Sunum Hazırlamada En Çok Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle sunumun yapılacağı kitle iyi analiz edilmelidir. Çünkü sunumun yapısı ve kullanacağınız dil, bu kitlenin eğitim seviyesi ve konuya aşinalığı ile paraleldir. Dinleyicilere hitap etmeyen sunumda içeriğin hiç bir önemi yoktur.

Kaliteli Bir Sunum İçin;

 1. İlk slayt kapak olarak düzenlenmelidir. Bu slaytta konu başlığına ve hazırlayan kişi/kurum/kuruluşa yer verilmelidir.
 2. İkinci slaytta üzerinde durulacak konu başlıklarına yer verilebilir.
 3. Üçüncü slaytta ana konunun amacına yer verilir. Sunu Hazırlama İkinci slaytta yer verilen konu başlıkları hakkında bilgi verilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her bir konu başlığının ayrı slaytlarda açıklanmasıdır.
 4. Başlıklara efekt konulmamalıdır. Bunun yerine konu başlıklarıyla ilgili görsellere veya animasyonlara yer verilebilir.
 5. Slayt sayısı süreye göre ayarlanmalıdır. Örneğin 45 dakika sürecek bir sunumda slayt sayısı ortalama 25-30’dur. Sunu Nasıl Hazırlanır
 6. Sunumun sonuç bölümünde konuyu özetleyen bir slayt hazırlanması, konunun toparlanması açısından son derece önemlidir.
 7. Slaytlarda kullanılan renklerin uyumlu olmasına ve gözü yormamasına dikkat edilmelidir. Zemin rengi ile yazı renginin birbirine zıt olan (siyah – beyaz, lacivert – açık mavi gibi) tonlardan seçilmesi gerekir.
 8. Yazı boyutunun (punto) ayarlanması gerekir. Örneğin, başlıklar için 30 boyut, maddeler için 26 boyut, metin için ise 24-20 boyut uygun olarak düşünülebilir.
 9. Slaytlarda kullanılan yazı tipinin okunaklı olması gerekir. Times New Roman veya Tahoma yazı stilleri tercih edilebilir.
 10. Sunumlar dil bilgisi hatası içermemelidir.
 11. Üzerinde konuşulan maddeye dikkat çekmek için ilk başta sadece o madde gösterilebilir. Bunun için powerpoint’in animasyon özelliğinden yararlanılabilir. Efekt de verilebilir.
 12. En son, sunumun kaç dakika sürdüğü, vurgulanmak istenen noktaların slaytta yer alıp almadığı, efekt veya animasyonların doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
 13. Sunumdan önce, sunum dosyası yedeklenmelidir. Çıkabilecek teknik sorunlara karşı sunum örneğinin kişisel e-posta adresine kaydedilmesinde fayda vardır.

Sunu Hazırlama

Mehmet Emin AKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 11 =