Arabistanlı Lawrence

İngiliz arkeolog, casus ve asker. Asıl adı Thomas Edward Lawrence’dır. 1916-1918 yıllarında I. Dünya Savaşı sürerken Osmanlı imparatorluğu’ndan ayrılmak isteyen bazı Arap milletleri isyan etti. Lawrence’da bu isyanda İngiliz irtibat subayı olarak görev aldı. Arabistan’da bulunduğu bu yıllarda, Arap isyanında oynadığı rol yüzünden ‘Arabistanlı Lawrence’ olarak ün saldı.

Lawrence, 1916 yılında İngiliz Haberalma Servisi tarafından çöle gönderilmiş ve kendisinden Arapların faaliyetlerini rapor etmesi istenmişti. Orada bulunduğu dönem içinde Arapların yaşantısına tamamıyla adapte oldu ve onlarla iyi ilişkiler kurdu. Arapların bağımsızlığının İngilizlerin yararına olduğu konusunda İngiliz hükümetini ikna etti.

Lawrence ilerleyen yıllarda savaş anılarını da anlattığı birkaç kitap yazdı. Bunlardan en ünlüsü “Bilgeliğin Yedi Sütunu” isimli eseridir. Kitabı aynı zamanda otobiyografisi niteliğindedir. Kendisine Üstün Hizmet Madalyası ve Fransız Şeref Lejyonu Madalyası verilmiştir. Lawrence’ın hayatıyla ilgili “Arabistanlı Lawrence” ismiyle birde film çekilmiştir.