No menu items!

Rusya Hakkında İlginç Bilgiler

Tavsiye Yazılar

90’lı yıllarda ciddi ekonomik krizler yaşayan Rusya ’da maaş alamayan öğretmenlere maaşlarının karşılığı olarak tabut ve tuvalet kağıdı teklif edildi. Öğretmenler ise ayda 15 şişe votkaya razı oldu.

Rusya topraklarının dörtte biri Avrupa’da dörtte üçü ise Asya’dadır. Ancak nüfusunun % 78’i Avrupa topraklarında yaşamaktadır. 

1600 yılında Peru’da Huaynabutina yanardağı patladı. Araştırmacılar 1601’de Rusya’da yaşanan korkunç kıtlığı bu patlamanın meydana getirdiği iklim değişikliği ile ilişkilendiriyor. O yıl, ürün hatası ve kıtlık nedeniyle Rusya’da 120.000’den fazla kişi öldü.

Rusya’nın yüzde 77’sini Sibirya kaplar. (Sibirya: Rusya’nın, Ural Dağları’ndan Büyük Okyanus’a kadar uzanan bölüm.  13.100.000 km²’lik bir yüzölçümü ve 36 milyon civarında nüfusu var.)

Rusya’nın yüzölçümü Plüton’dan daha büyüktür. Türkiye’nin de yaklaşık 22 katıdır. (17.100.000)

“Kızıl Meydan” isminin komünizmle hiçbir ilgisi yoktur. Rusçada Krasnaya Ploshchad olan Kızıl Meydan’ın adı “güzel” anlamına “krasnyi” kelimesinden türemiştir. 

Rusya’da kadınların sayısı erkeklerden 11 milyon daha fazladır.

Çoğu insan Rusya ve ABD arasında çok fazla mesafe olduğunu düşünür. Düşünülenin aksine bu mesafe sadece 4 kilometredir.

Rus erkeklerin yüzde 25’i elli beş yaşından önce hayatını kaybediyor. Bunların büyük bir çoğunluğunun da alkol kaynaklı ölümler olduğu ortaya çıktı. Bir yıl içinde Rusya’da alkol dolayısıyla gerçekleşen ölüm sayısı ise 500 bindir.

Rusya dünyanın en ölümcül gölüne sahip. Çelyabinsk yakınındaki Karaçay Gölü, Dünya’daki en kirli ve radyoaktif gölüdür. 1 saat boyunca gölün yakınında durmak ölüme dahi sebebiyet vermektedir.

Belarus, Moldova ve Litvanya’dan sonra dünyanın en çok alkol tüketilen ülkesi olan Rusya’da kişi başı tüketim 18 litredir. Bu miktar uzmanlar tarafından tehlikeli olarak görülen miktarın iki katıdır.

Tilkiler 1959 yılından bu yana Rus bilim insanları tarafından tıpkı köpekler gibi evcilleştiriliyor.

Rusya’da çocuklara eşcinsellerin varlığından bahsetmek yasaktır.

1908 yılında Londra’da düzenlenen olimpiyatlara Rus takımı tam 12 gün geç katıldı. Gecikmenin sebebi ise Rusya’nın kullandığı Julian Takvimi.

ABD, 1867 yılında 7,2 milyon dolar karşılığında Alaska’yı Rusya’dan satın aldı.

Rusya Hakkında İlginç Bilgiler

Ana dili Gürcüce olan Stalin, Rusça öğrenmeye 8 yaşında başlamıştır.

Moskova’daki Aziz Basil Katedrali, Postnik Yakovlev tarafından inşa edildi. Efsaneye göre, Korkunç İvan Yakovlev’i kör etti, bu sebeple ona rakip hiçbir eser yapılmadı. 

Dünyanın ilk uydusu olan Sputnik, 1957’de Sovyetler Birliği tarafından uzaya fırlatıldı.

Rusya ve Japonya, Kuril Adaları ile ilgili bir anlaşmazlık yüzünden kendi aralarında II. Dünya Savaşı’nı sona erdiren barış antlaşmasını imzalamamıştır. Bu sebeple iki ülke resmi olarak hala savaşta gözükmektedir.

2011 yılına kadar, % 10’dan az alkol içeren ürünler Rusya’da gıda maddesi olarak kabul edilirdi. Bu kurala göre bira Rusya’da alkollü bir içecek olarak kabul edilmiyordu.

I. Petro zamanında Rusya’da sakal bırakan herkesten sakal vergisi alınırdı.

Rusya’daki müzeler sanat eserlerini kemirgenlerden korumak için kedileri kullanmaktadır.

Votka, Rusça su anlamına gelen “voda” kelimesinden gelmektedir.

Rusya, dünyanın en çok sınır komşusu (14) olan devletidir. Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Belarus, Çin, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Moğolistan ve Kuzey Kore.  

Rusya’da kirli bir arabayla gezmek suç kapsamındadır.

Zengin Rus’lar Moskova trafiğinden kurtulmak için sahte ambulanslardan yararlanmaktadır.

Rusya’da yeri bilinmeyen 15 gizli şehir olduğu düşünülmektedir.

Yapılan bir ankete göre Rusya’daki her üç kişiden ikisi Güneş’in Dünya’nın etrafında döndüğünü düşünmemektedir.

Rusya’nın Baykal Gölü, dünyanın en derin gölüdür. Bu göl Dünyada bulunan donmamış tatlı suların yaklaşık % 20’sini oluşturur.

Apple, Rusya borsasında işlem gören tüm şirketlerin toplamından daha değerlidir. Apple’ın değeri 1 trilyon doları aşmışken Rusya’nın borsada işlem gören en değerli şirketi olan Rosneft’in değeri 65 milyar dolardır.

Rusya dünyanın en büyük nükleer gücüdür. Envanterinde kullanıma hazır 7000 bin nükleer silah bulunmaktadır.

Rusya’da kadınların ortalama ömrü 75’ken, erkekler için ortalama ömür 63’tür.

Rusya’daki polislerin yüzde 50’sinin rüşvet aldığı tahmin edilmektedir.

Rusya üzerinde 9 farklı zaman dilimi bulunmaktadır.

Rusya yüz ölçümü bakımından Dünya’nın en büyük ülkesidir, Dünya karasal alanın 1/9’u Rusya’da bulunmaktadır. Nüfus açısından ise 9. sıradadır.

Rusya’da bulunan Ural Dağları Dünya’nın en yaşlı dağlarıdır.

Rusya’nın başkenti Moskova’da 73 tane dolar milyarderi bulunur. En çok dolar milyarderi olan kentler sıralamasında New York (82) ve Hong Kong (75)’tan sonra Moskova gelmektedir

St. Petersburg metrosu 100 metrelik derinliği ile Dünya’nın en derindeki metrosudur. Ayrıca dünyanın en güzel metrosu olarak kabul edilir.

Trans-Sibirya treni ile Vladivostok’tan Moskova’ya kesintisiz 152 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Tüm ülkeyi kaplayan hat 9.200 km uzunluğundadır.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler