No menu items!

Renkler İnsan Psikolojisini Nasıl Etkiliyor? – 2

Tavsiye Yazılar

Bir önceki yazımızda beyaz, siyah, kırmızı ve mavi renklerin anlamları ve insan psikolojisi üzerindeki etkisinden bahsetmiştik. Bugün ise sarı, turuncu, mor ve yeşil renkler hangi anlam ve etkilere sahiptir, bu konuda bilgi vermeye çalışacağız.

Sarı

Sarı denilince aklımıza ilk gelen şey güneşin sarı tonlarıdır. Hayatımızın her alanında sarı rengi görürüz. Sonbaharda yere düşen yaprak tanelerinde, güneşin o kavurucu sıcaklığında ve  çevremizdeki türlü ışıklarda sarının her tonunu görebiliyoruz. Bilim adamları, sarı rengin yoğun olduğu ortamlarda agresif olabileceğimizi söylese de sarının düşük tonlarından oluşan mekanlar bize biraz sıcaklık verir. Tabii ki bulunduğumuz ortamda sarı rengin yoğun ve parlak olması hoş bir durum değildir. Çünkü yoğun ve parlak sarı renk, zihnimizi ve gözlerimizi yorar.

Sarının hafif tonları size sıcaklığı ve sevgiyi verir. Hakkında yapılan araştırmalara göre sarı ve sarıya yakın renkler metabolizmayı hızlandırır. Sarı renk sizi iyi hissettirdiğinde bu rengi çevrenizde görmek istersiniz ama gözünüzün içinde olmasını istemezsiniz. Yani her renkte olduğu gibi tonu ve yoğunluğu kullanırken çok titiz olmalısınız.

Araştırmalara göre sarı rengi tercih eden kişilerin özgür ve bağımsız olmayı sevdikleri ortaya çıkmıştır. Bu kişiler çapkın veya şıpsevdi bir yapı gösterebilirler. Günübirlik ve dolu dolu yaşamaya bayılırlar. Çevrelerine enerji saçarlar. Yaşamlarında bir terslikle karşılaştıklarında hemen yeni bir ritme girerler. Bu kişilerin ikna kabiliyetleri üst düzeydedir. Entelektüel olma, yöneticilik, hırs ve iddia temel öğeleridir. Değişkenlikten hoşlanırlar.

Turuncu

Turuncuyla Yeniden Doğun!

Turuncu, dışa dönük ve heyecan verici özellikler taşır. Nasıl turunçgiller içerdikleri C vitaminiyle bizi dinçleştiriyorlarsa renkler bakımından da bizi öyle dinamikleştirir.  Mutluluk veren, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir.

Duvarınızdaki turuncu renk size güneşi hissettirir, sıcak bir ortam oluşturur ve içinizi enerjiyle dolduran bir terapi halini alır. Günbatımı rengidir turuncu… Yeniden doğuşun ve yeniden başlangıcın temsilidir adeta…

Bu rengi seven insanlar genelde dışa dönük, sevimli ve hareketli olup sosyal ilişkileri oldukça güçlüdür. Bazen de gösterişe yatkın, sürekli haklı olduğunu söyleyen kişiliğe de bürünebilirler.

Mor

Asaletin rengidir diyebiliriz. Yüceliği, gücü ve lüksü temsil eder. Tarihe göre eski imparatorlukların yoğun olarak kullandığı bir renktir. Yine tarihe göre din adamlarının da kullandığı renktir. Bu renk zeka düzeyinizi arttırır. Kendine güvenin ve egonun rengi olan mor, tarih boyunca ihtişam ve lüksün son basamağı olarak kullanılmıştır. Mor’un kullanımı mistik bir yücelik getirir ve metafizik gücü simgeleştirir. Astrolojinin ve alternatif bilimlerin temsili rengidir. Konsantrasyonu arttırır ve böylece meditasyon için de uygun bir ortam sağlar.

Mor rengi seven insanlar genellikle ruhsal dünyası ön planda olan kişilerdir. Duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır.

Yeşil

Doğanın ve baharın rengi olan yeşil, eski çağlardan beri birçok sosyal grubun doğadaki hareketi ve bereketi temsil etmek için kullandığı renktir. Yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümidi ve dinçliği simgeler. Ayrıca yeşil; umudun, barışın ve özgürlüğün rengidir, bu yüzden de birçok ulusun bayrağında yer alır. Açık yeşilin ferahlatıcı ve arınma duygusu yaratan bir etkisi vardır. Yeşil, gözler için en rahat renktir ve görme gücünü arttırır. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Bu yüzden hastanelerde ve temizlik ürünlerinde bu renk kullanılır.

Yeşil rengi tercih eden kişilerin kendilerine çok fazla değer verdiği görülür. Doğru bildiklerinde ısrarcıdırlar. Fikirlerinden ödün vermezler. Kovalayıcı ve takipçidirler. Otoriteleri ve inandırıcılıkları ile çevresindekileri etkilemeyi başarırlar. Bazen abartıya kaçarak megaloman, küstah bir kişilik sergileyebilirler.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler