Bu ay en çok gelen sorulardan biri, ilginçtir, çocuğum çok kilolu, sürekli yemek yemek istiyor, ben de anneyim, kıramıyorum, acıktım deyince hemen bir şeyler vermek istiyorum. Anne yüreği hocam, nasıl dayanayım? Çocuğum 10 yaşında, arkadaşlarından en az 7-10 kilo fazlası var, hareket ederken kısıtlanıyor, hocam evde dolabın başında ağlıyor, ne yapmam gerekli?

Sanırım yaz aylarında okul tatillerinde evde kalan çocuklar öğünleri kaçırıp, biraz da abur cuburu fazla kaçırmışlar.

Buradaki önceliğimiz tabii ki ailelerin bir doktor ile görüşüp kilo alma sebebinin fizyolojik bir durumdan (hormonal bozukluk) kaynaklanıp kaynaklanmadığını incelemektir. Fizyolojik bir durum yok ise bu yeme sıklığının psikolojik yapısını araştırmaktır.

Bu durumu yaşayan çocuk için ilk işimiz, mutluluk verici besinler listesi hazırlamaktır. Nedir bu mutluluk verici besin listesi?

Çocuğun neleri yediği zaman mutlu olduğuna ve bu yediği (cips, kola, hamur işleri vb.) besinleri ne kadar sıklıkla yediğine dair bir liste… Bu listemize bu besinleri yediği zaman dilimlerini de eklemek gerekli(akşam, gece, sabah çok erken vb.)

Bu liste bize ilerleyeceğimiz çalışmada yol gösterici olacaktır. Özellikle çocuklar diyet yapma işine çok önem vermeyebilir, biz yetişkinler bu durumu çocuklar gibi bir kenara atamayız, bu amaçla planlı programlı bir diyet çalışması yapmak çok daha sağlıklı ve verimli olacaktır…

Listemizi çıkarttıktan sonra, listede kimyasal ürünler ve tabii ki doğal ürünler de olacaktır. Bu listede karşımızdakinin bir çocuk olduğunu ve onun gelişiminde sakin ve küçük adımlar atmamız gerektiğini unutmadan zararlı ürünleri sağlıklı ürünlerle değiştirmeye başlayacağız…

Örneğin;

Patates kızartmasını çok seven bir çocuğun birdenbire önünden kızartmayı çekmek, çocukta duygusal anlamda zararlara yol açabilir? Ailem beni sevmiyor, kardeşim olunca hep onu besliyorlar, benim isteklerim alınmıyor, herkes benim yemeklerime karışıyor vb.

Bunu düşündürmek yerine anne, yavaş yavaş dışarıda patates yemek yerine patatesi evde kızartmaya, zamanla fırında patates ile tanıştırıp patatesi çocuk için daha sağlıklı bir yemeğe dönüştürebilir.

Çocuğa bir diyet programı uygulanıyorsa evdeki tüm fertler de yemek yeme alışkanlıklarına mutlaka dikkat etmeli. Alternatifsiz bir diyet, çocuk için motivasyon arttırıcı değildir ve bu diyetin uzun soluklu olmasını beklemek de çok doğru olmaz…

Çocuk zorlandığı her türlü çalışmadan kendini uzaklaştırır, bunun içindir ki çocuk iletişiminde ısrar, çocuğa yol göstermek yerine çocuğu yoldan çıkarır…

Unutmamamız gerekir ki sağlıklı çocuklar, sağlıklı geleceğin temelini oluşturur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 2 =