No menu items!

Öğrenme Stilleri ve Çocukların Başarısına Katkısı

Tavsiye Yazılar

Birçok insan, her bireyin kendine özel bir öğrenme stili olduğunu kabul eder. Öğrenme stilleri insanların öğrendikleri yolları gruplandırır. Herkesin bir öğrenme stili vardır. Hangi öğrenme stili baskın ise o yolun izinde giderek öğrenmeyi daha kolay bir hale getirebiliriz. Çocukların okul hayatındaki değişimler için de bu öğrenme stilleri çok kıymetlidir. Kalabalık sınıflarda eğitim gören bir düzen içinde olduğumuzu biliyorum. Ancak evde ebeveyn-çocuk ilişkisinde bu öğrenme stillerine uygun bir ortam oluşturarak çocuğunuza destek olabilirsiniz.

Öğrenme stilleri genellikle şu şekilde sınıflandırılır ve açıklanır:

Görsel (mekansal): Resim, görüntü ve mekansal anlayışı kullanmayı tercih ederler.

İşitsel (müzikal): Ses ve müzik kullanmayı tercih ederler.

Fiziksel (kinestetik): Vücutlarını, ellerini ve dokunma duyularını kullanmayı tercih ederler.

Sözel (dilbilimsel): Hem konuşma hem de yazım olarak kelimeleri kullanmayı tercih ederler.

Mantıksal (matematiksel): Mantık, muhakeme ve sistemleri kullanmayı tercih ederler.

Sosyal (kişilerarası): Gruplar halinde ya da diğer insanlarla öğrenmeyi tercih ederler.

Yalnız (intrapersonal): Yalnız ve kendi kendine çalışmayı tercih ederler.

Öğrenme stilleri fikri, sınıfta meşru bir ikilemi açıklamanın bir yolu olarak ortaya çıkmıştır. Yani müfredat düzeni içinde bazı öğrencilerin öğrendiğini bazı öğrencilerinse anlamaması gibi olayların asırlardır yaşanmasından dolayı bu stiller türemiştir. Larry Spence, “Öğrenme Stillerini Aşmak” adlı makalesinde şöyle açıklamalarda bulunuyor: “Her öğretmen, öğrenmiş gibi görünen ama aslında anlatılan yöntem ile hiçbir şey edinemeyen öğrencilerle karşılaşır. İşte bu öğrenciler de herkes için işe yarayan yöntemlerle bir şeyler öğrenemedikleri için kendine karşı güvenlerini kaybederler.”

Sinirbilimciler, her beynin kendine özgü olduğunu araştırmaları ile kanıtlamıştır. Yapı olarak DNA veya parmak izi neyse beyin yapısı da aynı düzende hepimizde farklı farklıdır.

“Öğrenme stilleri bir tercih olabilir mi, ama neden? Biyolojik mi, psikolojik mi? Alışkanlıkla mı gelişir?” gibi sorular sürekli sorulmaktadır. Ancak bunun yanıtı tam olarak beynimizde gizli.

Öğrenciniz/çocuğunuz sınıfta öğrenemiyorsa belki de okuldaki öğrenme stili ona hitap etmiyordur ve biraz değişim yapmanın zamanı gelmiş demektir. Örneğin, görsel öğrenme stiline sahip olan bir öğrenci aynı zamanda çok sosyal ve sözel bir öğrenci de olabilir. Çocuğun nasıl öğrendiğini anlamak, belki de evde eğitimi desteklerken bir ebeveynin başarabileceği en önemli görevlerden biridir.

Sizler için 7 öğrenme stilini 3 kategoride keşfetmeye yardımcı olacak bir test paylaşabilirim:

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler