No menu items!

Sivilcelerle Başa Çıkmanın 21 Doğal Yolu

Tavsiye Yazılar

Elma Sirkesi Uygulaması

Elma sirkesi, elmanın fermente edilmesi ile elde edilir. Diğer sirkeler gibi, birçok bakteri ve virüs türüyle savaşabilme kabiliyetine sahiptir.

Elma sirkesi “Propionibacterium acnes” adı verilen ve sivilce oluşumunda etkili olan bakterileri öldüren organik asitleri içerir.

Elma sirkesinin içinde bulunan süksinik asidin, P. acnes’in neden olduğu yerde iltihaplanmanın baskıladığı ve iz bırakmayı önlediği, laktik asidin ise sivilce izlerinin orada olduğu yerde oldu. Ayrıca elma sirkesi ilk etapta sivilceye neden olan fazla yağın kurumasına yardımcı olur.

Tavsiye Yazı: Sivilce (Akne) Nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kullanımı

 1. 1 kaşık elma sirkesi ile 3 kaşık suyu karıştırın (hassas ciltler için daha fazla su kullanın).
 2. Karıştırdıktan sonra, karışımı bir pamuk top kullanarak cilde nazikçe uygulayın.
 3. 5-20 saniye bekletin, suyla durulayın ve kurulayın.
 4. Gerektiğinde, bu işlemi günde 1-2 kez tekrarlayın.

Cilde elma sirkesi uygulamasının yanmalara ve tahrişe neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle daima az miktarda kullanılmalı ve sirke suyla seyreltilmelidir.

Çinko İçeren Besinlerin Tüketmek veya Çinko Takviyesi Almak

Çinko; hücre büyümesi, hormon üretimi, metabolizma ve bağışıklık fonksiyonu için elzem olan temel bir besindir. Aynı zamanda doğal bir sivilce önleyicisidir. Araştırmalarda sivilceli kişilerin kanlarında daha düşük seviyelerde çinko bulunduğu ve çinko almanın sivilcelerin azalmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Yapılan bir çalışmada, 48 sivilce hastasına günde üç kez oral çinko takviyesi yapıldı. Sekiz hafta sonra, 38 hastanın sivilcelerinde % 80 -100 oranında azalma yaşanmıştır

Önerilen güvenli çinko alım üst limiti günde 40 mg’dır. Fazla çinko alımı, mide ağrısı ve bağırsak tahrişi dahil, olumsuz etkilere neden olabilir.

Bal ve Tarçın Maskesi

Hem bal hem de tarçın mükemmel antioksidan kaynaklarıdır. Çalışmalar, cilde antioksidanların uygulanmasının akneleri azaltmada benzoil peroksit ve retinoidlerden daha etkili olduğunu göstermiştir. Bunlar, antibakteriyel özelliklere sahip cilt için iki yaygın sivilce ilacıdır.

Çalışılan antioksidanlar B3 vitamini, linoleik (omega-6) yağ asidi ve bir C vitamini türevi olan sodyum askorbil fosfattır (SAP). Bu spesifik antioksidanlar bal veya tarçında bulunmaz, ancak diğer antioksidanlara benzer bir etkiye sahiptirler.

Bal ve tarçın, aynı zamanda sivilceyi tetikleyen iki faktör olan bakterilerle savaşma ve enflamasyonu azaltma yeteneğine de sahiptir.

Bal ve tarçının iltihap önleyici, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri, sivilceye eğilimli cilde faydalı olabilirken, sivilceyi tedavi etme konusunda herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.

Bal ve Tarçın Maskesi Nasıl Yapılır

 1. 2 çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın karışımı hamur haline getirilir.
 2. Cildi temizledikten sonra maske yüze uygulanır. 10-15 dakika bekletilir.
 3. Maske tamamen durulanır ve yüz kurulanır.

Çay Ağacı Yağı Uygulaması

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından elde edilen uçucu bir yağdır. Bakterilerle savaşma ve cilt iltihabını azaltma özelliğiyle bilinir.

Cilde % 5 çay ağacı yağı uygulamasının sivilceyi etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir. % 5 benzoil peroksit ile karşılaştırıldığında, % 5 çay ağacı yağının daha etkili olduğu görüldü. Ayrıca, benzoil peroksit ile karşılaştırıldığında kuruluk, tahriş ve yanma gibi daha az olumsuz etki ile sonuçlanmıştır.

Çay ağacı yağı çok güçlüdür, bu nedenle cilde uygulamadan önce daima seyreltilmesi gerekiyor.

Kullanımı

 1. 1 ölçü çay ağacı yağını 9 ölçü suyla karıştırılır.
 2. Pamuklu bir bezle etkilenen bölgelere uygulanır.
 3. İsteğe göre nemlendirici uygulanır.
 4. Gerektiğinde, bu işlem günde 1-2 kez tekrarlanabilir.

Cilde Yeşil Çay Uygulaması

Yeşil çayda yüksek miktarda antioksidan bulunur. İçilmesi sağlığa çok faydalıdır.

Sivilce söz konusu olduğunda yeşil çay içmenin faydalarını araştıran herhangi bir bulgu yoktur ancak cilde doğrudan uygulamanın etkili olduğu görülmüştür.

Bunun nedeni, yeşil çaydaki flavonoidlerin ve tanenlerin, sivilceleri tetikleyen bakterileri yok etmeye ve enflamasyonu azaltmasıdır.

Yeşil çaydaki ana antioksidanın sivilceye eğilimli cildi olan bireylerdeki sebum üretimini azalttığı, inflamasyonla mücadele ettiği ve P. acnes gelişimini engellediği görülmüştür.

Yapılan çalışmalarda, % 2–3 yeşil çay ekstraktını cilde uygulamanın, akut olanlarda sebum üretimini ve sivilceleri önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

Kullanımı

 1. Kaynayan suya yeşil çay katılarak 3-4 dakika bekletilir.
 2. Çay soğutulur.
 3. Pamuk veya sprey yardımıyla cilde uygulanır.
 4. Kuruması beklenir. Daha sonra suyla durulanır ve kurulanır.

Cadı Fındığı Yağı Uygulaması

Cadı fındığı yağı çok yüksek oranda oleik asit, palmitoleik asit (omega7), linoleik asit, ayrıca Güçlü antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahip tanenler içerir.

Bu yüzden kepek, egzama, varisli damarlar, yanıklar, morluklar, böcek ısırıkları ve sivilce gibi çok çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır.

cadı fındığı yağı’nın bakterilerle savaştığı, iltihaplanmayı azalttığı ve iyileşmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Kullanımı

 1. Küçük bir tencerede 1 çorba kaşığı cadı fındığı yağı ve 1 bardak su birleştirilir.
 2. 30 dakika beklettikten sonra karışım ocakta 10 dakika kaynatılır.
 3. Kaynayan karışım 10 dakika soğumaya bırakılır.
 4. Karışım süzülür ve kapalı bir kapta saklanır.
 5. Temiz bir cilde pamuk aracılığıyla günde 1-2 kez uygulanır.

Not: Ticari olarak hazırlanan bazı versiyonlarda, damıtma işlemi esnasında sivilcelere karşı etkili olan “tanen”lerin kaybolduğu görülmektedir.

Aloe Vera ile Cildi Nemlendirmek

Aloe vera, yaprakları jel üreten tropikal bir bitkidir. Jel genellikle losyonlarda, kremlerde, merhemlerde ve sabunlarda kullanılır. Genellikle aşınma, kızarıklıklar, yanıklar ve diğer cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Aloe vera cilde uygulandığında; yaraları iyileştirmeye, yanıkları tedavi etmeye ve iltihaplanmaya karşı etkilidir. Aloe vera ayrıca sivilce tedavisinde de yaygın olarak kullanılan salisilik asit ve kükürt içerir.

Kullanımı

 1. Aloe bitkisindeki jel bir kaşıkla kazınır.
 2. Cildi nemlendirici olarak temizlemek için doğrudan jel uygulanır.
 3. Günde 1-2 kez bu işlem yapılabilir.

Balık Yağı Takviyesi Almak

Omega-3 yağ asitleri, çok faydalı yağlardır. Balık yağları iki ana tip omega-3 yağ asidi içerir: eikosapentaenoik asit (EPA) ve docoheksaenoik asit (DHA).

EPA; cildin yağ üretimini yönetmek, yeterli hidrasyonu sürdürmek ve sivilceyi önlemek gibi çeşitli faydaları vardır.

Yapılan bir çalışmada, sivilceli 45 kişiye günlük olarak hem EPA hem de DHA içeren omega-3 yağ asidi takviyeleri yapıldı. 10 hafta sonra sivilcelerin önemli ölçüde azaldığı görüldü.

Omega-3 yağ asitlerinin tavsiye edilen günlük miktarı yoktur, ancak günde en az 250-500 mg kombine EPA ve DHA tüketimi tavsiye edilir.

Ayrıca somon, sardalya, hamsi, ceviz, chia tohumu ve öğütülmüş keten tohumu yiyerek omega-3 yağ asitleri elde edilebilir.

Düşük Glisemik Beslenmek

Beslenme ve sivilce arasındaki ilişki yıllardır tartışılmaktadır. Son çalışmalar, insülin ve glisemik indeks gibi beslenme faktörlerinin sivilce ile ilişkili olabileceğini gösterdi.

Bir yiyeceğin glisemik indeksi (GI), kan şekeri miktarını ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsüdür. Yüksek glisemik indeks içeren yiyecekler yemek, sebum üretimini arttırdığı ve  insülinde bir yükselmeye neden olduğu tespit edildi. Bu nedenle, yüksek glisemik indeksli gıdaların sivilcenin gelişimi ve ciddiyeti üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Yüksek glisemik indeksi olan yiyeceklerden bazıları; beyaz ekmek, şekerli ve alkolsüz içecekler, kekler, çörekler, hamur işleri, şeker, kahvaltı gevrekleri ve diğer işlenmiş yiyecekler bulunur.

Düşük glisemik indeksi olan yiyecekler arasında meyve, sebze, baklagil, kuruyemiş ve az miktarda işlenmiş tahıllar bulunur.

Süt Tüketimini Azaltmak

Süt içmek ve süt ürünleri tüketmek, hormonal değişikliklere ve sivilcelere yol açabilir.

Yapılan çalışmalarda çok fazla süt tüketenlerde daha fazla sivilce olduğu rapor edilmiştir. Ancak bu çalışmalarda bilimsel bir metot izlenmemiş katılımcıların kendi ifadelerinden yola çıkılmıştır. Bu nedenle süt ile sivilce arasındaki nedensellik net değildir.  

Stresten Uzak Durmak

Stres dönemlerinde salınan hormonlar sebum üretimini ve cilt iltihabını artırabilir bu durumda sivilceleri tetikler. Ayrıca, stres yara iyileşmesini % 40’a kadar düşürür ve bu durum sivilce lezyonlarının onarımını yavaşlatır.

Tavsiye yazı: Stresi azaltmanın yolları

Düzenli Egzersiz Yapmak

Egzersiz sağlıklı kan dolaşımını arttırır. Kan akışındaki artış, aknelerin önlenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olabilecek cilt hücrelerinin beslenmesine yardımcı olur. Egzersiz aynı zamanda hormon düzenlemesinde de rol oynar.

Günde İki Kez Yüz Yıkamak

Sivilce bilinenin aksine kirli bir ciltten kaynaklanmamaktadır. Ancak, derideki fazla kiri ve yağı düzenli olarak yıkamakta önem arz eder. Yıkamadan sonra yağsız bir nemlendiricinin uygulanması cildi koruyabilir.

Yüzün aşırı yıkanması, cildin kurumasına ve sivilcelerin ağırlaşmasına neden olabilir.

Saçı Temiz Tutmak

Saçtaki aşırı yağ cilde değdiğinde sivilceleri daha da kötüleştirir. Ayrıca, jöle ya da sprey gibi ürünlerin kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Bu ürünler gözenekleri tıkayabilir ve kopmalara neden olabilir.

Yağ İçeren Cilt Bakım Ürünlerinden Kaçınmak

Yağlı cilt bakım ürünleri gözenekleri tıkayabilir. Bu ürünler genellikle doğal ya da çok fazla yağ içermeyen kuru ya da olgun ciltlerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yağ içermeyen ürünler genellikle “komedojenik olmayan” olarak etiketlenir.

Sigara İçmemek

Sigarayı sivilce riski ile ilişkilendiren çok sayıda bilimsel kanıt vardır. 25 ile 50 yaş arasında sivilcesi olan kadınlarla yapılan bir çalışmada; sigara içen katılımcıların yaklaşık yüzde 73’ünün sivilceli olduğu, sigara içmeyen kadınların ise sadece yüzde 29.4’ünde sivilce veya başka bir sivilce türü olduğu görülmüştür.

Sivilcelere Dokunmamak

Bazıları için çok cazip gelebilir, ancak sivilce yaralarına dokunmak, ovalamak, sıkmak veya çırpmak;

 • Cildi tahriş eder, sivilceyi daha da kötüleştirir ve sivilceleri diğer alanlara yayar.
 • Lezyona daha fazla bakteri bulaştırabilir ve bu da başka enfeksiyonlara neden olabilir.
 • Bakteri ve döküntüleri cildin içine daha fazla iter, böylece sivilce eskisinden daha kötü hale gelebilir.

Hindistan Cevizi Yağı Uygulaması

Diğer doğal ilaçlar gibi, Hindistan cevizi yağı da iltihap önleyici ve anti bakteriyel bileşikler içerir. Bu özellikler, hindistancevizi yağının sivilce yapan bakterileri tahrip edebileceği ve sivilcelerin kızarıklığını ve şişmesini azaltabileceği anlamına gelir. Ayrıca açık sivilce yaralarında iyileşmeyi hızlandırabilir.

Kullanımı

Saf, Hindistan cevizi yağı doğrudan sivilceye uygulanır.

Arıtılmış Arı Zehiri

Saflaştırılmış arı zehirinin antibakteriyel özellikler içerdiği bilinmektedir. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, arı zehirinin P. acnes bakterilerini yok edebileceği keşfedildi. Arı zehiri ile arındırılmış kozmetik ürünleri 2 hafta boyunca kullanan kişilerde, sivilce lezyonlarının sayısında düzelme olduğu görüldü.

Biberiye Ekstresi Uygulaması

Biberiye ekstresi veya Rosmarinus officinalis; antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip kimyasallar ve bileşikler içerir. 2013 yılında fareler ve insan hücreleri üzerine yapılan bir araştırmada; biberiye ekstraktının sivilceye neden olan bakterilerden P. acnes kaynaklı iltihabı azaltabileceği görülmüştür.

Sarımsak Tüketimini Arttırma

Enfeksiyonları tedavi etmek, vücudun mikrop ve enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini artırmak için geleneksel tıpta kullanılan ürünlerden biri de sarımsaktır.

Sarımsak, doğal antibakteriyel ve antienflamatuar etkileri olan organosülfür bileşikleri içerir. Organosülfür bileşikleri ayrıca vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kullanımı

Sivilce kaynaklı iltihap ve enfeksiyonlarla mücadele etmek için yemeklere sarımsak eklenebilir. Sarımsağı çiğneme, kızartma ya da içecek şeklinde tüketme diğer tüketim yollarıdır. .

1 Yorum

Yoruma kapalı.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler