No menu items!

Şişmanlığınızın Sebebi Kortizol Yüksekliği mi?

Tavsiye Yazılar

Obezite, farklı birçok hastalığın oluşmasına da yol açabilir. Bu nedenle her yönüyle irdelendikten sonra diyet tedavisi uygulanarak kontrol altına alınmalıdır. Günümüz koşulları ve gelişen endüstri ile birlikte, hazır gıdalarla beslenmenin ya da ayaküstü atıştırmanın artmasıyla toplumdaki şişmanlık oranı da giderek yükselmektedir.

Bunun yanı sıra çok küçük yaşlarda edinilen yanlış beslenme alışkanlıklarının yetişkinlikte de devam etmesi, fiziksel aktivitenin azalması, yağdan zengin beslenme ve alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması da şişmanlığın artmasında sayabileceğimiz sebepler arasındadır. Obezitenin artmasıyla birlikte, yandaş pek çok hastalık da toplumda daha sık görülmeye başlamıştır. Diyabet, böbrek hastalıkları ve hatta kanserin, obezite ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak arttığını söylemek yanlış olmaz. Yanlış besin hazırlama teknikleri de, yine bu artışın ilerlemesine katkıda bulunur. Obezite tedavisi, değiştirilen beslenme alışkanlıkları ile sağlanabilmektedir. Ancak ilk dönemlerde diyet tedavisi başarıyla ilerleyebilirken, sonraki dönemlerde vücudun kilo verme konusunda daha fazla direnç gösterebileceği de unutulmamalıdır. Vücudun direnç göstermesine, zaman zaman yapılan yanlış diyetler ve kullanılan zayıflama ilaçları da neden olabilmektedir.

Bu durumda, başta tiroid olmak üzere bedenin hormon dengesi bozulmakta ve kortizol üretimi etkilenmekte, bu da Cushing Sendromu olarak adlandırılan rahatsızlığa yol açmaktadır. Cushing Sendromunda adrenal bezdeki aşırı kortizol üretimiyle birlikte, böbrek üstü bezlerden de yüksek miktarda ACTH hormonu salgılanır. Aşırı kortizol salgılanmasına kimi zaman Adrenal bezlerde gelişen tümörler de sebep olabilmektedir.

Obez hastalarda kilo verememe durumlarında, bu rahatsızlığın olabileceği gözardı edilmemelidir. Kortizol yüksekliği durumunda, mutlaka bir endokrinologtan yardım alınarak ilaç tedavisine başlanmalı ve diyet tedavisi bu şekilde devam ettirilmelidir. Görüldüğü üzere, obeziteyi değerlendirirken birden fazla faktörle karşılaşabiliriz. Bu sebeple diyet tedavisi uygulanmaya başlamadan önce, doğru tetkiklerin yapıldığına ve kilo kontrolünde zorlanmaya nelerin neden olduğuna emin olunması gerekir. Diyet tedavisi ancak bu şekilde başarıya ulaşabilir.

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler