Ferdinand Macellan

Portekizli denizci (1480-1521).

Soylu bir ailedendi Yıllarca, Hindistan’a gidip gelen gemilerde çalıştı ve kaptan oldu. Batıya doğru giderek, Hindistan’a varılacağı düşüncesini benimsedi. Bu amaçla Portekiz kralından yardım istedi. Fakat, olumlu bir karşılık alamadı. Bundan sonra kozmografya ve denizcilikle ilgili çalışmalar yaptı.

1517 yılında Sevilla’ya giderek İspanya’nın hizmetine girdi. Kral V. Karl (Şarlken), ona yardım etmeyi kabul etti. Macellan’ın emrine 5 gemi ile 265 tayfa verdi. Ayrıca kendisini keşfedilecek ülkelerin valiliğine atadı; elde edilecek gelirin yirmide biri onun olacaktı. Macellan’ın yönetimindeki filo, 1519 yılında Sevilla’dan kalkarak kıyıdaki Sanlucar’a geldi, oradan da Atlas Okyanusu’na açıldı. Bu denizi geçti. Güney Amerika kıyılarını dolaştı. Bu arada gemilerden biri kayboldu, öteki gemiler yüksek dağlar arasında, dar bir boğaza ulaştı. Macellan’ın adı verilen bu boğazdan geçerken fırtınaya tutuldular. Boğazı, ancak üç gemi ile geçebildiler. Büyük Okyanus’a çıktıklarında deniz çok sakindi. Onun için Macellan, bu denize “Pasifik Okyanusu” adını verdi. Rüzgar esmediğinden, Macellan’ın yelkenli gemileri, Büyük Okyanus’ta yol alamadı. Bu yüzden yiyeceksiz kaldılar; suları bozuldu.

Sonunda Filipin adalarına ulaştılar. Burada yerlilerle yapılan bir savaşta Macellan ve arkadaşlarından birçoğu öldü (1521). Geride kalanlar, Delkano’nun yönetiminde iki gemi
ile yola devam ettiler. Kısa bir süre sonra gemilerden biri daha yol alamayacak duruma
geldi. Viktoria adlı gemiye karanfil doldurduktan sonra, Macellan dönüş yolculuğuna başladılar. Hint Okyanusu ve Ümit burnu yolundan İspanya’ya döndüler (1522), Böylece hep batıya doğru gidilerek dünyanın çevresi ilk kez dolaşılmış oldu. Fakat bu yolculuk, bir gemi ve on sekiz denizci ile tamamlanabildi.

Macellan
Macellan Boğazı ve Gidiş Yolu

Kaynak: A’dan Z’ye Tarih ve Kültür Ansiklopedisi