No menu items!

Oscar Wilde

Tavsiye Yazılar

Şair, eleştirmen, roman ve tiyatro yazarı (1854 -1900).

16 Ekim 1854’te İrlanda’nın Dublin kentinde doğdu. Babası tanınmış bir doktor, annesi ise şair ve dilbilimciydi. Başarılı bir öğrencilik dönemi geçiren Wilde, önce Portora Kraliyet Okulu’na gitti. Buradan mezun olduktan sonra Dublin’deki Trinity Kolejine katıldı. Kraliyet bursu dahil önemli bursları almaya hak kazandı. Oxford Üniversitesi’nde okudu. Yunanca, Latince ve Fransızca öğrendi.

Oscar Wilde yirmi üç yaşındayken İngiltere’deki Magdalen Koleji’ne girdi. 1878’de “Ravenna” şiiriyle Newdigate Ödülü’nü aldı. Mezun olduktan sonra edebi kariyer kurmak için Londra’dan (1879) Chelsea’ye taşındı. 1881’de ilk şiir koleksiyonunu yayınladı. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da ders verdi (1882) ve Paris’e yerleşti (1883).

“Sanat, sanat içindir” görüşünü savundu. Wilde, taşkın hareketler yapmaktan rahatsız olmayan bir eşcinseldi. Genel ahlak kurallarına aykırı davranışları nedeniyle çevresinde onu sevenlerden çok nefret edenler oluştu. Paris’e gittiği dönemde Verlaine ve
diğer sembolist şairlerle tanıştı, en büyük tiyatro yazarları arasında yer aldı. Cinsel sapkınlıkları yüzünden hapsedildi. Cezası bitince İngiltere’den ayrıldı. 1900 yılında, 46 yaşında, akut kulak enfeksiyonu sonucu menenjitten öldü.

Oscar Wilde, yaşadığı toplumun kendisine göre iyi olmayan yanlarını, gelenek ve göreneklerini ağır şekilde eleştirdi. İnsanları beğenmeyen, küçümseyici bir anlatım biçimi vardır. Türkiye’de çok bilinen ve Tuncel Kurtiz tarafından seslendirilen “Herkes Öldürür Sevdiğini” şiiri Oscar Wilde’ye aittir. Başlıca eserleri ise “Vera”, “Mutlu Prens ve Başka Masallar”, “Narlar Evi”, tek romanı olan “Dorian Gray’in Portresi”, “Leydi Vindermer’in Yelpazesi”, “Önemsiz Bir Kadın”, “İdeal Koca”, “Salome”, “Reading Zindanı Baladı” ve “De Profündis”tir.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler