Öfke Kontrolünde 8 Altın Kural

Birçok stres faktörüyle karşılaştığımız yaşamımızda, öfke duygumuz birçok kez açığa çıkıyor. Trafikte, iş yaşamımızda ve bunlar gibi birçok durum karşısında birdenbire sinirlenebiliyor hatta öfke patlamaları yaşayabiliyoruz. Tıpkı diğer duygular gibi öfke de her insanda olması gereken temel bir duygudur. Öfke üzerine konuşurken asıl olan amacımız öfkeyi tamamen ortadan kaldırmak değil, öfkenin kontrolünü sağlayabilme becerisini kazanabilmektir.

Öfke Kontrolünü Sağlamamıza Yardımcı Olacak 8 Kural

1. Öfkenizi tanımlayın.

blank

Kontrolü sağlamak için öncelikle öfkeyi doğru tanımak, öfkenin kaynağını iyi belirlemek gerekir. Böylece kaynağı bilinen öfkenin kontrolünü sağlamak daha kolay olacaktır. Örneğin, zaten evden eşi ile tartışarak çıkmış birinin trafikte birine sinirlenmesi oldukça kolaydır.

2. Sakinleşin.

blank

Öfkenizin kontrolden çıktığını farkediyorsanız öncelikle bir yere oturarak kendinize “sakinleş, öfkelenecek bir şey yok” gibi telkinler verebilir ardından diyafram nefesi alarak nefes egzersizi yapıp kendinizi sakinleştirebilirsiniz.

3. Spor yapın.

blank

Öfke kontrolünde bir diğer önemli nokta spor yapmaktır. Sevdiğiniz herhangi bir sporu yapabilir ya da düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz. Tüm bunlar gerginliğimizi azaltır, mutlu olmamıza yardımcı olan serotonin hormonunu artırır.

4. Bilişsel yapılandırmanızı değiştirin.

blank

Öfkenizin kontrolden çıktığı durumlarda sergilediğiniz davranışların size bir faydası olmadığının farkına varın ve bu davranışların yerine doğru olanları koymayı deneyin. Örneğin, öfke patlaması yaşadığınız anda sessiz kalın veya oradan uzaklaşın. Sonrasında ise kendinizi doğru bir biçimde ifade edin.

5. Çözüm odaklı olun.

blank

Sorunlara odaklanarak sürekli öfke patlaması yaşayıp kısır bir döngüye girmek yerine öfkenize neden olan sorunları çözmeye odaklanın. Eğer çözülmüyorsa sorunu çözüme ulaştırıncaya kadar sabırlı olun.

6. Öfkenizi asla bastırmayın.

Öfke

Unutmayın ki öfkemiz yok edilmesi gereken bir duygu değil, gerektiğinde doğru bir şekilde ifade edilmesi gereken bir duygudur. İletişim becerilerinizi geliştirerek öfkelendiğinizde bunu doğru şekilde ifade edebilirsiniz. Aksi takdirde bastırılan duygular, sonrasında daha büyük şekilde karşımıza çıkar.

7. Öfkenizin diğer duygularınızın önüne geçmesine izin vermeyin.

blank

Siz de var olan daha birçok güzel duygunun farkına varın. Ve bu duygulara yaşamınızda daha çok yer verin.

8. Bir uzmandan yardım alın.

blank

Kendi kendinize öfkenizi kontrol edemediğiniz durumlarda öfke kontrolünü öğrenmek için uzman bir psikologdan psikolojik destek almayı unutmayın.