No menu items!

Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? – 1

Tavsiye Yazılar

Kültürden kültüre değişmekle birlikte eski çağlardan beri birçok renge farklı anlamlar vermişizdir. Bazı renkler daha kolay fark edilir. Bazı renklerin psikolojimizi olumlu veya olumsuz yönde daha çok etkilediği gözlemlenmiştir. Çalışma ortamında ya da herhangi bir ortamda renklerin doğru kullanımı üretkenliği arttırabilir; yaşanılan mekanın daha sempatik daha güzel görünmesini sağlayabilir.

Literatürde renklerin anlamı şu şekildedir:

Beyaz

Beyaz renk; saflık, temizlik ve masumiyet anlamlarını taşır. Pek çok kültürde gelinlerin tercih ettiği bir renktir. Ayrıca temizliği simgelediği için; doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları beyaz renk giyerler. Beyaz, ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar. Bu yüzden yazın çok tercih edilir. Bu rengi seven insanlar genellikle temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven; hayal dünyası geniş, soğukkanlı ve uzlaşma taraftarı olan kişilerdir.

Siyah

Genellikle iki farklı anlamı bulunan bir renktir. Bu yüzden en çok tartışılan renk grubuna girer. Bazıları siyahın suç ve kötülük anlamını taşıdığını düşünürken; bazıları da aslında sadakat, sebat, dayanıklılık, bilgelik ve güvenilirlik anlamlarını taşıdığını düşünür. Bir taraftan yönetim, güç anlamına gelirken; diğer taraftan acı, keder ve yas anlamına gelir. Bu rengi seven insanlar genellikle özgüveni yüksek, azimli ve kararlı kimselerdir. Kendi kararlarını kendileri vermek isterler. Bu özellikleri ile iş hayatında başarılı olabilirler. Fakat inatçılık ve aşırı hırs gibi olumsuzlukları dengelemeleri gerekir. Ayrıca siyah giyen insanların ruhsal sorunlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Özellikle çocuklarda inatçılığa ve depresyona neden olabilir.

Kırmızı

Hakimiyet kuran bir renktir. Kırmızı renk, insanların zamanı unutmasına yol açar. Bu yüzden gece kulüplerinde kırmızı renge ağırlık verilir. Kırmızı renk kan rengidir, asırlar boyu tehlikenin ve tahribatın simgesi olmuştur. Bu yüzden trafik ışıklarında dur sinyali olarak kullanılır. Bu rengi tercih edenler güç ve iktidara düşkündür. Bu kişiler aktif, atılgan ve girişken olup kazanmayı ve elde etmeyi sever. Belirleyici, yönlendirici; arzulu, iştahlı ve hırslı kimselerdir. Duygularını anlatırken tepkiseldirler. Liderlik ve önderlik özellikleri toplumca hemen fark edilir.

Mavi

Bilgeliği, güveni ve sadakati temsil eder. Aynı zamanda yalnızlığı, üzüntüyü ve depresyonu da simgeler. İş görüşmelerine mavi renk elbise giyerek gitmek, kararlılığı ve bağlılığı ifade eder. Dolayısıyla mavi, en popüler renktir. Yiyeceklerle ilgili konularda mavi kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çünkü mavinin iştah kapatıcı özelliği vardır. Eğer kilo vermek istiyorsanız mutfağınızda ya da odanızda veya yemek yediğiniz mekanda mavi olmasına özen gösterebilirsiniz. Bu özellikleriyle sınırlı olmayan bu güzel rengin bir çok özelliği daha vardır. Maviye veya açık maviye boyanmış ortamlar, verimliliği ve performansı arttırır. Çalışırken notların aklınızda kalmasını istiyorsanız okuduğunuz cümlenin altını mavi renkli bir kalemle çizebilirsiniz. Mavi renkli kalemler dünyanın birçok yerinde fazlasıyla kullanılır. Sebebi ise şu: “Mavi kalemle yazılan yazılar, hafızaya daha çabuk yerleşir ve hafızada daha kalıcı olarak yer alır. Bu rengi tercih edenlerin kişilik analizlerinde bu kişilerin hoşgörülü ve anlaşma yanlısı olduklarını ve huzur aradıklarını görmekteyiz. Çevreleri ve kendileri ile barışıktırlar, az ile yetinirler, sabırlı ve metanetlidirler. Ayrıca çok fedakardırlar. Bu rengi tercih edenlerin, aileleri ve arkadaşları ile oldukça özverili olmaları, bazen suistimallere sebebiyet verebileceğinden dikkatli olmalıdırlar.

Yeni İçerikler

İyi Huylu Prostat ile Prostat Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Nedir?Erkeklerde üreme sisteminin bir parçası olan prostat, ortalama 18-20 gr ağırlığında olan ve idrar torbasının çıkışını çevreleyen bir salgı...

Benzer İçerikler