bir piyes yazdı. Herzl, Paris’te 1895 yılında Alfred Dreyfus’un davasını izledi. “Dreyfus davası” olarak bilinen ve ciddi toplumsal etkiler yaratan davanın sonucunda anti-semitizmin Avrupa’da yükselişine tanıklık etti. 1896’da “Yahudi Devleti” adlı bir broşür yayınladı. Diğer Yahudi topluluklar anti-semitizm’e çözümler önermiş olsalar da Herzl, acil siyasi eylem çağrısında bulunan ilk kişi oldu. Aynı yıl Yahudi Devleti ” The Jewish State” isimli bir kitap yazarak siyonizmin amaçlarından büyük bir kısmını ortaya serdi.Bu kitapta Yahudilerin dağılması ve Siyon’a dönmeleri gerektiği anlatılmıştır. Tek çözümün Yahudi Devleti kurulması olduğunu savunan bu kitap, Herzl’i siyonizmin lideri ve siyonist fikrin babası yapmıştır. 29-31 Ağustos 1897’de İsviçre’nin Basle kentinde düzenlenen ilk Siyonist Kongresi’yi gerçekleştirmeyi başardı. Kongre, Basle Programını kabul etti ve önerilen Yahudi devletinin ekonomik temelini oluşturmak için Dünya Siyonist Örgütü’nü kurdu. Herzl, örgütün başkanlığına seçildi ve ilk altı Siyonist kongreye başkanlık etti.

Bu kongrelerde Filistin topraklarında Yahudi Devleti kurulmasına ve Yahudilerin “zorla” bile olsa Filistin’e göç etmelerinin sağlanmasına karar verildi. Herzl, Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu ekonomik bunalımdan faydalanarak Filistin’i satın almaya çalışmış ancak parayla toprak satın alma girişimleri, Abdülhamid’in kararlı tutumuyla sonuçsuz kalmıştır. Theodor Herzl 3 Temmuz 1904 yılında hayatını kaybetti. 1949’da kalıntıları, Kudüs’ün batısında bulunan Herzl Dağındaki bir mezarlığa taşındı.

Önceki İçerikSultan Abdülmecit
Sonraki İçerikYavuz Sultan Selim
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler