No menu items!

Öğrenciler İçin Sınav Haftasında Beslenme Tüyoları

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ecem G. ERSEN
Ecem Ersen Kocaeli’nde doğmuştur. Lisans eğitimini Beslenme ve Diyetetik alanında İstanbul Bilim Üniversitesi’nde  tamamlamıştır. İlkokul 3’ten beri profesyonel olarak oynadığı voleybol hayatına üniversite yıllarında tenis branşını da eklemiş olup, bu sporlara halen daha amatör olarak devam etmektedir. Mesleği ile ilgili çeşitli seminer ve eğitimlere katılarak mesleğine katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Sağlıklı yemek tarifleri geliştirmeye ilgi duyan Diyetisyen Ecem Ersen, mezun olduğu sene Yeditepe Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansa başlamış ve eğitimine hala devam etmektedir. Mevcut durumda online diyet ve beslenme danışmanlığı vermeye devam etmektedir.

Çoğumuzun yaşadığı, bu geçmek bilmez gibi gelen stresli sınav dönemi, birçoğumuz için genellikle kabuslara dönüşüyor. İster istemez stres altında kalan vücut, stres hormonlarının vücutta artışıyla beraber uykusuzluk, halsizlik ve mutsuzluk gibi hisler yaşatabilmektedir.

Bu dönemi daha kolay geçirebilmek ve vücudunuza yardımcı olabilmek için birkaç tavsiyeye kulak vermeniz yeterli olabilir. Bunun için tabii ki mucizevi bir besin yoktur ancak her besin ögesini içeren sağlıklı-dengeli-sürdürülebilir bir beslenme ile sınav döneminde daha başarılı ve motive olmak mümkündür. Bunun için önemli olan ve atlanmaması gereken en önemli tavsiyelerden biri mutlaka kahvaltı yapmaktır.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür çünkü sabah uyandığınızda vücudun ve beynin enerji deposu boştur. Bu nedenle dikkatsizlik ve dalgınlık durumları görülebilir. Beyninizin glikojen depolarını doldurmak ve tüm güne enerjik başlamak için kahvaltınızda mutlaka protein ve karbonhidrata yer vermelisiniz.

Bir diğer önemli konu, sınav dönemi uykusuz gecelerin ilacı olan yegane içecek: kahve. Kahveyi günde 4-5 bardaktan fazla içememek gerekir. Fazla kafein, vücuttaki oksidatif stresi artırır ve sinirlerinizi bozabilir. Ayrıca vücuttan fazla su atılmasına neden olarak sizi susuz bırakır ve baş ağrısı, odaklanmada güçlük çekme, ellerde titreme gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Karbonhidratlar zihnimizin çalışması için gerekli makro besin ögelerinden biridir. Ancak karbonhidratlar da ikiye ayrılır ve basit karbonhidrat olan şeker ilk olarak akla getirilmemelidir. Basit karbonhidratlar tüketildiği zaman kanda bir anda pik etkisi yaparak kan şekerini bir anda yükseltir ve bir anda düşürürler. Bu durum ani kan şekeri düşüşüne neden olarak hipoglisemiye neden olur. Böyle bir durum olduğunda kişide dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve uyku hali kaçınılmazdır. Sınav zamanı şeker, çikolata, jelibon, bisküvi ve tatlı tüketiminden kaçınmak daha da önem taşımaktadır.

Öğrenciler İçin Sınav Haftasında Beslenme Tüyoları

Balık, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi ve konsantrasyonu arttırır. Haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir desek de öğrencilik hayatında balık tüketmek her zaman söylenildiği kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle her gün en azından 2 adet ceviz içi tüketmek fayda sağlayacaktır.

Diğer bir konu da iyi bir uyku. Uykunuzu iyi alamadığınız takdirde dikkat dağınıklığı, odaklanma problemi ve konsantrasyonda sorun çekersiniz. İyi uyumak için yatmadan önce içeceğiniz bir bardak ılık süt veya ayran, yoğurt gibi süt ürünleri, daha rahat ve huzurlu uyumanıza yardımcı olacaktır.

Öğrenciler İçin Sınav Haftasında Beslenme Tüyoları

Sınavınız geç saatte ise sınavdan önce mutlaka bir şeyler atıştırmalısınız. Canınız bir şey istemiyor olsa bile en azından 1 ceviz veya 5-6 adet badem/ 1 adet elma veya muz ile ayran veya süt/ peynirli sandviç gibi alternatif ve kolay taşınabilen yiyecekler mutlaka yanınızda olsun ve sınavdan önce bu yiyecekleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Havaların bir ısınıp bir soğumasının ve ortalıkta dolaşan salgınların sınavlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Bunun için bol bol su içmeyi ihmal etmeyin, bitki çaylarını tüketmeye özen gösterin, tarçın baharatını olabildiğince kullanmaya çalışın. Bitki çaylarından özellikle kuşburnu, elma, zencefil-limon, yeşil çay ve karanfil olanları içmeye özen gösterin.

Eve yemek söylemek veya dışarıda bir şeyler yemek da tabii ki mümkün. Yalnızca önemli olan konu, sağlıklı ve hijyenik olan tercihlerde bulunmaktır.

Sınavlarınızın istediğiniz gibi geçmesini ve bütün hayatınızda başarıların her daim sizinle olmasını diliyorum.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler