Guglielmo Marconi

Nobel ödüllü fizikçi. Telsiz, telgraf ve telsiz telefonunu bulan İtalyan bilim adamı (1874-1937).

25 Nisan 1874’te İtalya’nın Bologna kentinde zengin bir ailenin çocuğu olarak dünya geldi. İyi bir eğitim gören Guglielmo Marconi, küçük yaşta fizik konularına ilgi duyuyordu. 1894’te Livorno Teknik Enstitüsünde öğrenci olarak radyo dalgalarını denemeye başladı. Bologna üniversitesinde eğitimi devam ederken telsiz telgrafla ilgilendi. Hertz dalgalarından yararlanarak birkaç yüz metre uzaklığa iletim yapmayı başardı. İtalya’da gerekli yardımı görmeyince İngiltere’ye gitti. Deneylerini burada sürdürdü.

1899’da Londra merkezli Marconi Telegraph Company’yi kurdu. 12 Aralık 1901’de ilk kablosuz mesajı iletmeyi başardı. Bu mesaj, alanın gelişimi için çok önemliydi çünkü Dünya’nın eğriliğinin iletimi etkilediği inancı çok yaygındı. Daha sonra bu alandaki çalışmalarını ilerletti. Sonunda İngiltere’den Amerika’ya haber göndermeyi başardı. 1909’da Nobel fizik ödülünü aldı.

Birinci Dünya Savaşında İtalyan Ordusu ve Donanması’nda çeşitli görevlerde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’ya diplomatik görevler için gönderildi. Savaştan sonra kısa dalga radyo teknolojisini denemeye başladı. Marconi, kablosuz iletişim alanındaki çığır açan araştırmalarına ek olarak, 1922’de kurulan İngiliz Yayın Şirketi’nin kurulmasında etkili oldu. Radarın geliştirilmesinde de rol aldı. Birçok ortaklığın başkanı oldu. 1914’te senatör seçildi. 1930’da İtalya Krallık akademisi başkanı oldu. 20 Temmuz 1937’de Roma’da kalp yetmezliğinden ölene kadar anavatanı İtalya’da radyo teknolojisini denemeye devam etti.