Çocuk Sevme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir çocuğu ısıracaksan sevme, seveceksen ısırma, yani çocuğu ısırarak sevme…

Isırmayı sevmek olarak algılayan bir çocuğun, başka birini veya bir çocuğu gidip ısırmasını yani kendince onu sevmesini engelleyemezsin. Isırdığı zaman da onu ayıplamaya ve “neden ısırdın” gibi sorularla çocuğun kendini daha da kötü hissetmesine sebep olmaya hakkın yok.

Bir çocuğu cinsel organıyla sevme. Sonra sokakta veya ulu orta kendisinin veya başkasının cinsel organını elliyor ya da ona ilgi gösteriyor diye o çocuğu ayıplamaya hakkın yok…!

Bir çocuğu dudağından öperek veya zorla öperek sevmen, onu çok sevdiğinin göstergesi değildir. Sonra dışarda başkaları (pedofili) zorlayıp çocuğun dudağından öptüğünde “neden itiraz etmedin” diyerek (zaten travma yaşamış olan) çocuğa kendini eksik ve daha da kötü hissettirmeye hakkın yok…

Anne-baba’nın çocuğunu büyütürken yaşadığı korkulara bir de sen eklenme. İstersen milyon tane çocuk yetiştirmiş ol ama başkalarının çocuklarını yetiştirme tarzlarına saygılı olmamaya ve onların çocuklarına karışmaya hakkın yok.

Başkalarına vuruyor diye, yalan söylüyor diye, başkalarının cinsel organlarını merak ediyor diye… vs. çocuğuna kızmaya hakkın yok. Dönüp düşünmek gerekir ki bir sorunu çocuğuma veya başkasının yüzüne vurarak mı çözmeye çalıştım, çocuğumun cinsellikle ilgili merak ettiklerini bana sorması (ayıplamadan, küçümsemeden, önemseyerek) konusunda ona fırsat veya güven verdim mi, onun önünde yalan söyledim mi yada ona yalan söylettim mi…

Son söz: “Çocuk yetiştirmek doğuştan gelen bir yetenek olmadığı gibi aynı zamanda çocuk bir deney de değildir.”