No menu items!

Miguel de Cervantes

Tavsiye Yazılar

İspanyol yazar (1547-1616).

Miguel de Cervantes, 1547’de Madrid yakınlarında doğdu. Yoksul bir hekimin oğluydu. Babasıyla şehir şehir dolaştı. Bu nedenle düzenli bir öğrenim göremedi. Bir süre üniversitede okudu. Hümanist Lopez de Hoyos’un derslerini izledi. Kardinal d’Acquaviva’nın mabeyincisi oldu. Onunla Roma’ya gitti. İtalya’yı dolaştı. Eski klasikleri ve o dönemin İtalyan yazarlarının eserlerini okudu.

Türkler’le Haçlılar arasında 1571’de yapılan İnebahtı Deniz Savaşı’na katıldı. Çarpışmalar sırasında yaralandı ve sol elini kullanamaz duruma geldi. 1575’te denizyoluyla İspanya’ya dönerken Türk korsanlarına tutsak düştü. Beş yıl Cezayir’de kaldı. 1580’de serbest bırakıldı.

Madrid’e dönünce yazarlığa başladı; fakat ilgi görmedi. Düzenli bir hayat yaşamadı. 1584’te evlendi. İspanyol yazarlarıyla sık sık buluştu. 1585’te levazım müdürü oldu. 1589’da kilise mallarını kötüye kullandığı için tutuklandı ve aforoz edildi. Birkaç kez
daha hapse girdi.

Cervantes, 1605’te “Don Kişot” adlı romanının yayımından sonra büyük ilgi gördü. Güçlü kişiler tarafından koruma altına alındı. Bundan sonra da aralıksız yazdı. Eserlerinde, ilginç tecrübelerle bezeli hayatından ve derin toplumsal gözlemlerinden büyük ölçüde izler görülür.

İlk eseri 1585’te Cezayir’de yazmaya başladığı “Galatea” oldu. “Don Kişot” ise ona büyük bir ün ve saygınlık kazandıran en başarılı romanıdır. Bu eserin birinci bölümü bir yıl içinde altı kez yayımlandı. Cervantes o sırada altmış yaşını geçmişti. Başlıca eserleri, “Örnek Alınacak Öyküler”, “Parnassos’a Seyahat”, “Yeni Sekiz Komedi ve Sekiz Ara Piyes”, “Cezayir’de Hayat”, “Yeni Komedi Sanatı”dır. Cervantes, 1616’da “Don Kişot” un ikinci bölümünü yayımladıktan hemen sonra öldü.

Önceki İçerikCelaleddin Harzemşah
Sonraki İçerikCem Sultan
Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler