No menu items!

Su Tüketimi Neden Önemli?

Tavsiye Yazılar

Yaşamımız boyunca vücudumuza yeterli miktarda su almamız gerekir. Neden su içmeliyiz? Su olmadan, insan vücudunun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi mümkün değildir. Vücudumuzun %55-%75’lik kısmı sudan oluşur ve su tüketimi bağışıklık sisteminin çalışabilmesi için de gereklidir.

Günlük içeceğimiz 2 litre su, zayıflamaya yardımcı olurken vücutta enerji oluşumunu da artırarak zinde ve dinç kalmamızı sağlar. Diğer yandan, cildimizin nemliliğinin ve elastikiyetini sürdürmesine yardımcı olur; susuz kalan bir cilt kurur ve pul pul dökülür. Su aynı zamanda selülitleri önlemede de önemli yol oynar.

Aç karnına içeceğimiz ılık su, vücudumuzu toksik maddelerden arındırır ve metabolizmamızın daha düzenli çalışmasını sağlar. Hamilelik döneminde de düzenli su tüketimi bebek ve annenin sağlığı için oldukça gereklidir. Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının sürekli olarak yenilenebilmesi için annenin yeterli miktarda su tüketmesi gerekir. Aksi takdirde bebeğin hayatı tehlikeye girebilir.

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için de posa tüketimi ile birlikte günde en az 2 litre su içilmelidir. Tüketilen posa, suyla birleşerek bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur. Su Tüketimi Nasıl Artırılabilir? Öncelikle suyun yaşamımız için “olmazsa olmaz” olduğunu zihnimize yerleştirmemiz gerekir. Vücudumuz kendiliğinden suyu depolayamadığı için, dışarıdan sıvı alımımızı mutlaka artırmalıyız.

Su içmek zor geliyorsa, bunu yavaş yavaş ve kademeli olarak artırmalıyız. Örneğin günde 4 bardak su içiyorsak, ertesi gün 6 bardak ve diğer gün 8 bardak su içmek gibi. Bir diğer yöntem de suyumuzu aromatik baharatlar veya meyvelerle tatlandırmak olabilir. Böylece hem baharatlar ile meyvelerin faydalarından yararlanabilir, hem de su tüketimini artırabiliriz.

Örneğin, içerisine 2 kabuk tarçın, 3-4 adet çilek, limon ve taze nane koyacağımız 1 litre su, ödem atmayı sağlamasının yanı sıra, metabolizmamızı hızlandıracaktır. Bu tarifi farklı meyvelerle ve aromatik baharatlarla da deneyebiliriz. Su ve faydalarından uzak kalmadığımız sağlıklı günler dileklerimle…

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler