No menu items!

Popüler Diyetlerden: Dukan Diyeti

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Gülsüm KINALIhttp://www.diyetisyengulsumkinali.com/
23 Eylül 1992 tarihinde Muğla’da doğdum. Eğitimimi İstanbul Bilim Üniversitesinde tamamlayarak 2017 yılında diyetisyen unvanını aldım. Bu süreçte birçok eğitim ve kongrelere katıldım. Şuanda Özel Ortaca Yücelen Hastanesinde beslenmeyle ilgili her alanda aktif olarak çalışıyorum. Uzaktaki danışanlarım içinde online diyet hizmetide vermekteyim.

Bireyler, özellikle yaz ve bahar döneminde yeni diyet arayışlarına girmektedir. Kışın kiloların artması ve yazın gelmesi, kişiyi hızlı bir şekilde zayıflamak istemeye itmektedir. Zayıflama yollarından biri olarak sıklıkla başvurulan “Dukan diyeti” nden size ayrıntılı bir şekilde bahsetmek istiyorum.

Dukan Diyeti Tarihçesi

Bu diyet modeli Fransız Beslenme Uzmanı Pierre Dukan tarafından oluşturulmuştur. 2000 yılında ise bu beslenme modelini ayrıntılı anlattığı “Dr. Dukan Diyeti” kitabı basılmıştır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti, yüksek protein, düşük karbonhidrat içeren bir beslenme modelidir. 4 aşamadan oluşmaktadır:

1.Atak Fazı: Atak fazı 1. ve 7. gün arasını kapsayan yani ilk bir haftalık süreçtir. Bu fazda, yağsız saf protein kaynaklarını dilediğiniz zaman aralığında ve dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Bu saf protein kaynakları; yumurta, balık, yağsız et ve yağsız süt ürünleridir. Aynı zamanda bu saf protein kaynaklarına ek olarak 1.5 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve tofu tüketebilirsiniz. Bu fazda amaç, hızlı kilo vermeyi sağlamaktır.

2.Seyir Fazı: Bu fazda saf protein kaynakları tüketilmeye devam edilir ve farklı olarak, aşama aşama sebzeler eklenir. Fakat patates, mısır, bezelye gibi nişasta içeren sebzeler ile fasulye, mercimek, avokado ve meyve çeşitlerinin tüketimine izin verilmez. Ek olarak günlük 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketimine izin verilir. Seyir fazında, saf protein günleri ve saf proteine ek sebze günleri yer alır. Bu aşama, kaybedilmek istenen her 1 kg başına 3 gün uygulanır.

3.Güçlendirme Evresi: Bu sürecin ne kadar süreceği atak fazı ve seyir fazında kaybettiğiniz kilo miktarına göre farklılık gösterir. Bu evrede hem saf protein kaynakları hem de sebzeler sınırsızca tüketilebilir. Aynı zamanda günlük 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi alabilirsiniz. Bu evre, atak ve seyir fazında kaybedilen her 1 kg başına 5 gün uygulanır. Örneğin; 10 kg kilo kaybı gerçekleştiyse bu faz 50 gün sürer. Güçlendirme evresinde haftanın 2 günü ödül yapabilirsiniz.

4.Sağlamlaştırma Evresi: Bu faz, koruma evresi olarak da geçer. Hedef, kişinin bütün fazlarda verdiği kiloları korumasıdır. Bu fazda, haftanın 6 günü, her şey izin verildiği ölçüde serbestçe tüketilebilir (sebze, meyve, ekmek, protein), Geri kalan 1 günde, faz 1’deki gibi saf protein kaynakları tüketilir.

Dukan Diyetinin Olumlu ve Olumsuz Yanları

  • Bu diyet modelinin avantajı, kişiyi kısa sürede doyuma ulaştırıp zayıflamaya adapte etmesidir.
  • Fakat Dukan diyeti ile ilgili literatürde yeterince kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Yapılan çalışmalarda bu diyetin böbrek, kalp ve dokularda çeşitli sorunlara yol açtığı saptanmıştır. Yapılan bir diğer çalışmada da yüksek proteinli beslenmenin kemik sağlığı üzerine olumsuz etkileri saptanmıştır.

Sonuç

Dukan diyeti, yüksek proteine dayalı bir beslenme modelidir. Bu da böbreklerle ilgili ciddi sorunlara yol açabilir. Kısa sürede kilo kaybı, bireyleri bu diyet modeline itmektedir. Tavsiyem “temel hedefinizin sağlıklı beslenmeyi öğrenip bunu sürdürülebilir kılmak”  olması!

Diyet, kişiye özel olup mutlaka bir beslenme uzmanı denetiminde düzenlenmelidir.

Sağlıkla kalın…

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler