Pazartesi sabah 8:30. Anne, baba ve Sinan ilk randevularına gelirler…

Anne korku dolu gözlerle, baba biraz daha sakin bir yüz ifadesi ile odaya girdiklerinde bugün nasıl başlayacak acaba diye kendi kendime sormaktan alamadım. Genelde ilk seanslar hazırlıksız yakalar,  sonrasında alıp başını gider tüm gün…

Birde annenin yüzünde ki o korku dolu bakış biraz tedirgin eder beni, düşünüyorum da bu kadar değişik vaka görmüş olan beni bu denli tedirgin ediyorsa, 8 yaşındaki çocukta nasıl bir etki yapıyor. Aman Allah’ım düşünmek bile zor değil mi?

Sinan 8 yaşında ilkokul 2. sınıfa yeni geçmiş Adana’da pek alışkın olmadığımız sarı saçlı mavi gözlü bir çocuk, onun söylemesi ile ‘Atatürk gibi çocuğum’. Sinan kendini çok güzel anlatan bir çocuk, ebeveynleri ile gelmese bile kendi öyküsünü çok güzel aktarabilirdi diye düşündüm.

Genelde oyun seanslarında çocukların dili oyuncaklar olduğu için devreye oyuncakları yerleştiririz, fakat Sinan baş başa kaldığımızda;

–  Öğretmenim benim sorunlarım var, ben sinirimi kontrol edemiyorum, hep yumruk atıp kavga etmek istiyorum, okulda, parkta her yerde biri beni sinirlendirdiği zaman çok öfkeleniyorum. Ama sonra ne oluyor öğretmenim, çok üzülüyorum, neden böyle yaptım diyorum, hatta bazı akşamlar anne ve babamın konuşmalarını duyunca odamda ağlıyorum, kimse bilmiyor sana söylüyorum.

Aldığım öyküde, Sinan iyi bir çocuk, ailesi ve arkadaşları ile birlikte olmaktan çok mutlu bir çocuk, fakat bazı istediği şeyler olmazsa etrafında kim varsa bağıran öfke kontrolü olmayan birisi. Anne ve babası da bu durumun farkında ve böyle devam ederse etrafında hiçbir arkadaşı kalmayacağını ve kimsenin onunla vakit geçirmek istemeyeceğini birçok kez söyleyen bir aile.

Bu durum çıkılmaz bir hal almış ve Sinan fazlasıyla üzgün ve mutsuz gözüküyordu. Seansın ilerleyen süreçlerinde ne yapmaya karar verdik?

Evde basit aletler ve gereçler ile çalışmayı hep sevmişimdir. Baba mobilya sektöründe çalışıyordu, o zaman ne yapalım, eve kare şeklinde büyük bir tahta alıp balkon duvarına astık, tabi ki çivi ve çekiç olmazsa olmazım… (oyun terapisi sırasında, özellikle oda da tamir seti ile ilgilenmeyi çok severdi Sinan)

Ve evde oyunumuz başlıyordu, her öfkelendiğinde Sinan, balkona çıkacak ve tahtaya bir çivi çakacaktı, eğer okulda ya da dışarda öfkelenirse, ne kadar öfkelendi ise aklında tutacak ve eve geldiğinde o kadar çivi çakacaktı. Uygulamayı eksiksiz bir şekilde yaptı.

Bir süre sonra Sinan, çivi çakma işini sıkıcı bulmaya başladı. Çivi çakmamak için daha az öfkelendiğini anne babası fark etti. 5 gün boyunca bir kez bile öfkelenmedi, bunun üzerine şöyle bir karar aldık.

–  Madem artık çok sık öfkelenmiyorsun, o zaman öfkelenmediğin her gün için tahtadan bir çivi çıkaracaksın.

Gün içerisinde artık tahtadan çiviler bir bir sökülmeye başladı. Çiviler sökülüyor ve her söküldüğünde çivi izleri kimisi küçük kimisi büyük ortaya çıkıyordu.

–  Öğretmenim artık çok çivi çıkartıyorum, nerdeyse çivi kalmadı ama tahta çok berbat her yeri delik delik…

–  Öfkelendiğimiz anlar gibi Sinan, öfkelendiğimizde karşımızda ki insanı kırabiliriz, onları üzüp zarar verebiliriz ve üzerinden uzun zaman geçse bile izleri üzerlerinde kalabilir.

Son seanslara geldiğimizde artık Sinan’ın öfkesini kontrol edebildiğini, arkadaş çevresinin genişlediğini ebeveynlerinden ve tabi ki Sinan’ın ağzından öğrendim. Çocuklar daha çok nasihat veren değil onlarla birlikte yürüyecek, aynı dili konuşacak ebeveynlere ve büyüklere ihtiyaçları var. Çocuklarımıza zaman vermemiz bizi onlara daha çok yaklaştıracaktır. Özellikle ebeveynlerin çocuklarının gelişimlerini çok iyi bir şekilde gözlemleyip, başka çocuklar hatta kardeşleri ile bile kıyaslamamaları, her çocuğun kendine özel olduğunu unutmamaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + nine =