Öfke Yönetimi

Öfke Nedir?

Genel tanımı ile öfke; doyurulmamış isteklere, engellenmelere ve karşılanmayan beklentilere verilen duygusal tepkidir. Öfke de diğer duygular gibi doğal bir duygu olmakla birlikte, sağlıklı şekilde ifade edildiğinde yapıcı olabilen bir duygudur ama yıkıcı bir şekilde davranışlara yansıyarak saldırgan ve zarar verici tepkilere dönüşme olasılığı da vardır. Genelde bireyler, öfke ile ilgili sıkıntıları olsa da genelde bu problemi kabul edip konuyla ilgili destek almak yerine öfkeyi daha çok yok saymaya ve bastırmaya çalışırlar. Bastırmak, yok saymak veya öfkeyi inkar etmek, sağlıklı ve verimli olmaz. Öfke yönetimi oldukça önemlidir. Öfke, organizmayı sorun olduğunda uyarır ve kendisine zarar verici bir eğilim olduğunda bunu bireye iletir. Öfke, yönetilebilen bir duygudur.

Öfke, normal ve yaşamın sürdürülmesi için gerekli bir duygudur. Öfke, duygusal bir tepkidir. Öfke, kişiyi tehditlere karşı uyarır ve kendisini korumasına olanak sağlar. Öfke, belirli bir sınırda olduğu sürece sağlıklıdır.

Öfke, kontrol edilmediğinde kişinin kendisi ve çevresi için zararlı olabilir. Öfkenin işlevsel olabilmesi için bireyin bu duyguyu inkar etmemesi, bastırmaması ve yok saymaması gerekir. Öfke, problem çözme aracı olarak kullanılmamalıdır. İntikam amacı barındırmamalıdır. Öfke, haklı olmak için de mantıklı bir sebep olarak sunulmamalıdır.

Öfkeye neden olabilecek durumlar: Bastırılma, başarısızlık, reddedilme, hayal kırıklığı, korkular, haksızlığa uğrama, sosyal engellenme, iletişim eksiklikleri, kendini ifade edememe, hastalıklar, ekonomik durum gibi içsel ve dışsal kaynaklar.

Öfkenin olumlu işlevleri: Problem çözümü için başlangıç noktasıdır. Bireyin kendini koruması ve haksızlığa uğradıysa bu durumu düzeltmeye çalışmasına pozitif katkı sağlar.

Öfkenin olumsuz işlevleri ise: İlişki ve iletişimde zorluk, bireyin hedefine yönelik başarısızlık.

Öfkemle Baş Edemiyorum!

Öfkeye neden olan tetikleyicileri bulmak gerekir. Rahatlama ve nefes alma tekniklerinden yararlanılabilir. Öfke olduğunun bilincindeysek, onunla başa çıkmak daha kolay olur. Kendinizi sakin ve rahat olabileceğiniz bir ortamda hayal edin, derin nefes alın, kaslarınızı rahatlatacak egzersizler yapın ve bunu her gün tekrarlayın. Egzersizlerin yorucu olmamasına dikkat edin. Gerginlik anında bunları deneyin. Öfkenin fazla olmasının size ve karşınızdaki bireylere zarar vereceğinin farkında olmalısınız. Öfkenin size fayda sağlamayacağını kendinize sık sık hatırlatın. Siz de öfkeye sebep olacak ortamlardan kaçının. Farklı, rahatlatıcı aktivitelerde bulunun.

Ben öfkemle baş edemiyorum, kendime yardım edemiyorum dediğiniz anda uzman desteğine başvurun.