No menu items!

Mutlu Çocuk Yetiştirmek İsteyen Ebeveynlere 14 Öneri

Tavsiye Yazılar
Aile Danışmanı Hümeyra YILDIZ
1988 yılında Manisa/Soma’da doğdu. 2010 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. 2013 yılında Aile Danışmanlığı, kısa süreli çözüm odaklı yaklaşım eğitimi; 2014 yılında Cinsel Danışmanlık Eğitimi, 2015 yılında bilinçaltı analizi eğitimi, 2016 yılında oyun terapisi eğitimi, 2018 yılında çocuk testleri eğitimlerinin sertifikalarını aldı. Çocuk Gelişimi bölümünde halen eğitimi devam ediyor.

Bir çocuğun mutlu olabilmesi için ilk ve en önemli şart, anne ve baba arasındaki muhabbetin güzel, bağın sağlam olmasıdır.
Yani ebeveynler arasında sevgi ve saygı devam eder ve birliktelik ortaya çıkarsa çocuk bunları model alarak öğrenir, mutluluk da peşinden gelir. Ancak ebeveynlerden biri çocuğun güzel gelişimi için kendini ne kadar yıpratırsa yıpratsın, aralarındaki bağ kuvvetli değilse bu yıpranmalar ve fedakarlıklar gün gelir anne-babaya yük olmaya ve onları yormaya başlar. Bağını sağlam tutmaya çalışan ailelerde de, her şeyde olduğu gibi çocuk için yapılanlar da paylaşıldıkça fedakarlık veya sorumluluk (her ne şekilde adlandırılırsa adlandırılsın) aile için zevke dönüşür.

Elbette çocuk yetiştirmeye önem verilmesi gerekir. Ancak mutlu ailelerin çocukları da mutlu olur. Bu yüzden “ben bu çocuğu bir türlü mutlu edemiyorum” diye düşünenlerin, aile içindeki durumuna gerekir. Doğru ortamı sağlamak için ne yapmalıyız? Bunları maddeler halinde kaleme almaya çalıştım. Faydalı olmasını umarım.

Mutlu Çocuk Yetiştirmek İsteyen Ebeveynlere 14 Öneri

Ebeyevnler, çocukları okuldan veya dışarıdan eve geldiği zaman cep telefonu, tablet ve bilgisayarla olan işlerini bir kenara bırakmalı. Onu, gününün nasıl geçtiğine dair tüm dikkatlerini vererek dinlemeliler.


Yemek saati, ailede en önemli an’lardan biridir. Tüm aile bireylerinin bir arada olduğu bu güzel zaman, televizyon izleyerek bölünmemeli, sohbet ve paylaşımlarla aile bağları kuvvetlendirilmelidir.


Ebeveynlerin çocuklarını uykuya hazırlaması, çocuklarına masal okuması ve iyi geceler öpücüğü vermesi gibi sevgilerini belirtmeleri çocuklara çok iyi gelecektir. Çocukların gece boyu kendilerini huzurlu ve güvende hissederek uyumalarını sağlayacaktır.


Her çocuk hata yapar. Asıl problem çocukların hata yapması değildir. Asıl problem, ebeveynlerin bu hataların gerçekleşmesine izin vermemesi ve hatalardan öğrenmeyi desteklememesidir. Çocukları sevgi ile disiplin edin, yüksek ses veya dayak ile disiplin olmaz; saldırgan bir kişilik daha yetişir. Unutulmamalıdır ki hata yapma hakkı olmadığını öğrenen çocuklar, hata yaparım korkusuyla hiçbir şey yapmamayı öğrenmiş çocuklardır.


Ebeveynler çocuklarına olan sevgilerini sözle olduğu kadar fiziksel olarak da göstermeli. Sarılmak ve öpmek gibi fiziksel sevgi belirtileri aile bağlarını kuvvetlendirir ve çocukta değerli hissetme duygusunu geliştirir.


Küçük sürprizleri herkes sever, hele çocuklar… Anne veya baba; çocuğu yokken onun masasına veya yatağına eğlenceli-sevgi dolu notlar bırakabilir. Bu davranış sevgiyi taze tutar.


Ebeveynler çocuklarıyla doğrudan iletişim kurmak için çocuğun boy hizasına eğilerek onlarla göz teması kurmalı. Çocukla yukarıdan bakılarak konuşulursa “Ben senden büyüğüm, benim dediğim olur.” mesajı; göz hizasına eğilerek konuşulursa “Dediklerini ve seni önemsiyorum, sana değer veriyorum.” mesajı verilir.


Ebeveynlerin sık sık gülümsemesi çocukları rahatlatır ve davranışlarının onaylanmasından dolayı çocukların özgüvenini artırır.


Ebeveynler, davranışları ve konuşmaları ile çocuklarına rol model olmalı. Çünkü çocuk kulağından değil, gözünden terbiye edilir; duyduğunu değil, gördüğünü uygular.


Ailede alınan kararlara çocuğun da dahil edilmesi gerekir. Bu ona, onu ve fikirlerini önemsediğiniz mesajını verir.


Oyun çocuğun dilidir, dünyasıdır. Ebeveynler günlük yarım saat bile olsa çocuklarıyla oyun oynamalı ve onların hayal dünyasına tanık olmalıdır.


Uslu dursun, yaramazlık yapmasın, ayak altında dolaşmasın, sürekli soru sormasın ve ağlamasın diye çocukların ellerine tablet, telefon vb. cihazlar verilmemeli. Sokağa çıkıp gezilmeli, parka gidilmeli ve beraber vakit geçirilmeli. Bu da çocuğun gelişimi için çok önemlidir.


Çocuğun hayallerine, ideallerine önem verilmeli. Ebeveynler, kendi seçtikleri hayatı çocuklarına yaşatmamalı.


Çocukları motive ederken “Başaracağına inanıyorum.” , “Sen her şeyi başarırsın.” gibi cümleler kurmak, çocukların başarısızlık korkusunu tetikleyerek kaygıyı artırır. Bunun yerine “Başarmak için bazen bir çok defa denemek gerekir.” , “Denemek sana çok şey öğretecektir.” gibi cümleler kurulmalı ve çocukların omuzlarındaki yük azaltılmalıdır.


Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler