No menu items!

Sağlıklı Bir Bebek Uykusu İçin Bilmeniz Gereken 10 Şey

Tavsiye Yazılar

1.Yumuşak Yataklardan Kaçının

Yumuşak bir yatak veya su yatağı yerine sağlam ve bebeğin içine gömülmeyeceği bir yatak kullanılması önerilir. Çünkü yumuşak yatağın üstünde yatan bebeğin, ters dönme ve dolayısıyla boğulma tehlikesi vardır. Dolayısıyla sırt üstü uyku bebeklerde en ideal uyku pozisyonudur.

2.Beşiği Sabitleyin

Beşikteki bebeklerin altına yastık veya yorgan koymayın. Örtüleri yatağa sıkıca tutturun ve beşiğin içine tercihen kabarık yastıklar koyun. Bebek uyurken beşiği sabitleyin. Böylece bebeğin beşiği kendi kendine sallamasını engellemiş olursunuz. Beşiğin kenarları veya uçları, bebeğin tırmanmasını önlemek için yeterince yüksek olmalıdır. Aksi takdirde bebeğiniz, gücü yettiği ölçüde tırmanacak ve düşme tehlikesi yaşayacaktır.

3.Bebeğin Başını Örtmekten Kaçının

Battaniyeyi, yalnızca bebeğin göğsüne kadar örtün. Böylece battaniye, bebeğin başına doğru kaymayacak ve bebeğin bundan dolayı boğulması önlenmiş olacaktır.

4.Bebeği Kat Kat Giydirmeyin

Bebekler, uyumadan önce hafif giysilerle giydirilmelidir. Çok fazla ısınmasına sebep olacak elbise giydirmek, bebeği gece boyu bunaltabilir. Bu durum, bebeğin sağlıklı bir uyku uyumasının önüne geçer.

5.İyi Bir Uyku Ortamı Sağlayın

Yeni doğan bebekler için 22-24; altıncı aydan sonraki bebekler için 20-22 santigrat derece sıcaklığında iyi bir uyku ortamı sağlamak çok önemlidir.

6.Aşı Yaptırın

Yapılan araştırmalara göre “difteri, tetanoz, boğmaca (DaBT, İPA, Hib)” aşıları ile bebeklerde görülen ani ölüm arasında olumlu bir ilişki gözlenmiştir. Dolayısıyla bu aşıların yapılması, bebeklerde görülen Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS)’nu önlemek için etkili bir yöntem olarak kabul edilebilir.

7.Uyku Zamanlarında Emzik Kullanın

Yapılan bazı çalışmalar, emzik kullanımının ani bebek ölümlerini engellediğini ortaya koymuştur. Ancak bebek emzik istemiyorsa veya emziği ağzından atarsa zorlanmamalıdır.

8.Teknolojiyi Kullanın

Huzurlu bir uyku uyumanız için bebeğinizin canlılığını ve uyku pozisyonunu görebileceğiniz Wİ-Fİ destekli bir monitör kullanın. Sesini duymak için alarm veya telsiz kullanın. Böylece ağlaması durumunda hemen yanına gidebilirsiniz. Aksi takdirde bebeğiniz, huzursuzluğa veya başka nedenlere bağlı olarak ağlarsa onu duyamayabilirsiniz. Bu da riskli bir durumdur.

9.Bebeğinizle Aynı Odayı Paylaşın

Bebeğin uyuduğu beşiğin ebeveyn odasında olması, anne sütü ile beslenmesi ve özellikle annesi ile temasa geçmesi açısından son derece önemlidir.

10.Bebekle Aynı Yatağı Paylaşmayın

Bebeğin; ebeveyn, kardeş veya diğer çocuklarla aynı yatakta uyumaması, en ideal olanıdır. İkizler veya kardeşler ayrı yataklarda uyumalıdır. Ebeveynlerden biri veya ikisi sigara içiyorsa veya derin uykudan uyandırabilen herhangi bir ilaç kullanıyorsa, ebeveynler bebekle aynı yatağı paylaşmamalıdır. Sigara, uyuşturucu ya da alkol kullanılmasına rağmen yatağın paylaşılması, bebeklerdeki ani ölüm riskini artırmaktadır.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler