Gökyüzünün neden mavi olduğunu hiç düşündünüz mü? Özellikle yaz ve bahar aylarında güneşle birlikte içimizi ısıtan gökyüzü, mavi rengin mutluluk veren tonu ile birleşerek harika bir bütün oluşturuyor.

Psikolojide de mutluluğun sembolü olan mavi rengi gökyüzünde görebilmemizin bilimsel bir sebebi var elbette.

Güneşten gelen ışınlar atmosferimize girmeden evvel beyaz görünür ve gökkuşağının tüm renklerini içerisinde barındırır. Bilim dünyasının en önemli insanlarından olan Isaac Newton, karanlık bir odada güneşten gelen ışığı bir prizmadan geçirerek renk tayfını yani renklerin ayrıştığını gözlemlemiştir. Güneşten gelen ışınlar atmosfer içerisinde toz, polen gibi küçük parçacıklara çarparak saçılır. Peki neden mavi renk? İnsan gözünün algıyabildiği renk aralığı mor ve kırmızı renk aralığıdır. Mavi renk mor renge daha yakındır ve dalga boyu kırmızıya oranla çok daha kısadır. Bu durumu keşfeden kişi ise İngiliz fizikçi John Strutt Rayleigh olmuştur. Rayleigh kısa dalga boyunun uzun dalga boyuna oranla daha fazla saçıldığını keşfetmiştir. Mor rengin dalga boyu mavi renkten daha kısadır ancak güneş ışınlarındaki mor renk miktarı mavi renk miktarından daha azdır. Hal böyle olunca saçılan renk mavi olarak karşımıza çıkar. Burada bahsedilen dalga boyu terimi, ışığın dalga şeklinde olan hareketini ve arasındaki mesafeyi tanımlamaktadır.

Peki mavi renk değil de mor renk miktarı fazla olsaydı, o zaman gökyüzümüz intihar edenlerin en beğendiği  ve nevrotik duyguları açığa çıkaran bir renk ile kaplanmış olacaktı. Mavi rengin, gökyüzünün kubbeli yapısı ile mutluluk ve sonsuzluk hissi veren ahengi bize ilahi yaratıcının armağanıdır. Tabi Allah’ın bizim için her zaman her yerde armağanları mevcuttur. Yeter ki görmek isteyelim. Bilim ise bu güzellikleri keşfetmemizi sağlar.

Bu yazıda gündelik yaşamımızda merak ettiğimiz belki de okuduktan sonra demek öyleymiş diyebileceğimiz bir konudan kısaca bahsettik. Bilimin açıklayabildiği her konu deneyler ile test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Bilimin güzelliği de buradadır. Bir şeye bilmeden inanmak ile doğruluğunu  gördükten sonra inanmak arasında fark vardır. Bilim bunun en güzel kanıtı değil midir? Bilimle kalın…

Ana Sayfa

Fehmi Yaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 − 1 =