Tebrikler, Hamilesiniz!

Bir bebek beklemek her kadın için dünyanın en güzel ve heyecanlı bekleyişidir. Gebeliğe “Bir bedende tek yürek olmak.” sözünün vücut bulmuş halidir demek yanlış olmaz. Anne adayları, gebelik süresince o minik ellerin, minik ayakların her bir kıvrımının oluşumuna katkı verirler ve yumuşacık bir kalple, her sıkıntıya dağ gibi göğüs gererler. Gebelik boyunca, anne adayının bedeninde pek çok değişiklikler olur. İlk etapta dalgalanan hormonlar kişinin canını sıksa da sıkı bir takip ve danışmanlık alarak bu zor zamanlar rahatlıkla atlatılır. Yapılan çalışmalar bebeğin sağlıklı olarak doğmasının, büyük oranda, annenin gebelik süresince yeterli ve dengeli beslenmesi ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Gebelikte beslenme durumuna göre bebeğin ağırlığı, beyin gelişimi, bebek kayıpları, prematürelik, preeklampsi (gebelik tansiyonu), gebelik şekeri arasında anlamlı bir ilişki olduğu, çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış durumdadır. 

Her Anne Adayı Beslenme Eğitimi Almalıdır 

Annenin erken yaşta veya geç yaşta çocuk sahibi olması, gebelik sayısı, son iki gebelik arasındaki süre, gebelikte geçirilen enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar, annenin kronik hastalıkları, ışın (radyasyon) alması, besinlerle küf, mantar, pestisit kalıntılarının alınması gebeliğin süresini ve kalitesini belirleyen ve mutlaka takip edilmesi gereken hususlardır. Sağlık sorunu olsun ya da olmasın her anne adayının gebe olduğunu öğrendikten sonra yapması gereken ilk şey bir doktor ve diyetisyenden destek almaktır. Gebelik, şüphesiz çok güzel olmakla birlikte, karmaşık süreçlerin içiçe geçtiği bir dönem olması nedeniyle, bu destek son derece önemlidir ve gereklidir. 

Gebelik Süresince Ne Kadar Enerji Alınmalı?

Gebelik süreci bebeğin sağlığının ve geleceğinin şekillendiği en önemli evrelerden biridir. Gebelikte artan enerji ve protein gereksiniminin karşılanamaması, anne adayının bedeninde bir takım değerlerin olumsuz yönde değişmesine neden olabilmektedir. Artan gereksinmeler karşılanamadığı zaman anne adayında anemi, diş çürükleri, kemik hastalıkları, bebekte ise doğumsal anomaliler, zeka geriliği, organ yetmezlikleri gibi hiç istemediğimiz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bir bebeğin dünyaya gelebilmesi için anne adayı ekstra 85000 kaloriye ihtiyaç duyar. 36000 kilokalorilik enerji anne adayının metabolizması için harcanırken, 41000 kilokalorilik enerji, yağ ve yağsız doku olarak depo edilir. 8000 kilokalorilik enerji ise annenin yediklerinin metabolize edilmesi için kullanılır. Bu da anne adayının günlük beslenmesine, 85000/280=300 kilokalorilik ekleme yapmanın genel olarak yeterli olacağı anlamına gelir. FAO ve WHO gebelik süresince normal aktivitesini devam ettirenler için 285 kilokalori, aktivitesini azaltan gebeler içinse 200 kilokalori ek yapılmasını tavsiye etmektedir. Yine de bazı durum ve kişilerde bu hesaplamalar değişiklik gösterebilir. Anne adayının gebeliğe başlangıç kilosu, günlük beslenmeye ne kadar ek yapılması gerektiği konusunda en iyi belirleyicidir. 

Hamile kadınların genel olarak 2100-2900 kilokalori enerji ihtiyacı vardır. İlk üç aylık dönemde annenin günlük kalori alımı azaltılmamak koşuluyla dengeli bir beslenme planı oluşturulur ya da günlük ihtiyaca 150 kilokalorilik bir ekleme yapılır. Bu dönemde fazla kilolu anne adayları için hiç kilo almamak ya da ayda bir kilo kazanımı normal kabul edilir. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemde ise anne adayının gebeliğe başlangıç ağırlığı normal aralıkta ise günlük beslenmeye 300 kilokalori ek yapılır. Gebeliğe yüksek ağırlıkta başlayan anne adaylarının genel durumuna bakılır, çoğu zaman ekleme yapmaya gerek kalmaz. Önemli olan annenin ve bebeğin hedeflenen kilo aralığında ve sağlıklı olmasıdır. 

Gebelikte Kilo Alımı Hesaplama 

Gebelik süresince hedeflenen kilo aralığı şu şekilde hesaplanır. Önce annenin kilosu boyunun metrekare cinsinden karesine bölünür. Buna beden kitle indexi (BKI) hesaplaması denir. 

18.5 ve altı          Zayıf

18.5-24.9            Normal

25-29.9 Yüksek Kilolu

30 ve üzeri          Obez 

Hesaplamada elde edilen BKI değerlerine göre gebelikte alınması gereken kiloya karar verilir. 

Tekil gebelikte BKI hesaplamasına göre alınması beklenen kilo ve aralık değerler aşağıdaki gibidir. 

Zayıf                     12.5-18 kg

Normal 9-15 kg

Fazla Kilolu         7-12 kg

Obez                    5-9 kg

İkiz gebelerde değerler ve beklenen aralık değişiklik gösterir. 

Normal                17-24 kg

Kilolu                    14-22 kg

Obez                     11-19 kg

Gebelik süresi boyunca doktor ve diyetisyeninizin belirlediği kilo aralığında kalmak, dengeli ve sağlıklı bir beslenme planını takip etmek, hamileliği “yemek yeme bahanesi” olarak görmemek, hem sizin hem de bebeğinizin hücresel düzeyde sağlığını etkileyecektir. Tercihiniz her zaman besleyici değeri yüksek sağlıklı besinlerden yana olmalıdır. Unutulmamalıdır ki beslenmeniz kimliğiniz gibidir, bir ömür sizi yansıtır ve sağlığınızı belirler.


Uzman Diyetisyen Betül AY YILMAZ’ın yazıları için tıklayınız…