Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Menopozla beraber kadınlardaki kilo problemi erkeklere göre daha da artmaktadır. Çünkü kadınlar menopoz ile birlikte östrojen hormonunun vücuttaki koruyucu etkisini kaybetmeye başlar. Menopoz döneminde metabolizma hızı normale göre %5-10 kadar yavaşlar. Tabi bu yavaşlama kişinin sahip olduğu kas kütlesine ve menopoza girdiği yaşa göre farklılık gösterir. Bu tür durumlar söz konusu olduğu için de kilo almak neredeyse kaçınılmaz hale gelmektedir. Özellikle bu kilo problemi nedeniyle kadınlarda osteoporoz ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski de artmaktadır.

Ancak bu dönemde kilo vermek sanıldığı kadar da zor değildir. Uzak durulması gereken besinler ve her gün tüketilmesi gereken besinlere dikkat edildiği sürece, menopoz dönemi rahatlatılabilir.

Menopoz Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

1.Kalsiyum: Kemik ve diş sağlığı için büyük önem taşıyan bu mineral, çocukluk çağından itibaren alımına dikkat edilmesi gereken bir mikro besin ögesidir. Osteoporozdan korunmak içi kalsiyum şarttır ve menopoz döneminde günlük 800-1500 mg alınmasına büyük özen gösterilmelidir. Bunun yanında D vitamini alınması da önemlidir ve bunun için günün 11.00-15.00 saatleri arasında kollar ve bacaklar güneşlendirilebilir. En önemli kalsiyum kaynakları arasında: yeşil yapraklı sebzeler, süt, kefir, yoğurt, ayran, çökelek, lor peyniri, peynir, badem, fındık, pekmez, tahin, susam ve kuru incir sayılabilir.

2.Protein: Bazı diyetler yanlış protein alımına yönlendirmektedir ve bu nedenle maruz kalınan fazla protein alımı, böbrek fonksiyonlarına büyük zararlar vermektedir. Bunun tam tersi olarak vejetaryen diyetler de gereğinden az protein alımına sebep olmakta ve osteoporoz riskini artırmaktadır. Tüm bu dengesiz diyetleri bir kenara bırakarak günlük doğru protein alımı için kırmızı et, tavuk, balık ve yumurtayı doğru ölçülerde, kendimize gerekli miktarda tüketmeliyiz. Çünkü yüksek protein alımı beraberinde vücuda yüksek yağ da getirir. Doymuş yağdan zengin olan bu yiyecekler, kalp-damar sağlığınızı ve kolesterolünüzü bozucu etki yapabilmektedir. Aynı zamanda fazla protein alımı, idrarla birlikte kalsiyumun atılmasına da neden olmaktadır.

3.Tuz: Vücuda alınan tuz, dışarı atılırken kemiklerden kalsiyum çeker ve kemik erimesini hızlandırır. Gizli tuzu yüksek yiyecekler olan salamura, konserve, maden suyu, zeytin, soya sosu, tuzlu peynir, sucuk, salam, sosis, tuzlu bisküviler, çerez ve cipsler bu dönemde uzak durulması gereken gıdalardır.

Menopozda Uzak Durulması Gereken Gıdalar

1.Yağlı yiyecekler ve kızartmalar

2.Şeker, un ve tuz

3.Sigara

4.Alkol

5.Günde 5 fincandan fazla kahve tüketimi

Menopoz Döneminde Alınması Gereken Besinler

1.Kuru baklagilller.

2.Yulaf – buğday ve unları.

3.Süt, yoğurt, ayran.

4.Balık.

5.Badem, ceviz, fındık.