No menu items!

Tatlı Krizleri

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ayşe ÜNAL
Lisans eğitimini Çoruh Üniversitesi (Artvin) Beslenme ve Diyetetik Bölümünde tamamlamıştır.  Öğrenci değişim programı çerçevesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde de 1 yıl eğitim gören Ayşe ÜNAL süreç içerisinde birçok eğitime katılmıştır. Mesleğine ve kariyerine Türkiye'de devam etmektedir.

Tatlı yediğimizde gerçekten daha mutlu oluyor muyuz? Tatlı krizleri yaşanırken kontrolsüzce tatlı tüketirsek nasıl bir tablo ile karşılaşırız?

Peki, aslında vücudun tatlıya ihtiyacı olmadığını söylesem… Evet, ihtiyacı yok çünkü vücut, tüketilen besinlerin sindirimiyle ihtiyacı olan şekeri elde ediyor. Yani bizim tükettiğimiz tatlı bize fazla kilo, vücudun yağlanması ve tatlı alışkanlığı olarak geri dönüyor. Genellikle yemeklerden hemen sonra, gece geç saatlerde, gün içinde ani şeker düşmelerinde veya daha farklı şekillerde yaşadığımız tatlı krizleri, bazı dönemlerde hepimizin yaşadığı ve çoğu bireyin kilo almasının, sağlıksız beslenmesinin ve dahası başlıca hastalıklara yakalanmasının başlıca sebebidir.

Tatlı Krizlerinin Sebepleri

1.Beslenme alışkanlığı: Güçlü bir irade ile bu alışkanlıktan bir uzman kontrolünde vazgeçebiliriz.

2.Psikolojik olarak bizi mutlu ettiğine kendimizi inandırırız: Oysaki birey yedikten sonra (hele ki ölçüyü kaçırdığında) kendini sorguladığında belki de suçluluk duygusu hissediyor. Fakat ihtiva ettiği şeker sayesinde vücuda aynı etkiyi yapan sağlıklı alternatifler de var, meyve gibi.

3.İnsülin hormonu pankreastan kontrolsüz salgılanıyor olabilir: İste bu durum en ciddi olan ve mutlaka bir endokrinoloji muayenesi ve gerekiyorsa diyetisyen eşliğinde bir diyet tedavisi gerektirir.

Tatlı Krizlerinde Ne Yapılmalı?

Ana öğünlerde tükettiği porsiyonları azaltıp ana öğünlerin yanında bir de öğün alışkanlığı edinerek az ve sık beslenme dediğimiz planı oturtmamız gerekir. Bu da kan şekerinin gün boyu dengede kalmasını sağlar. Böylece hem aşırı acıkma durumu engellenmiş hem de tatlı krizlerinin önüne geçilmiş olur.

Kompleks karbonhidrat dediğimiz besin grubuna beslenmemizde daha fazla yer vermeliyiz. Basit karbonhidratların kontrolsüz tüketimi, özellikle glisemik indeksi yüksek besinlerin fazla tüketilmesi, kan şekerini aniden yükseltip düşürür. Bu nedenle ani acıkma ve tatlı besinlere saldırma durumu oluşabilir. Bu tablonun oluşmaması için, basit karbonhidratlar yerine kan şekerini  dengeli ve yavaş yükselten kompleks karbonhidrat grubunu daha sık tüketmeliyiz. Kompleks karbonhidratlar; patates, bulgur, tam buğday ekmekleri, tam tahıl ekmekleri, çavdar ekmeği, yulaf ve kuru baklagillerdir.

Posa tüketimini artırmalıyız. Posa, midede yeterli su tüketimi ile beraber hacim kazanır, mideyi daha uzun süre dolu tutar ve uzun süre tokluk hissi oluşturur.

Ara öğünlerde yeterli porsiyonda meyve ile birlikte süt ve yoğurt tüketilmesi kan şekerini daha yavaş ve dengeli yükseltir.

Ani Tatlı Krizlerine Karşı Sağlıklı Alternatifler

Muz, cennet meyvesi, hurma, üzüm, kayısı, kavun, karpuz, keçiboynuzu, pekmez, bal ve kuru meyveler bu durumlarda tercih edilebilecek en sağlıklı alternatiflerdir.

Tatlı yeme isteğini bastırmak içinse tarçın, sade kahve veya filtre kahve tüketilebilir. Yaklaşık 3 hafta (21 gün) tüketilmediğinde ise beyin tatlıyı unutacaktır. Eğer kilo vermek istiyorsanız ya da kronik bir hastalığınız varsa kendinize bu süreyi tanımanızı tavsiye ederim. İhtiyacınız olan tek şey sağlam bir irade…

Sağlıklı günler dilerim.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler