Ramazan Bayramı’nda Beslenme

Sevgili okurlarım, oruç tutanlar tutmayanlar koskoca bir ramazan ayını geride bıraktık. Allah oruç tutanların oruçlarını kabul etsin. Peki bu ramazan boyunca kilolar alındı mı, verildi mi? Yeme düzenimizin değiştiği bu ayda, öğünlerimizin azaldığı, tatlı tüketimimizin arttığı, su tüketimlerimizin azalmadığını umuyorum. Merak etmeyin eğer ki dediklerimin aksi olduysa ramazan bayramı sonrası dengelemek üzere görüşürüz.

Son bir vuruş daha yapalım mı yeme adına Ramazan Bayramı’nda? “Oh, şöyle gelsin baklavalar, gitsin börekler”in olduğu bayram gibi bir bayramı kim istemez? Ben istemem efendim istemem. Baklavalar, börekler; doymuş yağların, basit şekerlerin süslenmiş adı. Ancak, Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişiler, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girmektedirler. Kimi kişiler hala kendilerini oruç tutuyor zannederken, kimi kişiler ise ‘oruç bitti şimdi yeme zamanı’ diyerek aşırı miktarda besin tüketirler.

Bayram sonrası aşırı yemek yeme ile bazı problemler kaçınılmaz olur. Bunların en önemlisi hazımsızlık ve mide problemleridir.  Bayram sabahı hafif ve yoğun olmayan bir kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Biliyorsunuz ki kahvaltı günün en önemli öğünü, bayramda da atlamıyoruz. Sonra ver elini bayramlaşmalara. Çikolata, baklava, börek, hazır aromalı içecekler döngüsünü günde kaç posta tekrarlamayı düşünüyorsunuz? Benden size bayram hediyesi 1 kere. Evet, bayram yapıyoruz 1 kere kaçamak olabilir. Ama onun haricinde günümüze aynı şekilde devam etmeliyiz. Bayram günlerinde gün içerisinde abur cubur tüketmekten akşam yemeği atlanır. Öğünlerimizi atlamadan bol su tüketimi eşliğinde günümüzü geçirmeyi planlayalım.

Bayramda, besin tüketiminin kısıtlandığı bir dönemden çıkılmış gibi hissedilse de, kontrolsüz besin tüketimi engellenmeli; sofranın başına oturup tek seferde çok fazla ve hızlı yemek yeme, az su içme, ara öğün atlama, şekerli besinlere gereğinden fazla yönelme ve hareketsiz yaşam sürdürme alışkanlığından kesinlikle vazgeçilmelidir.

Bunları dikkate aldığınız güzel bir bayram geçirmeniz dileğiyle…