No menu items!

Pancar ve Spor Performansına Etkileri

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ecem G. ERSEN
Ecem Ersen Kocaeli’nde doğmuştur. Lisans eğitimini Beslenme ve Diyetetik alanında İstanbul Bilim Üniversitesi’nde  tamamlamıştır. İlkokul 3’ten beri profesyonel olarak oynadığı voleybol hayatına üniversite yıllarında tenis branşını da eklemiş olup, bu sporlara halen daha amatör olarak devam etmektedir. Mesleği ile ilgili çeşitli seminer ve eğitimlere katılarak mesleğine katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Sağlıklı yemek tarifleri geliştirmeye ilgi duyan Diyetisyen Ecem Ersen, mezun olduğu sene Yeditepe Üniversitesi’nde Beslenme ve Diyetetik bölümünde yüksek lisansa başlamış ve eğitimine hala devam etmektedir. Mevcut durumda online diyet ve beslenme danışmanlığı vermeye devam etmektedir.

Hazır kış aylarındayken, bu mevsimde en sevdiğim ve mümkün olduğunca tüketmeye özen gösterdiğim bir bitki olan pancardan bahsetmek istedim. Pancar, ıspanakgiller ailesinden olan, yumru kökü çok lezzetli ve sağlıklı olan, toprak altında yetişen bir kök sebzedir.

Pancarın Faydaları

Pancar, renginden de anlaşılacağı üzere antioksidan sebzelerin başında gelir. Damar duvarlarının korunmasına, kanı sulandırma özelliği sayesinde kalp hastalıkları ve felç riskinin azalmasına ve LDL kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Normal doku büyümesi için gerekli olan folik asit açısından zengindir. Folik asit, gebeliğin ilk üç ayında bebeğin omurilik gelişimi için çok önemlidir.

Pancarın içinde, bağışıklık sistemini destekleyici C vitamini bulunur. Ayrıca idrar söktürücü ve kabızlığı giderici özellikleri de vardır.

Smoothie’lerde de sıklıkla kullanılan pancarın ödem atma, karaciğeri ve kanı temizleme özelliklerinin yanı sıra, iltihap önleyici olarak da görev yaptığı bilinmektedir.

Bir başka özelliği de probiyotik yeteneğidir ve bu güç onu “barsak dostu” bir besin yaparak daha da üst sıralara yükseltmektedir.

Spor Performansına Etkisi

Avustralya Spor Enstitüsü, pancar suyunu, spor performansını iyileştirmede yüksek kanıt bulunan bir takviye olarak gruplandırmıştır. Araştırmalar pancarın içerisindeki nitratın, tükenene kadar yapılan egzersizler sırasında, oksijen tüketiminde bir azalmaya yol açtığını göstermiştir. Egzersiz öncesinde içilen pancar suyunun, performans yeteneğini daha uzun süre geliştirdiği ve yorgunluğu geciktirdiği bilinmektedir. Nitrat alımının faydası, 3-9 mmol tüketilmesinin ardından 2-3 saat kadar sonra görülür. 500 mL pancar suyunda, 11.2 mmol nitrat bulunur. Yani yaklaşık 290 mL pancar suyu içilerek gerekli nitrat alımı sağlanabilir.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler