Kızım Oyuncaklarla Oynamıyor

Cevaplanmış
1
0

Rümeysa Hanım sizi severek takip ediyorum. Yazılarınız gerçekten çok güzel faydalı bilgili tüm anne adaylarınında sizi takip etmesini öneriyorum.

14 aylık 1 kızım var adı Aslı.

Kızım çok hareketli sürekli elimizden tutup banyo içi küvet, soğuk balkon, mutfak araç gereçlerin olduğu yerlere götürmek istiyor. Biraz inatlaşmaları başladı.  Dediği olmadığı zaman kendini savuruyor ordan oraya ağlamaya başlıyor. Oyuncaklara hiç ilgisi yok benimle oyun oynamıyor. Ne olur bana oyun kurmam ile ilgili yardımcı olursanız çok dua ederim. Birde küvet balkon gibi yerlere her istediğinde götürmeli miyim ?

Teşekkürlerimi sunarım..

  • Sinem Çakır diye sordu 7 ay önce
  • son düzenleme 6 ay önce
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
En iyi cevap
1
0

Merhaba,

Bu dönemde mutfak ve ev eşyalarına olan ilginin fazla olması bir anormallik değildir.

Eve kendilerini ait hissetmeleri için bu keşifler hayati önem taşır.

Genel olarak iki yaş dönemini tanımak ile başlamamız faydalı olacaktır:

Bebeklik dönemi “hayır” denmesi gereken ve kızılarak davranış öğretilmeye çalışılması gereken bir dönem değildir. Henüz psikolojik doğumu gerçekleşmemiş her birey sadece gözlem yolu ile iyiyi doğruyu kopyalar. Sizin bebeklik döneminde yapmanız gereken evin düzenini çocuğa göre ayarlamaktır. Mesela TV oynamayacak şekilde duvara sabitlenmelidir. Çocuklar bu dönemde fidan sürecindedir ve bolca güven, sevgi ile sulamamız gerekir. Kızmak, hayır demek, bağırmak, ceza vermek gibi yöntemler sadece bağlanmayı zedeler. Ayrıca her hayır dediğimiz zaman merak dürtülerine zarar veriyor gibi bir etki bırakırız. Bunun için “EVET”in gücünü keşfetmelisiniz. Mesela dolapları karıştırmak istediği zaman “Evet o dolabı boşaltmak istiyorsun. Hadi beraber yapalım”, bir eşyayı atmak istiyor diyelim “Evet onu atmak istiyorsun. Hadi topu atalım ve oyun oynayalım.”, yere bir şey döktü diyelim “Aaahh tatlım döküldü mü? Hiç sorun değil. Tamam gel beraber silelim.” gibi ifadeleri ve yöntemleri kullanmalısınız. Toplumumuzda bilinen en büyük yanlışlardan biri çocuklara bebeklik döneminde engel olmanın marifet sayılmasıdır. Hatta size de çokça baskı yapılıyor ve annelik makamınıza bile karışanlar oluyordur. Bu tip tabuları dinlememenizi ve ev içinde bebeklik döneminde çocuğunuza özgür bir ortam sunmanızı öneririm. Evde ne kadar özgür olursa bir çocuk dışarıda hiç de aç gibi saldırmayacaktır. Düşünsenize evde karnını doyurup çıkan birinin ilk ihtiyacı yemek yemek olmaz. Evde bu dönemde alabileceğiniz bazı önlemlere örnek verebilirim.
-TV, mobilya, dolap gibi eşyalar duvara sabitlenmelidir. Bu hem çocuk hem de yetişkin için bir önlemdir. Depreme karşı güvenlik önlemlerini hatırlayabiliriz.
-Deterjan gibi ürünler kolayca ulaşılması gereken yerde durur. Bunları güvence altına almak için sadece bir dolaba toplayın ve sadece o dolabı kilitleyin. Diğer tüm dolaplar çocuğun kullanımına açık olsun. Bebeklik döneminde en önemli ihtiyaçlardan biri ev eşyalarına nüfuz etmektir. Hatta oyuncaklardan daha çok mutfak eşyaları ve ev gereçleri dikkatlerini çeker. Bu olması gereken ve oldukça sağlıklı bir gelişim sürecidir. Hatta eve ne kadar çok nüfuz edebilirse aile içi bağlanma da o kadar güçlenecektir.
-Etrafta çocuğa zarar verebilecek ne varsa kaldırılmalıdır. Kırılacak süs eşyalarının yerini plastik türde ve çocuğun da inceleyebileceği objeler almalıdır. Yani evde anne babanın eline alıp erişebildiği her eşyaya çocuk da erişebilmelidir ki merak duygusuna ket vurulmasın. Çünkü merak duygusuna ket vurmak, okul zamanında eğitimden soğuyan çocuklara bile sebep olabilmektedir. Merak ilerleyen bir süreçtir. Bebeklikten başlar.
Bu tip değişimler işinize yarayacaktır.

Bir de Daniel J. Siegel ve Tina Payne Bryson’ın “Bütün Beyinli Çocuk” kitabını okumanızı öneririm.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonucu gösteriliyor
Cevabınız

Lütfen göndermeden önce yapınız.