No menu items!

Matcha Çayı

Tavsiye Yazılar
Diyetisyen Ayşe ÜNAL
Lisans eğitimini Çoruh Üniversitesi (Artvin) Beslenme ve Diyetetik Bölümünde tamamlamıştır.  Öğrenci değişim programı çerçevesinde Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde de 1 yıl eğitim gören Ayşe ÜNAL süreç içerisinde birçok eğitime katılmıştır. Mesleğine ve kariyerine Türkiye'de devam etmektedir.

Matcha Çayı ile Tanışmaya Hazır mısınız?

Popüler besinler her geçen gün değişiyor ve toplum olarak Uzak Doğu’da geçmişi çok eskiye dayanan Matcha çayı ile yeni tanışıyoruz. Matcha çayı, yeşil çayın toz formudur ve bildiğimiz yeşil çayın güneşten uzak ve daha farklı metotlarla üretilmiş halidir. Bu metotlar sayesinde antioksidan etkisi daha yüksek ve besin kaybı daha aza indirgenmiş oluyor. Geçmişine baktığımızda bedensel ve zihinsel detoks etkisi yaptığına, zindelik ve canlılık verdiğine inanılarak tüketildiğini görmekteyiz. Özellikle Japon toplumu, Matcha çayını bu etkisi sebebiyle meditasyon öncesi tüketmektedir. Yeni yeni raflarda görmeye başladığımız bu çay farklı tatlar ve aromalarda bize sunuluyor.

İçeriğinde Neler Barındırır ve Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

Yeşil çaya göre çok daha fazla antioksidan içeriği ile vücudu toksinlere karşı koruyarak başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı korumaktadır. Bu etkisi, özellikle doğal bir antikanserojen olarak ifade edilen epigallokateşingallat içeriği sayesindedir.

Kahveye göre yaklaşık üçte bir oranında daha az kafein içermesi sayesinde, vücudumuz kafeinin yararlı etkilerinden daha iyi ve uzun süre yararlanmış oluyor. Bu özelliği, içerdiği L-theanine (güçlü bir antioksidan)’in kafein emilimini yavaşlatmasından kaynaklanmaktadır. Yani zihinsel performansı daha uzun süre güçlü tutuyor ve Parkinson – Alzheimer gibi nörolojik hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Özellikle düzenli ve sık kahve tüketen bireylere, kahvenin vermediği zindelik ve canlılığı verebilir.

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde özellikle kilo vermek ve kilo kontrolü sağlamak isteyen bireylerde tüketimi öneriliyor. Ancak bu etkiyi sadece Matcha çayı tüketmekle göremeyeceğimizi belirtmek isterim. Bir diyetisyen tarafından hazırlanmış düzenli, dengeli ve doğru bir diyet programı dahilinde tüketilirse yararı görülebilir.

Yine yüksek antioksidan içeriği ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi sayesinde vücudumuzun kışa adapte olmasını kolaylaştırıyor ve mevsimsel hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.

Yapılan bir çalışmaya göre LDL (kötü kolesterol)’yi düşürücü etkisi olduğu belirtilmiştir.

Toz hali ile satılan Matcha çayı, bir demlik poşeti ile bir fincan kaynamış suda 4-5 dakika bekletilerek hazırlanabilir.

Gebe veya emziren anneler, kalp hastalığı olan bireyler, metabolizması oldukça hızlı olan bireyler ve besinlere karşı alerjik yönü kuvvetli bireylerin kullanmamasını tavsiye ederim.

Süt, badem sütü ve kahve ile de farklı aromalar yakalayabilirsiniz. Günlük 2-3 fincanı aşmamak yerinde olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim…

Yeni İçerikler

Kayısı Kurutma ve Kükürtleme İşlemleri

Bilinçli bir tüketici olmak adına keyifle okuyacağınız yazı... En çok tüketilen kuru meyvelerden olan kayısı hakkında birçok şeyi okuyunca keşfedeceksiniz. Yazı dizisinin ikinci bölümüyle sizi baş başa bırakıyoruz...

Benzer İçerikler